Międzynarodowy konkurs

  /    /  Międzynarodowy konkurs

Filmy Międzynarodowego Konkursu Filmowego 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

  • Africa Fusion
  • AfterGlow
  • BritRock – Free Stone
  • Cerro Torre. Szanse kuli śnieżnej w piekle
  • China Jam
  • Distilled
  • Jurek
  • K6 West
  • Sufferfest 2: Desert Alpine_AKA: 34 pieces of Choss and 5 Horrendous Life Experiences
  • The Cave
  • Valley Uprising
  • Wild WomenShauna Coxsey, Ellen Brennan, Martina Cufar, Faith Dickey
  • Zakopiańczycy

———————

Africa Fusion
Republika Południowej Afryki, 2014, 52 min
Reż. Robert Breyer
Produkcja: Fresh Rock Films

Obraz dokumentuje odyseję wspinaczkową niezwykłych wspinaczy, Alexa Honnolda i Hazel Findley. Oboje są specjalistami we wspinaczce na własnej asekuracji – swoje umiejętności testują w zapierających dech w piersiach plenerach Namibii i RPA.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Blok II, Główna sala festiwalowa, godz. 15:45-17:00

AfterGlow
USA, 2014, 11 min
Produkcja: Sweetgrass Production

Urzekająca pięknem nocnych zdjęć impresja narciarska.

Pokaz filmu: Piątek, 5 grudnia, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 21:00-22:50
Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Blok V, Panel Freeride, Nowa Aula, Pawilon C, godz. 18:00-22:00

BritRock – Free Stone
Wielka Brytania, 2014, 27 min
Reż. Alastair Lee
Produkcja: Posing Productions

Julian Lines to prawdopodobnie jeden z najlepszych wspinaczy, o którym nigdy nie słyszeliście. Bez wątpienia należy do czołówki brytyjskich solistów. Na swoim koncie ma bowiem światowej klasy solowe wspinaczki. Julian nie zabiega o sławę i pieniądze, jego motywacje są bardzo osobiste i szczere, choć często stoją w sprzeczności z jego sumieniem. „Stone Free” to porywający, pełen akcji i czarnego humoru obraz zrealizowany przez wielokrotnie nagradzanego (również podczas KFG) Alastaira Lee. Film jest częścią projektu BritRock.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Blok II, Główna sala festiwalowa, godz. 18:45-20:40

Cerro Torre. Szanse kuli śnieżnej w piekle
Austria, 2013, 1 godz. 43 min
Reż. Thomas Dirnhoffer
Produkcja: Red Bull Media House

Zniewalająca górskimi widokami Patagonia, jedna z najtrudniejszych turni świata Cerro Torre oraz niezwykle utalentowany młody alpinista David Lama. To wybuchowa mieszanka, która będziecie mogli zobaczyć w tym efektownym filmie. Obraz opowiada historię starań Davida o pierwsze, klasyczne przejście skalnych urwisk Cerro Torre. To opowieść o zmaganiach z przyrodą, wymagającą logistyką, przyjaźni, ale także o swoistej przemianie Lamy, który odkrywa prawdziwą naturę celu, jaki przed nim stoi. Całość uzupełniają komentarze kultowego wspinacza amerykańskiego Jima Bridwella.

Pokaz filmu: Piątek, 5 grudnia, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 17:15-19:00

China Jam
Francja/Belgia, 2014, 53 min
Reż. Evrard Wendenbaum
Produkcja: evrardwendenbaum.com

W swojej nieustającej pogoni za dziewiczymi wielkimi ścianami wspinacze Sean Villanueva O’Driscoll, Nicolas Favresse, Stephane Hanssens i Evrard Wendenbaum wyruszyli we wrześniu 2013 roku do odległej doliny położonej w zachodniej części Chin. Znaleźli tam niesamowity pionowy filar, kulminujący na wysokości 5824 m. Podczas wspinaczki musieli zmierzyć się  z gwałtownymi burzami śnieżnymi i trudnymi warunkami, ale to oczywiście nie przeszkodziło im w dobrej zabawie i muzykowaniu, nawet w najbardziej dziwnych miejscach. W końcu, po 14 dniach walki, osiągnęli szczyt po to tylko, aby zdać sobie sprawę, że marzenia można spełniać zarówno w tak dramatycznych okolicznościach, jak i na domowej kanapie…

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Blok II, Główna sala festiwalowa, godz. 18:45-20:40

Distilled
Wielka Brytania, 2013, 42 min
Reż. Paul Diffley
Produkcja: Hot Aches Production

Szkocka zima i trudne warunki pogodowe wystawiają umiejętności wspinaczy na wyjątkową próbę. Unikalność tych przeżyć doceniają alpiniści z całego świata. „Distilled” sprawdza, co czyni wspinanie tutaj tak wymagającym. Film przedstawia sylwetkę Andy’ego Cave’a, który rozpoczął swoją wspinaczkę w Szkocji jako nastolatek. To był początek wielkiej życiowej przygody, która zaprowadziła go z okolic Yorkshire na szczyty Himalajów. Ekipa filmowa podąża za Andym podczas dramatycznych i najbardziej wymagających wspinaczek, ukazując przy tym pełne spektrum warunków, jakie może zafundować szkocka zima. Obraz jest hymnem pochwalnym dla zimowego wspinania w Szkocji, jest również wzruszającym portretem człowieka, który postanowił spędzić swoje życie w górach.

Pokaz filmu: Piątek, 5 grudnia, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 15:00-16:15

Jurek
2014, 73 min
Reż. Paweł Wysoczański
Produkcja: Black and White Productions; Koprodukcja: Instytucja Filmowa Silesia-Film, Telewizja Polska

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy jedzie w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Jego śmierć to splot złych okoliczności, zapewne przypadek, dramat, którego raczej nie sposób było uniknąć. Dokument nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Jest to obraz człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Skromnego, wyrazistego, kochającego góry. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 09:30-12:00

K6 West
Kanada/Polska, 2014, 20 min
Reż. Wiktor Skupiński
Produkcja: Latitude Films

W 2013 roku Rafał Sławiński i Ian Welsted dokonali pierwszego wejścia na dziewiczy szczyt w Karakorum – K6 West. Za to osiągnięcie nagrodzeni zostali prestiżowym Złotym Czekanem. Oto filmowa opowieść o tej wyjątkowej wyprawie.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Blok II, Główna sala festiwalowa, godz. 18:45-20:40

Sufferfest 2: Desert Alpine_AKA: 34 pieces of Choss and 5 Horrendous Life Experiences
USA, 2014, 27 min
Reż. Cedar Wright

Dla Alexa Honnolda i Cedara Wrighta mordercze wspinaczkowe eskapady to niemal chleb powszedni. Po swoim pierwszym projekcie podczas, którego zaliczyli 15 kalifornijskich 4-tysięcznych szczytów, przyszła pora na powtórkę. Tym razem na tapetę wzięli 700-milowy rowerowy rajd poprzez Kolorado, Utah, Nowy Meksyk i Arizonę, podczas którego wspięli się na 45 napotkanych pustynnych, skalnych wieżyc. Wspinaczkowa „wyrypa” jakich mało…

Pokaz filmu: Piątek, 5 grudnia, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 15:00-16:15

The Cave
USA, 2013, 45 min
Reż. Zachary Fink
Produkcja: Room 608 dla Discovery Channel

Wiosną 2013 roku odbyła się 6., międzynarodowa wyprawa do jaskini J2. Celem kierowanej przez Amerykanina Billa Stone’a eksploracji było połączenie J2 z systemem Cheve i tym samym odkrycie najgłębszej jaskini na półkuli zachodniej. Aby tego dokonać, grotołazi musieli przenurkować dwa syfony na głębokości 1209 m, 8 km od otworu jaskini i odnaleźć ciągi idące w kierunku Cheve. Było to skomplikowane i niebezpieczne działanie, bez precedensu w światowej speleologii. Szturmowymi nurkami, którzy dokonali eksploracji, byli Polak Marcin Gala i Brytyjczyk Phil Short.

Pokaz filmu: Piątek, 5 grudnia, Blok II, Sala nr 9, II piętro, godz. 18:00-22:50

Valley Uprising
USA, 2014, 1 godz. 39 min
Reż. Peter Mortimer, Nick Rosen, Josh Lowell
Produkcja: Sender Films / Reel Rock

Valley Uprising to niekwestionowany przebój tej jesieni. Obraz przedstawia przejmującą historię wspinania w jednym z najbardziej kultowych miejsc na Ziemi – w Dolinie Yosemite. To również opowieść o niezwykle odważnych ludziach, którzy zrywając z konwencjami i żyjąc w swoistej kontrkulturze, na nowo zdefiniowali i definiują granice ludzkich możliwości. Film pełen jest archiwaliów oraz spektakularnych kadrów filmowych, a także wywiadów z legendami, takimi jak Yvon Chouinard, Royal Robbins, Lynn Hill i John Long. W Valley Uprising  nie może również zabraknąć współczesnych herosów, na czele  z Deanem Potterem oraz Alexem Honnoldem.

Pokaz filmu: Piątek, 5 grudnia, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 21:00-22:50

Wild WomenShauna Coxsey, Ellen Brennan, Martina Cufar, Faith Dickey
Polska/Wielka Brytania, 2014, 18 min
Reż. Łukasz Warzecha i Wojtek Kozakiewicz
Produkcja: Polished Project

Seria Wild Women to ciekawa prezentacja kobiet z outdoorowymi pasjami. Panie opowiadają o swoich fascynacjach – Shauna Coxsey: bouldering, Ellen Brennan: skoki w kombinezonie wingsuit, Martina Cufar: wspinanie i joga, Faith Dickey: specjalistka od highline. Za kamerą eksportowa para naszych filmowców.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Blok II, Główna sala festiwalowa, godz. 15:45-17:00

Zakopiańczycy
2014, 60 min
Reż. Jerzy Porębski
Produkcja: Artica Production

Klub Wysokogórski w Zakopanem jest najmniejszym polskim klubem ale zrzesza wyjątkowych ludzi. Wyprawy klubowe odnosiły światowe sukcesy. Zakopiańczycy działali również z powodzeniem jako członkowie innych wypraw. Do nich należą pierwsze zimowe wejście na Manaslu czy pierwsze zimowe wejście na Cho Oyu. To osiągnięcia „sztandarowe” w historii polskiego himalaizmu. Obraz przybliża to szczególne środowisko ludzi związanych w górami miejscem zamieszkania, pracą i pasjami.

Pokaz filmu: Sobota, 6 grudnia, Blok V, Nowa Aula, Pawilon C, godz. 14:00-16:45
Pokaz filmu: Niedziela, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 9:30-11:20

—————

Uwaga: lista filmów może jeszcze ulec zmianie.