Wydawnictwo Stapis

  /    /  Wydawnictwo Stapis

25 lat z „Literaturą górską na świecie”. Zapowiedzi, wspomnienia i premiera książki „Przygody Małej Czantorii” Weroniki Górskiej

„Przygody Małej Czantorii. O górze, która wybrała się w świat”
Weronika Górska

Podobno góry niczego nie zdobywają, tylko są zdobywane.
Podobno góry nie ruszają się z miejsca, tylko są miejscem, które można odwiedzić lub nie.
Podobno góry zostały dożywotnio skazane na towarzystwo najbliższych krewnych, nawet gdy ci patrzą na nie z góry.

 

Mała Czantoria odkrywa w sobie jednak zew ruchów górotwórczych i wyrusza w świat. Marzy o poznaniu Łysej Góry, Tatr, Olimpu, Wezuwiusza i oczywiście Alp. Chętnie wykąpałaby się też w oceanie, bo deszcze nie wydają jej się do końca higieniczne. Nie jest pewna swojej kondycji, jako że od dwudziestu milionów lat nie opuszczała rodzinnego domu w Beskidach, lecz mimo to próbuje.

Wyrusz w drogę razem z nią, bez względu na to, czy masz siedem, czterdzieści, czy dziewięćdziesiąt siedem lat. Przygotuj się zarówno na olśnienia, jak i na rozczarowania – one też są potrzebne, bo uczynią cię silniejszym. Poznaj dzięki tej podróży świat i samego siebie, a potem wróć do domu odmieniony!

Weronika Górska – chorzowianka z korzeniami u stóp Czantorii, zakochana w książkach, zalubiana w Tatrach, bieganiu i rowerze. Kiedyś pisała wiersze (wydała tomik poetycki Rozsznurowywanie) oraz recenzje książek i filmów, teraz jest redaktorką i ghost writerką (m. in. opracowała biografię Aleksandra Doby Na fali i pod prąd). Wielbicielka wegańskiej kuchni, metalu i punk rocka.

Nowości Wydawnictwa Stapis:

„Nanga Parbat 1982. IN MEMORIAM Tadeusz Piotrowski”
oprac. Danuta Piotrowska

Trzeci album wydany w serii IN MEMORIAM Tadeusz Piotrowski, w opracowaniu Danuty Piotrowskiej.Okraszony czarno-białymi zdjęciami album poświęcony jest wyprawie z 1982 roku na leżący w Pakistanie ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Wyprawę organizował Karl Herrligkoffer, zaś wzięli w niej udział, m.in: Polacy – Tadeusz Piotrowski i Andrzej Bieluń, Niemcy – Schorsch Ritter i Hartmut Munchenbach, Szwajcar Ueli Buhler i Pakistańczyk Nadir.

To ostatnia, niedokończona książka Tadeusza Piotrowskiego, poświęcona Andrzejowi Bieluniowi, towarzyszowi wspólnych górskich wypraw, który w wigilijną noc 1983 roku został na Api (7132 m).

„Psychovertical”
Andy Kirkpatrick

Pierwsza część autobiografii najbardziej szalonego i najzabawniejszego wspinacza na świecie. Jej kanwą jest wariackie, samotne, jedenastodniowe przejście Reticent Wall na El Capitanie, a zatem jednej z najtrudniejszych ścian na świecie… Przy okazji Andy barwnie opowiada: o tym, jak PRAWIE został artystą, jak mieszkał na squacie, jak rozbił wielkie akwarium, a także o tym, dlaczego długo uważał się za półanalfabetę, Word jest niefajny, a bycie ojcem jest cudowne i koszmarne zarazem. Dzieli się również z Czytelnikami wzruszającą historią narodzin jego ukochanej córki Elli. Wspomina też o wielu innych rzeczach, ale chwilami są one naprawdę trudne do pojęcia… 😉

Co istotne podczas 15. KFG swoją polską premierę będzie miał film pod tym samym tytułem „Psycho Vertical”, którego bohaterem jest oczywiście Andy. Projekcja zaplanowana jest na piątek 1 grudnia, o godz. 21:45, sala główna.

Spotkanie z Wydawnictwem Stapis zaplanowane jest na sobotę, 2 grudnia, godz. 17:30, sala nr 8.