Konkurs Filmu Polskiego

  /    /  Konkurs Filmu Polskiego

Filmy zakwalifikowane do Konkursu Filmu Polskiego:

  • Aga Zaryan ,,Don’t Let Me Be Misunderstood”
  • Dzięki wszystkim, jesteście wielcy!
  • Halny. Morfologia tematu
  • Jurek
  • K6 West
  • Kilimanjaro. Wygrać albo przegrać
  • Łemkowyna 2014
  • Mochutni
  • Podkrakowskie do-liny
  • Ten pierwszy to jestem ja
  • Top
  • Unplugged
  • Wild Women – Shauna Coxsey, Ellen Brennan, Martina Cufar, Faith Dickey
  • Zakopiańczycy

***

Aga Zaryan ,,Don’t Let Me Be Misunderstood”
2014, 4 min – PREMIERA
Reż. Jan Wierzejski
Produkcja: Jan Wierzejski Productions

Teledysk do utworu Agi Zaryan ,,Don’t Let Me Be Misunderstood” z płyty AGA ZARYAN „Remembering Nina & Abbey” zrealizowany w tatrzańskich plenerach. Aga Zaryan jest dziś rozpoznawalną w świecie wokalistką jazzową. Zaryan jest pierwszą oraz jedyną polską artystką, której płyty ukazują się w legendarnej wytwórni jazzowej Blue Note Records.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Główna sala festiwalowa, godz. 9:30-12:00
Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Nowa Aula, Pawilon C, godz. 14:00-16:45

Dzięki wszystkim, jesteście wielcy!
2014, 34 min
Reż. Szymon Kowalczyk, Adam Śmiałek
Produkcja: Next77


29 września 2014 roku o godz. 16:45 czasu chińskiego Olek Ostrowski stanął na szczycie szóstej co do wysokości góry Ziemi – Cho Oyu (8201 m)… a następnie zjechał ze szczytu na nartach. Dokonał tego jako pierwszy Polak w historii, bijąc przy tym polski rekord wysokości zjazdu na nartach. Podczas całej wyprawy Olek działał samotnie bez użycia dodatkowego tlenu. Film stanowi osobistą relację z samotnej wyprawy na Cho Oyu oraz subiektywny zapis wydarzeń głównego bohatera – Olka Ostrowskiego.

Pokaz filmu: Piątek, 5 grudnia, Blok II, sala nr 9, II piętro, godz. 18:00-22:50

Halny. Morfologia tematu
2013, 25 min
Reż. Wojciech Jachymiak
Produkcja: Studio filmowe Uniwersytet Człowieka Ognik

Dr Jerzy Jaśkowski chirurg i biofizyk z Gdańska kreśli portret i anatomię wiatru Halnego. Artystyczne kino zostaje zdominowane wywodem naukowym. Film przybliża rewolucyjne teorie, które rzucają światło na powszechną niewiedzę zarówno w środowiskach naukowych, jak i lekarskich, co do prawdy o oddziaływaniu Halnego na ludzi. Punktem wyjścia w filmie nie jest pytanie czy zachodzi zależność pomiędzy wiatrem Halnym, a oddziaływaniem na człowieka, tylko: co jest tym czynnikiem, który zaburza procesy psychobiologiczne i jak to wpływa na organizmy żywe? Dr Jaśkowski przez 20 lat był dyrektorem katedry biofizyki. Końcem lat 80. z niewyjaśnionych przyczyn badania zostały przerwane. Nie powstała żadna publikacja podsumowująca rezultaty tych badań. Raport końcowy przejął 7 wojskowy szpital w Kalifornii. Film zdaje się jedynie zarysować temat wokół Halnego (morfologia tematu – badanie kształtu powierzchni, pod która kryje się wielowarstwowa prawda już nie tylko o Halnym, ale prawda, która nie śniła się największym kreatorom teorii spiskowych naszego świata).

Pokaz filmu: Piątek, 5 grudnia, Blok II, sala nr 9, II piętro, godz. 18:00-22:50
Pokaz filmu: Niedziela, 7 grudnia, Główna sala festiwalowa, godz. 9:30-11:20

Jurek
2014, 73 min
Reż. Paweł Wysoczański
Produkcja: Black and White Productions; Koprodukcja: Instytucja Filmowa Silesia-Film, Telewizja Polska

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy jedzie w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Jego śmierć to splot złych okoliczności, zapewne przypadek, dramat, którego raczej nie sposób było uniknąć. Dokument nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Jest to obraz człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Skromnego, wyrazistego, kochającego góry. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Główna sala festiwalowa, godz. 9:30-12:00

K6 West
Kanada/Polska, 2014, 20 min
Reż. Wiktor Skupiński
Produkcja: Latitude Films

W 2013 roku Rafał Sławiński i Ian Welsted dokonali pierwszego wejścia na dziewiczy szczyt w Karakorum – K6 West. Za to osiągnięcie nagrodzeni zostali prestiżowym Złotym Czekanem. Oto filmowa opowieść o tej wyjątkowej wyprawie.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Blok II, Główna sala festiwalowa, godz. 18:45-20:40

Kilimanjaro. Wygrać albo przegrać
2014, 96 min
Reż. Wojciech Jachymiak
Produkcja: Studio filmowe Uniwersytet Człowieka Ognik

Dokument opowiada o zdobywaniu Kilimanjaro przez osoby niepełnosprawne – emocje, które towarzyszą bohaterom, przenoszą widza na ring prawdziwej walki z najwyższą górą Afryki, samym sobą, własną niepełnosprawnością… Wyprawę na Kilimanjaro zorganizowała Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Uczestnikami ekspedycji byli: Jan Mela – zdobywca dwóch biegunów, Katarzyna Rogowiec – medalistka olimpijska, Jarosław Rola – alpejczyk, Krzysztof Gardaś – alpinista, Piotr Truszkowski – hokeista, Łukasz Żelechowski – pierwszy niewidomy zdobywca Aconcaguy i Elbrusa, Piotr Pogon – laureat nagrody National Geographic Traveler w kategorii „Wyczyn Roku 2011”, Krzysztof Głąbowicz – sportowiec i dziennikarz, Angelika Chrapkiewicz-Gądek – pasjonatka nurkowania.

Pokaz filmu: Piątek, 5 grudnia, Blok II, sala nr 9, II piętro, godz. 18:00-22:50
Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Nowa Aula, Pawilon C, godz. 14:00-16:45

Łemkowyna 2014
2014, 4 min
Reż. Jan Wierzejski
Produkcja: Jan Wierzejski Productions

Krótka relacja z biegu Ultra Łemkowyna na 150 km z Krynicy Zdrój do Komańczy. Bieg odbył się w październiku 2014.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Główna sala festiwalowa, godz. 9:30-12:00

Mochutni
2014, 10 min
Reż. Andrzej Żak

Młodzi grotołazi odtwarzają historyczne techniki wykorzystywane w taternictwie jaskiniowym, począwszy od lat 50. XX w. Polem ich zmagań jest jedna z wielkich jaskiń tatrzańskich – Jaskinia Czarna. Inscenizowana rekonstrukcja jest tłem dla barwnych wspomnień doświadczonego instruktora, Kazimierza Buchmana.

Pokaz filmu: Piątek, 5 grudnia, Blok II, sala nr 9, II piętro, godz. 18:00-22:50
Pokaz filmu: Niedziela, 7 grudnia, Główna sala festiwalowa, godz. 9:30-11:20

Podkrakowskie do-liny
2014, 26 min – PREMIERA
Reż. Julian Rachwał
Produkcja: Hanna Jelonkiewicz w ramach Filmoteki Małopolskiej

Dokumentalna opowieść o podkrakowskim, alpinistycznym świecie. Film pełen jest zdjęć skalnych turni, wąwozów, kominów, rys, przewieszek w wybranych podkrakowskich dolinkach oraz przede wszystkim dróg wspinaczkowych w skałkach. „Aktorami” dokumentu są najwybitniejsi przedstawiciele wspinaczkowych pokoleń i grup, nadal czynni, pokazywani w ruchu, wśród skalnych ścian dolin: Bolechowickiej, Kobylańskiej, Będkowskiej, Ostańców Jerzmanowickich oraz Zakrzówka. W filmie udział wzięli, m.in.: Witold Sas-Nowosielski, Wojtek Kurtyka, Piotr Korczak, Andrzej Marcisz, Tomasz Lewandowski, Ryszard Pawłowski.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Główna sala festiwalowa, godz. 9:30-12:00

Ten pierwszy to jestem ja
2014, 5 min
Reż. Monika Czyżyk

Bohaterem filmu są slajdy. W tle słychać głos, który lapidarnie i humorystycznie komentuje wyświetlane zdjęcia. Narratorem jest Jerzy Janiszewski, Były ratownik GOPRu, który całe życie spędził w górach. Nierozłącznym towarzyszem Pana Jurka „ Szatana”, był aparat fotograficzny. Zdjęcia razem z komentarzami budują nową historię, która uchwycona została w filmie.

Pokaz filmu: Piątek, 5 grudnia, Blok II, sala nr 9, II piętro, godz. 18:00-22:50

Top
2014, 5 min
Reż. Mateusz „MatMot” Motyka

To krótka, animowana satyra na współczesną modę podróżowania: Pojechać. Zrobić zdjęcia. Wrzucić do sieci. Tyle, bo liczba „lajków” jest najważniejsza.

Pokaz filmu: Niedziela, 7 grudnia, Główna sala festiwalowa, godz. 9:30-11:20

Unplugged
2014, 45 min – PREMIERA
Reż. Rafał Szopa, Maciej Tarnawski
Produkcja: FG Studio

Esej o Rafale „Pazurze” Porębskim i jego rodzinie – Uli i Hunie. Bohaterowie zdecydowali się zamieszkać w okolicach hiszpańskiej Siurany. Wszystko przebiegałoby normalnie gdyby nie ich oryginalny sposób na życie. Mieszkają bowiem w klasycznej jurcie i starają się jak w najlepszy sposób wykorzystać bliskość hiszpańskiej przyrody. Ich wybór spotkał się z różnym przyjęciem ze strony lokalnych mieszkańców. Film opowiada o ich codziennym życiu, pojawią się w nim również motywy wspinaczkowe – wszak Rafał jest jednym z czołowych polskich wspinaczy skalnych.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Główna sala festiwalowa, godz. 9:30-12:00

Wild Women – Shauna Coxsey, Ellen Brennan, Martina Cufar, Faith Dickey
Polska/Wielka Brytania, 2014, 18 min
Reż. Łukasz Warzecha i Wojtek Kozakiewicz
Produkcja: Polished Project

Seria Wild Women to ciekawa prezentacja kobiet z outdoorowymi pasjami. Panie opowiadają o swoich fascynacjach – Shauna Coxsey: bouldering, Ellen Brennan: skoki w kombinezonie wingsuit, Martina Cufar: wspinanie i joga, Faith Dickey: specjalistka od highline. Za kamerą eksportowa para naszych filmowców.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Blok II, Główna sala festiwalowa, godz. 15:45-17:00

Zakopiańczycy
2014, 60 min
Reż. Jerzy Porębski
Produkcja: Artica Production

Klub Wysokogórski w Zakopanem jest najmniejszym polskim klubem ale zrzesza wyjątkowych ludzi. Wyprawy klubowe odnosiły światowe sukcesy. Zakopiańczycy działali również z powodzeniem jako członkowie innych wypraw. Do nich należą pierwsze zimowe wejście na Manaslu czy pierwsze zimowe wejście na Cho Oyu. To osiągnięcia „sztandarowe” w historii polskiego himalaizmu. Obraz przybliża to szczególne środowisko ludzi związanych w górami miejscem zamieszkania, pracą i pasjami.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Nowa Aula, Pawilon C, godz. 14:00-16:45
Pokaz filmu: Niedziela, 7 grudnia, Główna sala festiwalowa, godz. 9:30-11:20