Marek Holeček

  /    /  Marek Holeček

Marek „Maara” Holeček jest alpinistą najwyższej klasy. Potwierdza to z pewnością jego niedawne wejście na Gasherbrum I nową drogą południowo-zachodnią ścianą.

Marek Holeček na szczycie fot. Marek Holeček)

Marek Holeček urodził się w 1974 roku i od najmłodszych lat związany był ze wspinaczką. Najbardziej pasjonują go dziewicze ściany w najwyższych górach świata. Od zawsze przykładał dużą uwagę do czystości stylu. Wyznaje filozofię, według której nie jest najważniejsze samo osiągnięcie szczytu, a raczej trudności, jakie należy pokonać w drodze do niego oraz sposób, w jaki się tego dokona. Takie podejście jest bardzo cenione wśród szerokiego grona alpinistów na całym świecie, a przejścia Czecha budzą uznanie i podziw.

Czech wspinał się m.in. w Alpach, Karakorum, Patagonii, Kirgistanie, Himalajach oraz na Antarktydzie. Wytyczył wiele nowych dróg, a za jego specjalizację można uznać przejścia wielkich ścian skalno-lodowych w stylu alpejskim. Holeček zawsze, kiedy tylko jest to możliwe, walczy o to, aby pokonać trudności klasycznie, nie korzystając z technik hakowych. Jego przejścia charakteryzują się brakiem wsparcia z zewnątrz, obozów, depozytów i poręczówek. Podczas wspinaczki w najwyższych górach świata nie używa również tlenu z butli.

Linia drogi “Satisfaction” z 2017 roku (fot. Marek Holeček)

Pierwszy raz usłyszeliśmy o Czechu pod koniec lat 90. za sprawą jego przejść alpejskich na Grandes Jorasses: Manitua 7+, A3, 70 czy zimowe przejście drogi Colton-Macintyre. W 1999 roku w stylu alpejskim wytyczył Czech Express 7b +, A3 + na Amin Brakk. W Patagonii dokonał pierwszego powtórzenia drogi The Dream 7a, A3+. W 2006 z Janem Kreisingerem pokonał północno-zachodnią ścianę Meru Central (6310 m) przez formację nazwaną Shark’s Fin. Filkuv Nebesky Smich, biegnąca Płetwą Rekina ma około 2000 m długości i trudności 7a, M5, 80°.

W 2013 roku za pierwsze przejście Thumba Party M6+, WI6 na Talung (7349 m), ze Zdenkiem Hrubým, otrzymał nagrodę Wejście Roku Czeskiego Związku Himalaizmu i nominację do Złotych Czekanów.

W tym roku Holeček pokonał wyjątkową drogę, z którą zmagał się od niemal 8 lat. Na Gasherbrumie I powstała Satisfaction! ED+, M7, WI5+, 70°. Holeček i Zdeněk Hák stanęli na szczycie po 6 dniach wspinaczki.

Spotkanie z Markiem odbędzie się 3-ego grudnia o godz. 15.40 w głównej sali festiwalowej.