Tim Emmett

  /    /  Tim Emmett

Krakowski Festiwal Górski odwiedzi w tym roku Tim Emmett. Jeden z najwszechstronniejszych i najciekawszych brytyjskich wspinaczy, łączący wspinanie skalne i lodowe na bardzo wyśrubowanym poziomie. Profesjonalista nieunikający ryzyka. Pytany, co go inspiruje, odpowiada: „Rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiłem”. I nie jest to tylko wspinanie.

Tim Emmett (po lewej) i Klemen Premrl (gość zeszłorocznego KFG) po przejściu "Overhead Hazard" (fot. Wiktor Skupiński / Latitude Films)

Tim Emmett (po lewej) i Klemen Premrl (gość zeszłorocznego KFG) po przejściu „Overhead Hazard” (fot. Wiktor Skupiński / Latitude Films)

Himalaje, Alpy, trudne drogi lodowe i mikstowe, walijskie ekstremy, Deep Water Solo, Base Jump, Free Diving etc. – CV Tima Emmetta (rocznik 1974) prezentuje się nadzwyczaj ciekawie. W ostatnich latach na czoło wysuwa się głównie wspinanie lodowe, choć przecież sukcesy w zawodniczym świecie odnosił już dawno, stając czterokrotnie na podium Lodowego Pucharu Świata w latach 2000-2004. Między innymi to właśnie jemu drytoolowcy zawdzięczają jedno z najlepszych miejsc do wspinania z dziabami –  jaskinię położoną w rejonie wodospadu Helmcken Falls, w Wells Gray Privincial Park (Brytyjska Kolumbia, Kanada). Zagłębie imponujących lodowych i mikstowych formacji.

Tim Emmett i Klemen Premrl na "Overhead Hazard" (fot. Wiktor Skupiński / Latitude Films)

Tim Emmett i Klemen Premrl na „Overhead Hazard” (fot. Wiktor Skupiński / Latitude Films)

A zaczęło się w 2010 roku, kiedy Tim Emmett i Will Gadd ogłosili powstanie najtrudniejszej wówczas lodowej drogi na świecie – Spray On WI10 (rewolucyjna wycena, drogi lodowe nie przekraczały wtedy stopnia WI7). Za tę wspinaczkę zostali wyróżnieni nagrodą Golden Piton. Dwa lata później Emmett, tym razem w zespole z Klemenem Premrlem, poprowadził dłuższą wersję wspomnianej Spray On – powstała Spray On… Top! (230 m, W10, M9+). W tym czasie narodziła się też Wolverine, dla której autorzy zaproponowali przełomowe trudności WI 11.

Rok 2014 to dwa głośne przejścia, a jednym z bohaterów znów jest Brytyjczyk. To pierwsze powtórzenie Overhead Hazard (M11, 200 m) i wytyczenie Clash of Titans WI10+. Areną działań jest oczywiście Helmcken Falls.

Ale Tim Emmett firmuje swoim nazwiskiem nie tylko lodowe ekstremy. Jest także doskonałym alpinistą. Podczas swojej pierwszej wizyty w Himalajach 2006 roku wspólnie z Ianem Parnellem wytyczył w stylu alpejskim nową drogę biegnącą południowo-wschodnim filarem Kedar Dome (6831 m) w rejonie Gangotri. Powstała w pełni klasyczna linia o trudnościach w skali brytyjskiej E3/4 6a, za którą panowie dostali nominację do Złotego Czekana (Piolet D’Or).

Tim Emmett na "The Path" (fot. arch. Tim Emmett)

Tim Emmett na „The Path” (fot. arch. Tim Emmett)

Nazwisko Emmetta, jako autora, widnieje przy dwóch głośnych walijskich tradach; Muy Caliente na Stennis Ford w Pemborke – to pierwsza droga w Walii, dla której Brytyjczyk zaproponował wycenę E10 oraz Chicama E9 6c na Trearddur Bay w Holyhead. W tym roku Emmett powtórzył jedną z najtrudniejszych tradowych dróg Ameryki Północnej, The Path 5.14R (ok. 8b+) Sonniego Trottera w Lake Louise (Alberta, Kanada).

Tim Emmett objechał kawał świata, wszędzie starał się zostawić jakiś ślad, między innymi w Mongolii, Wietnamie, Tajlandii, na Kubie i Karaibach, gdzie otworzył najtrudniejszą drogę – One Inch Punch 5.14a i najtrudniejszy DWS – Spicy Times 5.13R. Do niego należą pierwsze skoki Base z Naranjo Des Bulnes w Picos des Europa (2005) i szkockiej iglicy Old Man of Hoy (2009).

W świat swoich pasji, ekstremalnych sportów, w tym głównie wspinania, Tim Emmett wprowadzi nas już 3 grudnia, o godzinie 17:55!

Dorota Dubicka / wspinanie.pl

Więcej o Timie przeczytacie na jego stronie: timemmett.com