Warsztaty, panele, prezentacje

  /    /  Warsztaty, panele, prezentacje

Warsztaty, panel dyskusyjne, prezentacje

PZA zaprasza:
Jest warun czy go nie ma, oto jest pytanie – czyli odwieczne dylematy…

Waldek Niemiec (instruktor alpinizmu PZA, Szkoła Wspinania Kilimanjaro) i Tomek Nodzyński (przewodnik tatrzański, Szkoła Górska Morskie Oko)
Sobota, 10:00-11:25 – Sala nr 9, II piętro

Podczas kolejnej, dziewiątej już z kolei prelekcji  Waldka Niemca i Tomka Nodzyńskiego poświęconej  szeroko pojętemu bezpieczeństwu w górach zajmą się oni ważnym dla każdego turysty i wspinacza problemem definiowania, oceny i prognozowania  warunków panujących  w górach.

***

Stopień Zagrożenia Lawinowego w Tatrach – nowa forma prezentacji. Jak rozumieć i jak korzystać?

Andrzej Maciata, ratownik TOPR
Sobota, 11.35-13.10 – Sala nr 9, II piętro

Podczas wykładu poruszone zostaną takie zagadnienia:

  • omówienie definicji Stopni Zagrożenia Lawinowego,
  • nowa forma prezentacji stopnia to więcej informacji, jak ją wykorzystać w działaniu w górach zimą,
  • stopień Zagrożenia Lawinowego a potencjał ryzyka.

***

PZA zaprasza:
Bezpieczny powrót. Jak ułatwić prace ratownikom – Panel dyskusyjny TOPR i PZA

Sobota, 13:20-14:20 – Sala nr 9, II piętro

Dyskusja będzie dotyczyła różnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem w górach. W panelu wezmą udział m.in. Jan Krzysztof (Naczelnik TOPR), Bogusław Kowalski (instruktor alpinizmu PZA i Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa PZA). Przeanalizowane zostaną niewłaściwe – czasem nawet kuriozalne – zachowania turystów i wspinaczy. Wśród poruszanych tematów pojawią się również takie zagadnienia jak: Czy ratownictwo powinno być odpłatne? I kto i kiedy powinien płacić? Czy turyści i wspinacze powinni mieć ze sobą ubezpieczenie? Czy każdy Polak musi być na Rysach i Orlej Perci? Sztuczne ułatwienia: via ferrata? Usunąć wszystko? A może zostawić stan aktualny? Jak wygląda współpraca TOPR i Horskiej Sluzby w przypadku akcji mających miejsce blisko granicznej grani?

***

TPN – Fotopułapki i monitoring w Tatrach

Szymon Ziobrowski, Dyrektor TPN

Sobota, 14:30-15:45 Sala nr 9, II piętro

Udostępnianie parku społeczeństwu stanowi jedną z podstawowych funkcji TPN i parków narodowych w ogóle w Polsce. Tatrzański Park Narodowy jest najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w naszym kraju. Rocznie obszar ten odwiedza ok. 3 mln turystów. W celu sprawnego zarządzania ruchem turystycznym TPN prowadzi badania monitoringowe w oparciu o nowoczesne metody badawcze i nowoczesny sprzęt (m.in. fotopułapaki, migratory). Gęsta sieć szlaków o długości 275 km wnika w obszary objęte ochroną ścisłą. Nielegalna penetracja turystyczna niezwykle cennych przyrodniczo terenów poza szlakami stanowi dodatkową presję dla przyrody TPN. W związku z tym park prowadzi monitoring tzw. ruchu pozaszlakowego. Niniejsza prezentacja ma na celu przedstawienie wyników monitoringu, pokazanie nieodpowiedzialnych zachowań ludzkich, często z pozoru śmiesznych i przypomnieć o tym, że Tatry to przede wszystkim dom dzikich zwierząt. Warto dodać, że część z rzadkich i niezwykle płochliwych zwierząt na terenie TPN, możemy obserwować właśnie dzięki fotopułapkom.

***

PZA zaprasza:
Nowe sportowe wyzwania w Karakorum i Himalajach

Janusz Majer, Janusz Gołąb
Sobota, 15:55-17:00 – Sala nr 9, II piętro

Annapurna IV (fot. h-sengenberger.de)

Annapurna IV (fot. h-sengenberger.de)

Janusz Gołąb i Janusz Majer przedstawią wybrane cele wspinaczkowe w Karakorum, Himalajach, Tybecie i górach chińskich. Omówione zostaną szczyty i rejony górskie, na których istnieje możliwość poprowadzenia nowych dróg w stylu alpejskim na sześcio- i siedmiotysięcznikach, jak również dokonania pierwszych wejść na szczyty niezdobyte.

***

Inna strona Iranu

Mohammad Hajabolfath
Sobota, 17:15-18:15 – Sala nr 9, II piętro

Przez kilka ostatnich dekad Iran pojawiał się często w nagłówkach wiadomość. Większość z nich zawierała jednak takie sformułowania jak: „Rewolucja islamska”, „wojna iracko-irańska”, „projekt atomowy”, „naruszenie praw człowieka” czy „sankcje”. W rezultacie duża grupa ludzi nabrała negatywnych skojarzeń związanych z tym krajem. Nie da się ukryć, że wiele z tych haseł rzeczywiście słusznie kojarzone było z Iranem. Co najważniejsze – Iran posiada również swoje piękne oblicze.

Widok na Demavent ze zboczy Doberar (fot. Mohammad Hajabolfath)

Widok na Demavent ze zboczy Doberar (fot. Mohammad Hajabolfath)

Podczas swoich podróży Mohammad często spotyka się z takimi pytaniami: Czy w ogóle w są jakieś góry w Iranie? czy też jest to kraj będący wielką pustynią? czy ktoś w Iranie uprawia wspinaczkę albo jeździ na nartach? czy kobiety mogą tam uprawiać górskie sporty? czy warto wybrać się do Iranu na górską wyprawę? czy jest tam bezpiecznie? „Inna strona Iranu” jest próbą odpowiedzi na takie i podobne pytania, jest również wprowadzeniem do przepięknych gór Iranu oraz ukazaniem potencjału jaki oferują one dla wszelkich sportów górskich.

Rowerami na Krańce Świata

Aga i Mateusz Waligóra
Sobota, 18:30-19:30 – Sala nr 9, II piętro

„Rowerami na Krańce Świata” – tak nazywa się prelekcja, w trakcie której Agnieszka i Mateusz Waligóra opowiedzą o rowerowej podróży przez Amerykę Południową i Australię. 2 lata, 2 kontynenty, 16 000 km rowerem, 7 wysokich gór i milion przygód. Będzie to opowieść o spełnianiu marzeń gdzieś na szczytach Andów – bo wysokie góry to miejsce w którym czują się najlepiej. W trakcie prelekcji autorzy opowiedzą w jaki sposób wyleczyć przeziębienie miksturą z pancerników, czy da się dojechać rowerem na kraniec świata oraz o tym jak to jest w ekwadorskim szczerym polu usłyszeć: „krzoszcz przmi w czinie”. Będzie o mieszkańcach andyjskich wiosek, którzy nie mają zegarków, ale zawsze mają czas, polskich śladach w argentyńskiej prowincji Misiones i wspinaczkach – tak, o tym będzie naprawdę sporo! Po zakończonym pokazie autorzy z chęcią odpowiedzą na rodzące się pytania, doradzą, odradzą i zainspirują. Za swoją podróż Aga i Mateusz zostali wyróżnieni w kategorii „Wyczyn Roku” festiwalu Kolosy.

***

PZA zaprasza:
Jak unikać błędów we wspinaniu?

Bogusław Kowalski, instruktor alpinizmu PZA i Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa PZA
Sobota, 11.05-12.35 – Sala nr 8, II piętro

W tenisie, szermierce, czy siatkówce, wygrywa ten zawodnik, czy ta drużyna, która popełni mniej błędów. Istnieją jednak różne sporty, w których błędy, które mają różną wartość, a ich popełnienie ma różny wpływ na efekt końcowy. Liczba nietrafionych strzałów do bramki, czy nieudanych uderzeń w boksie ma mniejsze znaczenie niż strategiczny błąd linii defensywy lub nieudany unik boksera. Alpinizm należy właśnie do tych dyscyplin, w których suma błędów przekłada się na wynik w mniejszym stopniu niż popełnienie kluczowego błędu dla bezpieczeństwa zespołu. Postęp jaki nastąpił we wspinaniu kojarzy się przede wszystkim z rozwojem sprzętu – możemy korzystać z coraz to doskonalszych zdobyczy techniki zapewniających bezpieczeństwo, dających możliwość działania w ciężkich warunkach atmosferycznych, pozwalających na komunikowanie się z niemal każdego punktu na ziemi.

Analiza błędów naszych poprzedników wpłynęła nie tylko na rozwój techniki, ale także doprowadziła do powstania zasad działania podczas wspinania i wysokogórskich wędrówek. Dlatego dziś mówimy o strategii i taktyce na wyprawie, wyjeździe, czy podczas samego wspinania. Niezmiennie jednak, pomimo całego postępu, najsłabszym ogniwem jest człowiek, to on staje przed wyborem i… popełnia błędy. Niektóre z nich uchodzą płazem, ale inne kończą się wypadkiem, a czasem tragedią. Dlaczego popełniamy błędy? Jakie są ich rodzaje? Jak ich unikać?

***

Warsztaty na 11. KFG (fot. Wojtek Lembryk / KFG)

Warsztaty na 11. KFG (fot. Wojtek Lembryk / KFG)

PZA zaprasza:
Zimowe porady sprzętowe i wspinaczkowe dla taterników

Jasiek Kuczera, instruktor taternictwa PZA, Szkoła Wspinania „HardRock”
Sobota, 12:45-14:15 – Sala nr 8, II piętro

Na co zwracać uwagę przy wyborze raków, butów i dziab? Kurtka, spodnie, rękawice – na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Jak trenować pod góry mieszkając poza górami? O czym pamiętać wybierając się na biwak w górach i w trakcie biwaku? Wspinanie na Kotle i Kazalnicy: jaki standardowy sprzęt zabrać w ścianę oraz omówienie ciekawszych zimowych dróg.

***

PZA zaprasza:
Nowości firmy Petzl oraz Beal. Jaki sprzęt oraz liny dobrać do swojej górskiej działalności

Maciek Ciesielski, Przewodnik Wysokogórski IVBV / UIAGM, instruktor alpinizmu PZA
Sobota, 14:25-15:55 Sala nr 8, II piętro

Na rok 2015 firma Petzl zapowiedziała pojawienie się nowych czekanów turystycznych, oraz uprzęży. Na KFG jako pierwsi w Polsce będziecie mogli zobaczyć te produkty. Przy okazji będzie można dowiedzieć się kilku informacji na temat używania sprzętu firmy Petzl, oraz zobaczyć najcieńszą aktualnie na świecie linę pojedynczą – mowa oczywiście o linie Opera firmy Beal.

***

Spotkanie z autorką książki „Socjolekt polskich alpinistów” 

Anna Niepytalska-Osiecka
Sobota, 17:10-18:00 – Sala nr 8, II piętro

Swoiste słownictwo taternickie, wyraźnie odróżniające się od polszczyzny ogólnej, pojawiało się już na przełomie XIX i XX wieku, gdy polscy taternicy zaczynali szturmować tatrzańskie i alpejskie turnie. Wybuchały kolejne wojny światowe, nastał w Polsce komunizm, a taternicy, alpiniści i wspinacze wciąż wyjeżdżali w góry. W latach 50. brali udział w alpiniadach, w latach 70. i 80. odnosili spektakularne sukcesy w Himalajach i Karakorum, a w latach 90. zaczął się boom na wspinanie skalne. Polskie środowisko alpinistyczne powoli, ale coraz wyraźniej się rozwijało. Wraz z jego rozwojem tworzył się polski socjolekt alpinistyczny. W roku 2014 doczekał się naukowego opisu.

Socjolekt to odmiana językowa, tworzona przez stabilną grupę społeczną, której członkowie są połączeni silnymi więziami i ciągłością tradycji, mają poczucie odmienności w stosunku do innych środowisk, a ich kontakty znacznie wykraczają poza kontakty zawodowe.

Świtaki, czyli zimowe i letnie wyjścia na wschód słońca w górach…

Michał Sośnicki
Sobota, 18:10-19:00 – Sala nr 8, II piętro

Pomysł „Świtaka” zrodził się w 2005 roku. Pierwszy miał miejsce na Babiej Górze. Pogoda kompletnie nam nie dopisała, ale nie zraziło mnie to i od tego czasu, choć z tamtej grupy pozostałem tylko ja, rokrocznie staramy się być na innym szczycie. Tradycją jest, że spotykamy się w sobotni wieczór w schronisku, z którego mamy najbliżej, by w niedzielę wczesnym rankiem, wyruszyć na szczyt. W styczniu 2014 roku odbyła się – piętnasta – jubileuszowa edycja, oczywiście – by tradycji pierwszego Świtaka stało się zadość, na Babiej Górze. Od jakiegoś czasu staram się, by spotykać się nie tylko na Babiej Górze. Byliśmy także na Pilsku, Trzech Koronach, Wysokim Wierchu, Kopie Kondrackiej, Wielkiej Raczy, Jaworzynie Kokuszczańskiej, Wielkim Krywaniu w Małej Fatrze, na Baraniej Górze, Rysach.

kfg-2014-michal-sosnicki-wystawa

Na przełomie tych dziewięciu lat, przez Świtaki przewinęło się kilkadziesiąt osób, z czego obecnie 10-12 osób, chodzi regularnie. Dwa lata temu ruszyła też oficjalna strona Świtaka, na którą serdecznie zapraszam www.switak.cba.pl.

***

Warsztaty na 11. KFG (fot. Wojtek Lembryk / KFG)

Warsztaty na 11. KFG (fot. Wojtek Lembryk / KFG)

Właściwy wybór drogi w zagrożeniu lawinowym – narzędzia i wiedza potrzebna do właściwego wyboru

Marcin Józefowicz, 5+ Szkoła Górska, szef wyszkolenia ratowników TOPR
Niedziela, 10:00-12:00 – Sala nr 9, II piętro

Jak zwykle uczestnicy będą mieli szansę wygrania uczestnictwa w kursie lawinowym wraz z pakietem pobytowym w schronisku.

***

PZA zaprasza:
Z motyką na słońce czyli o logistyce i taktyce polskich wspinaczy

Piotr Sztaba, instruktor taternictwa PZA
Niedziela, 12:15-13:30 – Sala nr 9, II piętro

Wykład o typowej ścieżce rozwoju górskiego – jak jest najczęściej, a jak może być inaczej. Będzie on skierowany do osób początkujących, jak i średniozaawansowanych we wspinaniu wysokogórskim letnim i zimowym. W pierwszej części wykładu chciałbym przybliżyć problemy często występujące u osób początkujących, takie choćby jak nie dostrzeganie niebezpieczeństw i trudności, oraz mechanizmy racjonalizacji i wyparcia. Mam nadzieję, że będzie zabawnie – pośmiejecie się ze mnie i moich dobrych kolegów w czasach, kiedy zdobywaliśmy cenne i bolesne doświadczenie górskie.  W drugiej części prezentacji pokażę inną drogę, znacznie mniej ryzykowną, z mniejszą ilością przygód. Będzie o strategii, taktyce, o znalezieniu się we właściwym miejscu, we właściwym czasie, z właściwymi partnerami. Na końcu przewidziany jest  konkurs z nagrodami ufundowanymi przez KW Kraków.

***

PZA zaprasza:
Ekspresowe poruszanie się w terenie górskim – szybka trójka, asekuracja lotna, short fixing

Maciej Ciesielski, Przewodnik Wysokogórski IVBV / UIAGM, instruktor alpinizmu PZA
Niedziela, 13:40-15:00 – Sala nr 9, II piętro

French free, short fixing, back cleaning, szybka trójka, asekuracja lotna – jeśli te pojęcia nie są do końca dla Ciebie zrozumiałe lub chciałbyś po prostu wspinać się szybciej ten wykład jest dla Ciebie.

***

Dobre strony kontuzji, druga pomoc w jej przypadku i trening zastępczy na czas leczenia. Od przygotowania motorycznego do treningu specjalistycznego

Magdalena Terlecka, MotionLab
Niedziela, 10:00-11:30 – Sala nr 8, II piętro

Kontuzja nigdy nie jest powodem do radości, czas resta można jednak spędzić bardzo pracowicie. Okres ten możemy wykorzystać nie tylko na leczenie i rehabilitację, ale na wprowadzenie treningu zastępczego oraz wspomaganie gojenia. Taki wymuszony rest sprzyja regeneracji zmęczonych i przeciążonych mięśni, ścięgien i stawów, daje również okazję do pracy nad „zaniedbanymi”  regionami ciała. Możemy ten czas poświęcić również na poprawę ogólnego przygotowania motorycznego co w przyszłości daje nam dodatkową ochronę przed nawrotami starych i pojawianiem się nowych kontuzji.

***

O nieprawidłowościach technicznych i sprzętowych na instalacjach adrenalinowych i o zasadzie ograniczonego zaufania

Janina Wrzak, AMC, Certyfikowany trener kontroli SOI
Niedziela, 11:40-13:10 – Sala nr 8, II piętro

Korzystając z usług firm organizujących zajęcia o charakterze linowym, parków linowych, wypożyczalni sprzętu, agencji eventowych prowadzących imprezy integracyjne, zakładamy, że powierzamy się w ręce specjalistów, którzy zapewnią nam bezpieczną rozrywkę na sprawnym sprzęcie. Praktyka i pytania od wspomnianych firm kierowane do naszej firmy, pokazują, że nie zawsze tak jest. Na co zwracać uwagę by uniknąć błędów, niekompetencji oraz nieprzestrzegania przepisów i elementarnych wymogów bezpieczeństwa?  Wykład zarysowuje problem przez analizę potencjalnych błędów oraz sugestię, jak postępować, by zmniejszyć ryzyko korzystania z „gotowej” adrenaliny.

***

Granice ekstremalności

Dominika Zapotoczna, Extreme Mind Game
Niedziela, 13:20-14:20 – Sala nr 8, II piętro

Dominika Zapotoczna, psycholog sportu, doktorantka na krakowskim AWF, gdzie realizuje projekt o wpływie treningu mentalnego na osiągnięcia sportowe we wspinaczce. Interesuje się psychologią sportów ekstremalnych.

Psychologia sportu jest stosunkowo nową dziedziną, która nieustannie się rozwija oferując zarówno zawodnikom, trenerom jak i rodzicom młodszych zawodników wskazówki jak rozwijać i podnosić efektywność swoich działań. W sportach ekstremalnych nie ma miejsca na zawahanie, bo można przypłacić to zdrowiem lub życiem. Podczas wykładu pojawią się przykłady mechanizmów i doświadczeń osób zawodowo uprawiających sporty ekstremalne.

***

Górska edukacja w Morskim

Paweł Chrustek (Fundacja im. Anny Pasek) i Tomek Nodzyński (Szkoła Górska Morskie Oko)
Niedziela, 14:30-15:00 – Sala nr 8, II piętro
Nowa inicjatywa szkoleniowa adresowana do mniej i bardziej zaawansowanych turystów tatrzańskich.