Adam Pustelnik

  /    /  Adam Pustelnik

Na Krakowski Festiwal Górski Adam Pustelnik przyjeżdża każdego roku, najczęściej ma do odegrania kilka ról. Trudno sobie wyobrazić krakowską imprezę bez obecności Adama na głównej scenie, kiedy tłumaczy na żywo największe gwiazdy światowego wspinania. Zdarza się, że wciela się w rolę konferansjera boulderowych Mistrzostw Polski (zapewne również w tym roku), ale kilkakrotnie prezentował także własne wspinaczkowe osiągnięcia – tak było w roku 2007, 2010 i tak będzie podczas tej edycji. A ma o czym opowiadać…

Adam Pustelnik (fot. arch. Adam Pustelnik)
Adam Pustelnik (fot. arch. Adam Pustelnik)

Adam będzie miał swoją prelekcję w piątek 5 grudnia o godzinie 16.20. Opowie o tegorocznej wizycie na Lofotach, która zaowocowała powstaniem prawdopodobnie najtrudniejszej nowej, w pełni klasycznej, wielowyciągowej, tradowej drogi pokonanej dotąd przez Polaka. Wspólnie ze Szwedem Andreasem Klarströmem wytyczyli duży wariant do znanej linii Freya (VI, 5.12, A3+, 800 m, D. i R. Jasper) na północnej ścianie Vågakallen. Powstała 900-metrowa Corner Kick z trudnościami sięgającymi stopnia 8a, o której Adam pisze między innymi:

Była to nie lada przygoda. Najbardziej wymagająca, jakiej doświadczyłem od czasu wypadku (wypadek na Naranjo de Bulnes – przyp. red.), jeśli nie w ogóle. Choć trudności techniczne na tej drodze nie są powalające, to w połączeniu z trudną, a przede wszystkim słabą asekuracją, całość stanowiła dla nas duże wyzwanie. Rzadko zdarza mi się z chęcią odstępować prowadzenie. Na tej drodze żaden z nas nie chciał jednak prowadzić więcej niż jednego wyciągu z rzędu.

Historię powstania Corner Kick Adam opisywał niedawno na swoim blogu.

Adam Pustelnik (fot. Andreas Klarström)

Adam Pustelnik należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich wspinaczy na świecie – znakomite wyniki odnosi w skałach, na drogach wielowyciągowych, ma za sobą świetne przejścia górskie (Dolomity, Kirgistan, Pakistan etc.). Wśród jego licznych osiągnięć znajdziemy między innymi; wytyczenie z bratem Pawłem 1100-metrowej drogi Amba VI, 7c/c+ na zach. ścianie Ortotubka (rejon Ak-Su, Kirgistan 2006), pierwsze polskie przejście trudności 8c+ (Infinity 11-/11, Frankenjura 2003); powtórzenie legendarnej Action Directe 11/9a Wolfganga Güllicha (Frankenjura 2010); poprowadzenie Silbergeier 8b+ Beata Kammerlandera (Ratikon 2009); przejście głośnej Orbayu 8c+/9a (według Adama i Nico Favresse ok. 8c) autorstwa braci Eneko i Ikera Pou (Naranjo de Bulnes 2011).

Od 2006 roku Adam posiada uprawnienia międzynarodowego konstruktora dróg, szefuje routesetterom na wielu imprezach rangi Pucharu Świata i Mistrzostw Świata.

W 2011 roku, niedługo po poprowadzeniu Orbayu, Adam uległ poważnemu wypadkowi podczas pracy nad nową drogą (wspólny projekt jego i Nico Fravresse) na Naranjo de Bulnes. Wypadek wyeliminował go ze wspinania na kilka lat. O jego następstwach i długiej rehabilitacji rozmawialiśmy z Adamem tutaj.

Dorota Dubicka / wspinanie.pl