Wystawy

  /    /  Wystawy

„Krajobraz światłem malowany” – Michał Sośnicki

Wystawa prezentująca piękno gór, przede wszystkim naszych ale i słowackich. Góry i fotografia to największe pasje autora więc można by rzec, że „w górach jest wszystko co kocha”. Zachody i wschody słońca, gra świateł, krótkie – ulotne chwile, to najcenniejsze dla fotografa krajobrazu…

kfg-2014-michal-sosnicki-wystawa

Więcej o fotograficznej pasji Michała (sosnicki.cba.pl) będziecie mogli się dowiedzieć na jego prezentacji Świtaki, czyli zimowe i letnie wyjścia na wschód słońca w górach… w sobotę, 18:10-19:00, Sala nr 8, II piętro.

„STRZELISTE TATRY”
Wystawa fotografii Piotra Drożdża

To nic, że w Tatrach są raczej wyjątkiem niż regułą. Że wysokość większości z nich liczy sobie zaledwie około 2100 lub 2200 m n. p. m. Że wiele z prowadzących na nie dróg – oczywiście nie licząc podejścia – ma zaledwie kilkadziesiąt metrów długości. Przecież to właśnie one rozpalają wyobraźnię taterników i turystów mocniej niż „olbrzymy” o kocie przekraczającej 2600 metrów. Tatrzańskie turnie i iglice – najbardziej strzeliste formy górskiego krajobrazu.

kfg-2014-wystawa-drozdz-strzeliste-plakat

Tym zazwyczaj niewielkim, ale zawsze spektakularnym perełkom naszych najpiękniejszych gór poświęcona jest wystawa zdjęć Piotra Drożdża pt. „Strzeliste Tatry”, zorganizowana przez Tatrzański Park Narodowy przy współpracy Biura Przewodników Wysokogórskich i czasopisma GÓRY.

Wystawa była prezentowana podczas Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem, wrzesień 2014

Wystawa była prezentowana podczas Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem, wrzesień 2014

Na czym polega oryginalność tej wystawy? Choć Tatry sportretowano na milionach zdjęć, zdecydowana większość z nich powstała w sztandarowych i najpopularniejszych miejscach widokowych, zazwyczaj w bezpośredniej bliskości znakowanych szlaków turystycznych. Jedynie miłośnicy fotografii pejzażowej i najbardziej zagorzali znawcy topografii Tatr mają w swoich zbiorach zdjęcia umykające konwencjonalnym przedstawieniom najpopularniejszych tatrzańskich tematów. Ale nawet w ich kolekcjach rzadkością są efektowne i perfekcyjne technicznie ujęcia z gatunku „człowiek w górach”. Zwłaszcza takich, na których miejscem akcji byłyby zakątki rzadziej odwiedzane, a równocześnie niezwykle efektowne – tak pod względem estetycznym, przygodowym, jak i przyrodniczym. Założeniem projektu „Strzeliste Tatry” jest zgromadzenie takiego właśnie materiału uwieczniającego najbardziej spektakularne miejsca w Tatrach.