Jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego

  /    /  Jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego 15. KFG:

  • Claire Jane Carter,
  • Paul Diffley,
  • Natalie Halla,
  • Hubert Jarzębowski,
  • Jan Wierzejski,
  • Dariusz Załuski.

***

Claire Jane Carter (fot. arch. Claire Jane Carter)

Claire Jane Carter

Claire Carter piastuje funkcję dyrektorki artystycznej Kendal Mountain Festival, jednego z najbardziej znanych festiwali górskich na świecie. Jest również odpowiedzialna za dobór festiwalowych filmów. Jej pasją jest wspinaczka (głównie w lokalnych gritstonach), literatura oraz oczywiście film górski. Sama wzięła aktywny udział (jako autorka scenariusza i jedna z bohaterek obrazu) w realizacji dokumentu „Operation Moffat”, który mogliśmy zobaczyć na 14. KFG.

Paul Diffley (fot. arch. Hotaches)

Paul Diffley

Założyciel wytwórni Hot Aches Productions, wspinacz, miłośnik gór. Debiut Paula Diffley’a we wspinaczkowym świecie filmowym okazał się wielki sukcesem. Obraz „E11”, przedstawiający Dave’a MacLeoda podczas pierwszego przejścia Rhapsody (E11), zdobył aż trzynaście (!) nagród na międzynarodowych festiwalach górskich. Po dziś dzień uważany jest przez niektórych za najlepszy film wspinaczkowy wszech czasów. Do wielu doskonałych produkcji Hot Aches w zeszłym roku dołączył „Redemption: The James Pearson Story”. Zdobył on prestiżową nagrodę na Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver oraz miano Najlepszego Filmu Wspinaczkowego na 13. KFG (2015).

Paul Diffley współpracował z wieloma doskonałymi alpinistami i wspinaczami. James Pearson, Tom Randall, Sonnie Trotter, Steve McClure, Matt Segal to tylko kilka z długiej listy nazwisk. Jego praktyczna znajomość technik filmowych, trudnych warunków, w jakich powstają filmy wspinaczkowe oraz zamiłowanie do gór sprawiają, że często zasiada obok innych jurorów na górskich festiwalach filmowych.

Natalie Halla (fot. arch. Natalie Halla)

Natalie Halla

Studiowała prawo oraz rusycystykę i iberystykę na uniwersytecie w Grazu. Uczyła się również w Hiszpanii oraz na Uniwersytecie Hebrajskim, gdzie napisała wyróżnioną nagrodami pracę „Implementacja praw człowieka na przykładzie wolności religijnej Izraela”. Włada 6 językami. W wieku 22 lat została członkiem programu United Nations Drug Control w Peru. Urozmaicone doświadczenia z młodości oraz spuścizna dziadków (oboje byli znanymi w Austrii malarzami) sprawiły, że w 2010 roku zajęła się filmem. Od tego czasu pracuje jako niezależny producent, scenarzysta oraz reżyser filmów dokumentalnych.

W swojej pracy często skupia się na zagadnieniach społecznych i humanitarnych. Od roku 2012 regularnie otrzymuje prestiżowe nagrody za swoje realizacje. Praktyka i wiedza z dziedziny filmów dokumentalnych sprawia, że Natalie często zasiada w gronie jurorów na międzynarodowych festiwalach filmowych. Za film „Life in four elements” otrzymała Silver Gentian – Best Artistic-Technical Contribution na tegorocznym Trento Film Festival.

Hubert Jarzębowski (fot. Marcin Mazurkiewicz)

Hubert Jarzębowski (fot. Marcin Mazurkiewicz)

Hubert Jarzębowski

Przewodnik tatrzański, filolog słowiański, polonista, tłumacz, kolekcjoner płyt i kaset z heavy metalem oraz miłośnik przedzierania się przez kosówkę w dzikich ostępach Tatr Zachodnich. Debiutował w czasopiśmie „Góry” opowiadaniem „Skała ucieka spod mych stóp”. Autor świetnej powieści „Carolus Victor” (Stapis) inspirowanej życiem największego polskiego taternika przełomu XIX/XX wieku – Karola Englischa (za którą otrzymał wyróżnienie na XX Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju) oraz książki “Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca”. Założyciel górskiego biura podróży High Away.

Jan Wierzejski (fot. arch. Jan Wierzejski)

Jan Wierzejski

Jan Wierzejski – absolwent Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie, scenograf, grafik, malarz, filmowiec. Autor filmów górskich nagradzanych m.in. na KFG, w Lądku-Zdroju, w tym roku laureat międzynarodowej nagrody na festiwalu Cannes Corporate TV & Media Awards za najlepszy film sportowy. Animator kultury w Zakopanem. Organizator akcji społecznych, właściciel Galerii Tamok, współzałożyciel grupy artystycznej Popatrz. Współtwórca 5+Szkoły Górskiej. Prywatnie mąż kierowniczki schroniska Pięć Stawów Marty Krzeptowskiej, alpinista i narciarz. 

Dariusz Załuski (fot. goeverest.pl)

Dariusz Załuski

Himalaista i reżyser filmów o tematyce górskiej. Uczestniczył w siedmiu wyprawach zimowych w góry najwyższe: K2, Makalu, dwa razy na Nanga Parbat i na Shisha Pangmę, Gasherbrum I. Dokonał pierwszego wejścia na Hagshu (6300 m) w Himalajach Zanskaru oraz Borondo Sar (6800 m) w Karakorum. W swoim dorobku ma wejścia na szczyty ośmiotysięczne: Gasherbrum II (1997), Cho Oyu (2000), Lhotse (2001), Mount Everest (2006, 2012) oraz K2 (2011). Z większości swoich wypraw przywoził bogaty materiał filmowy. Dzięki temu powstały takie filmy jakł „Przypadki pani Ani” (2001), „Ciao Martina” (2004), „Zimą na Shishę” (2005), „Annapurna na lekko” (2008) – Grand Prix 6. KFG, „Two on K2” (2013) – I nagroda w Konkursie Filmu Polskiego na 11. KFG., „No ski no fun” (2015) – I nagroda w Konkursie Filmu Polskiego na 13. KFG.