Warsztaty, wykłady, panele

  /    /  Warsztaty, wykłady, panele

Piątek, 2 grudnia

„Góry to nie fabryka wafli”
Jacek Czech, instruktor alpinizmu PZA, Szkoła Wspinania „W skale” i Piotr Sztaba, instruktor taternictwa PZA, Szkoła Wspinania „Kilimanjaro”

czech-sztaba

Jacek Czech i Piotr Sztaba

Rola instruktora PZA w procesie szkolenia tatrzańskiego.
Dalej, wyżej, trudniej dla tych, którzy są już gotowi!
Gdzie zmierzamy i jakie czekają nas wyzwania, by sprostać naszym marzeniom?
W czasie spotkania prelegenci pokażą kierunki, które będą służyć procesowi górskiego rozwoju kursanta. Spojrzenie instruktorów na góry i szkolenie jest różne, jednak cel jest ten sam: bezpieczne wspinanie i odnalezienie w górach radości. Każdy z nas ma swoje góry i warto znaleźć w nich swoją ścieżkę.
Piątek, 2 grudnia, godz. 19:10-20:10, sala nr 9

***

Sobota, 3 grudnia

„Trening uzupełniający dla wspinaczy w praktyce”
Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia z fizjoterapeutami Beatą i Łukaszem Kaczmarek z Centrum Rehabilitacji HOLIMEDICA.

holimedica-logo

Zabierz ze sobą luźny strój, energię do ćwiczeń i naucz się z nami, jak prawidłowo wykonać ćwiczenia uzupełniające podstawowy trening wspinaczkowy. Zajmiemy się magicznym mięśniem poprzecznym brzucha, prawidłowymi podporami przodem i na boku, a także ćwiczeniami rozciągającymi. Jako gość specjalny pojawi się na zajęciach Andrzej Mecherzyński-Wiktor.
Sobota, 3 grudnia, godz. 09:00-09:50, sektor 3 (za ekranem w hali głównej)

***

„Uważaj jak wiążesz – bezpieczeństwo na ściankach sportowych”
Bogusław Kowalski, Instruktor PZA

Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski

Wspinaczka sportowa stała się zjawiskiem masowym w związku z czym więcej jest statystycznie wypadków. Co pewien czas słychać o nieszczęśliwym zdarzeniu, które miało miejsce na sztucznej ścianie lub w skałkach. Warsztat „Uważaj jak wiążesz – bezpieczeństwo na ściankach sportowych” adresowany jest przede wszystkim do początkujących wspinaczy. Jednak jak sądzę, również doświadczone osoby znajdą coś dla siebie. Wiele z tego co będę starał się przekazać to oczywiste prawdy, mam jednak nadzieję, że ich przypomnienie ustrzeże kogoś od fatalnego w skutkach błędu.
Sobota, 3 grudnia, godz. 10:00-10:40, sala nr 8

***

„Przygotowanie do wspinania”
Warsztat MotionLabMagdalena Terlecka, fizjoterapeutka, instruktor wspinania i trener. Od wielu lat zajmuje się fizjoterapią oraz przygotowaniem fizycznym osób wspinających się na różnym poziomie. Pasjonatka wspinania i treningu.

motionlab-logo2smallW oparciu o poszczególne fazy kontroli motorycznej opowiemy o tym, jak w MotionLab trenujemy obręcz barkową i barki i na jakie elementy treningowe zwracać szczególną uwagę. Pokażemy, jak eliminować najczęściej  powtarzane błędy pojawiające się podczas treningów ogólnych. Porozmawiamy o tym, czy trening ogólny rzeczywiście przekłada się na wyniki wspinaczkowe.
Sobota, 3 grudnia, godz. 10:50-12:20, sala nr 8

***

” Trochę śmiesznie, trochę strasznie…,  czyli o błędach w górach i ich konsekwencjach”
Waldek Niemiec (instruktor PZA, Szkoła Wspinania Kilimanjaro) i Tomek Nodzyński (wysokogórski przewodnik tatrzański SWPT, Szkoła Górska Morskie Oko)

Tomasz Nodzyński i Waldemar Niemiec

Tomasz Nodzyński i Waldemar Niemiec

Błądzić jest rzeczą ludzką, tyle że akurat w górach błędy mogą mieć poważne konsekwencje… A każdy z nas, niezależnie od górskiego stażu, doświadczenia czy wieku błędy popełniał, popełnia i będzie popełniał… Na szczęście większość z nich nie kończy się źle i po fakcie wzbudzają jedynie śmiech – niestety jak z tym przysłowiowym tygrysem łatwo przekroczyć granice gdy „śmieszno” zmienia się w „straszno”… Dlatego analiza błędów i wypadków nie powinna być tylko przemądrzałym wytykaniem innym niedociągnięć i pomyłek ale bardziej zastanowieniem się nad ich geneza i sposobem żeby samemu ich uniknąć a przynajmniej minimalizować ich ewentualne konsekwencje… Bo jak głosi stare porzekadło nauka na cudzych błędach zdecydowanie mniej boli….
Sobota, 3 grudnia, godz. 10.00-11.30, sala nr 9

***

„Wypadki zimowe w Tatrach, a warunki pogodowe oraz nowa forma komunikatu lawinowego i informacji pogodowych”
Andrzej Maciata, Ratownik TOPR

topr
Rośnie liczba wypadków turystycznych w Tatrach. O tym niepokojącym zjawisku opowie doświadczony ratownik TOPR Andrzej Maciata. Dowiemy się, jakie były ich przyczyn i w jaki sposób warunki pogodowe wpłynęły na przebieg zdarzeń. Druga część prelekcji będzie poświęcona nowej formie komunikatu lawinowego i informacji pogodowych. Poznamy zasady odczytywania i interpretacji tej nowej formuły.
Sobota, 3 grudnia, godz. 11.35-13.10, sala nr 9

***

„Wspólna przestrzeń”
Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski

tpn

Park narodowy to wspólna przestrzeń, gdzie chronimy przyrodę, ale i realizujemy nasze pasje. Odbieramy przyrodę w różny sposób – dla jednych to piękny widok, dla innych dzikie zwierzęta czy zieleń lasów. Dla jeszcze innych – szorstka skała czy świeży śnieg. Wszystkie te podejścia są równoprawne. Wspinaczka czy narciarstwo to dyscypliny, gdzie kontakt z górską przyrodą jest szczególnie bliski. Rozumiemy to i akceptujemy, bo większość ludzi pracujących w Parku podziela miłość do Tatr. Tatry to dla nich nie tylko praca, ale i styl życia. Korzystając z przyrody, powinniśmy się jednak starać się zminimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko i nie przeszkadzać innym w kontakcie z naturą. Chcemy wierzyć, że na wyczyny sportowe (czy jakąkolwiek formę mierzenia się z sobą i górami) Tatry są wybierane nie tylko dlatego, że są w nich spore przewyższenia, wymagające stromizny czy niebezpieczne granie wyzwalające adrenalinę, ale także dlatego że są piękne, że są symbolem, że są zachowane w pewnej kondycji, zbliżonej do „naturalnej”, i że są w sercu. Wierzymy, że jeśli ktoś ma takie podejście, to ma niejako z automatu akceptację dla ich ochrony.
Sobota, 3 grudnia, godz. 13.20-14.20, sala nr 9

„Stres w ciele wspinacza”
Beata i Łukasz Kaczmarek z Centrum Rehabilitacji HOLIMEDICA

holimedica-logo
U wielu wspinaczy obserwujemy dużą dysproporcję pomiędzy poziomem napięcia w ciele i możliwością jego rozluźnienia. Większość osób trenujących różne dyscypliny związane z górami buduje siłę i wytrzymałość przykładając mniejszą wagę do odpoczynku, rozciągania, różnych technik relaksacyjnych i autoregulacyjnych. Ćwiczenia, które omówimy w trakcie wystąpienia, są równie istotne w budowaniu treningu. Zbyt intensywny trening może być dla ciała tak samo stresujący, jak stresująca sytuacja osobista, nieprawidłowa dieta, brak snu, czy trauma.
Sobota, 3 grudnia, godz. 12:30-14:00, sala nr 8

***

„Ratownictwo górskie w Gruzji stan obecny i perspektywy rozwoju”
Andrzej Maciata (Ratownik TOPR)
O perspektywach rozwoju ruchu turystycznego i wspinaczkowego w odniesieniu do poziomu ratownictwa w górskich rejonach Gruzji.
Sobota, 3 grudnia, godz. 15:20-16:20, sala nr 8

***

„Co to jest kariera we wspinaczce?”
Bogusław Kowalski, Instruktor PZA, Szkoła Wspinania „Pared”

Bogusław Kowalski

Rozpoczynając przygodę ze wspinaniem na ogół nie mamy jasno sprecyzowanej wizji swojego rozwoju. W pierwszym etapie, trwającym czasem kilka lat, jesteśmy pod wpływem najbliższego otoczenia i najmocniejszych zawodników. Dlatego, gdy trafimy np. do wspinaczy sportowych, mamy spore szanse na to, że zostaniemy zawodnikami startującymi w zawodach na sztucznych ściankach lub wspinaczami sportowymi działającymi w skałach. Podobnie ma się rzecz ze wspinaczką górską, drytoolingiem, czy też wyprawami na najwyższe szczyty świata. Jasne jest, że otoczenie determinuje nasze zachowanie i ma ogromny wpływ na naszą karierę wspinaczkową. Prędzej czy później stajemy jednak przed pytaniem, jak ma wyglądać nasze dalsze wspinanie? Podczas warsztatu będę starał się przekazać swoje doświadczenie na temat ścieżki rozwoju: na co zwracać uwagę, co czytać, co trenować.
Sobota, 3 grudnia, godz. 16:30-17:30, sala nr 8

***

„Przygotowanie kondycyjne do wypraw wysokogórskich”
Karol Hennig, „Forma na szczyt”

forma-na-szczyt-logo

„Forma na szczyt” to zespół specjalistów przygotowujących polską kadrę himalaistów do działalności w górach wysokich. W skład zespołu wchodzą: himalaista i lekarz, dr n. med. Robert Szymczak, Marta Naczyk – dietetyk i Karol Hennig – trener, który poprowadzi prelekcję na festiwalu. Podczas prelekcji zostaną omówione zagadnienia z zakresu przygotowania kondycyjnego do wypraw w świetle najnowszych badań naukowych, specyfiki wysiłku w warunkach wysokogórskich, metod treningowych przygotowujące do wypraw, praktycznych ćwiczeń ukierunkowanych pod wspinaczkę wysokogórską, częstotliwość treningów i ich indywidualizacja, przyrządy, symptomy przetrenowania, badania z zakresu treningu i diety oraz regeneracja podczas wypraw.
Sobota, 3 grudnia, godz. 17:40-18:30, sala nr 8

***

„Spotkanie z Grupą Jurajską GOPR”

gopr

Omówienie wybranych działań poszukiwawczych, hipotermia, zastosowanie nowoczesnych technik w poszukiwaniu osób zaginionych wykład Marka Lisowicza Szefa Podkomisji Poszukiwania Osób Zaginionych GJ GOPR oraz Tomasza Motyla Starszego Ratownika GOPR.
Sobota, 3 grudnia, godz. 18:40-19:10, sala nr 8

***

„Fotografia górska i krajobrazowa, czyli jak fotografować w górach”
Michał Sośnicki

Michał Sośnicki (fot. arch. Michał Sośnicki)

Michał Sośnicki (fot. arch. Michał Sośnicki)

O czym warto wiedzieć nim zaczniemy fotografować krajobraz. Czyli od teorii do praktyki. Podstawowe pojęcia w fotografii, jaki sprzęt fotograficzny zabrać w góry, jak się ubrać i w co się spakować, błędy w czasie fotografowania. Fotografujmy sercem i z sercem – bawmy się fotografią.
Sobota, 3 grudnia, godz. 19:20-20:20, sala nr 8

***

Niedziela, 3 grudnia

„Skitoury w Tatrach – co wolno, co warto, co trzeba?”

szkola-gorska-piec-plus

Kuba Hornowski, zawodowy ratownik TOPR, instruktor narciarstwa wysokogórskiego PZA, ratownik medyczny, 5+ Szkoła Górska, Dolina Pięciu Stawów
Na warsztatach dowiemy się, na czym polegają i czym różnią się poszczególne odmiany narciarstwa – a więc skitouring, skialpinizm i narciarstwo wysokogórskie. Amatorzy dwóch desek dowiedzą się, od czego zacząć przygodę ze skitourami (szkolenia lawinowe). Będzie też o  pięknych turach dla początkujących oraz o trasach dla bardziej doświadczonych w Tatrach Zachodnich i Wysokich. Prowadzący Kuba Hornowski opowie o tym, co wolno w Tatrach Polskich (szlaki, bezpieczne warianty zimowe, zakazy, zalecenia TPN) i na terenie Słowacji (udostępnione doliny i zimowe daty). I wreszcie kilka słów o sprzęcie – dlaczego w Tatrach nie warto zaczynać od nart „110 pod butem” ;-).
Niedziela, 4 grudnia, godz. 10:00-11:30, sala nr 9

***

„ABC zimowego turysty”
Jan Kuczera, Łukasz Depta, instruktorzy alpinizmu PZA, KW Kraków, KS Korona, Szkoła wspinania „Hardrock

Jan Kuczera i Łukasz Depta

Jan Kuczera i Łukasz Depta

Jak przygotować się do poruszania zimą w górach typu Tatry – jak się ubrać, co wziąć ze sobą, o czym pamiętać, jak przetrwać mroźną noc?
Niedziela, 4 grudnia, godz. 10:00-11:30, sala nr 8

***

„Poznaj świat zimy z firmą Petzl”
Maciej Ciesielski, zawodnik Petzl Polska, alpinista, międzynarodowy przewodnik IVBV i instruktor alpinizmu PZA

Maciej Ciesielski

Maciej Ciesielski

Nadchodzi kolejny sezon zimowy, a nas najbardziej interesuje to, jak tę porę roku aktywnie i w bezpieczny sposób wykorzystać! W planowaniu zimowego szaleństwa pomocna będzie lista sprzętu i ściąga pt. „Co warto mieć w plecaku?”. Petzl na bieżący sezon przygotował kilka ciekawych nowości sprzętowych. Chcielibyśmy je Wam pokazać poprzez zaprezentowanie zawartości trzech plecaków spakowanych do trzech różnych aktywności – wspinaczki, skituringu i turystyki zimowej.
Niedziela, 4 grudnia, godz. 11:40-13:10, sala nr 8

***

„Każdy sprzęt da się zepsuć”
Janina Wrzak, AMC, trener i certyfikowany kontroler sprzętu Petzl

Janina Wrzak

Janina Wrzak

Gdy przyczyną zniszczeń jest niewłaściwe użycie lub niedoskonałości techniki jego stosowania – czyli o reklamacjach, których nie da się uwzględnić. Brak wiedzy o przyczynach uszkodzeń sprawia, że posiadacze uszkodzonych z własnej winy egzemplarzy oczekują pozytywnego rozpatrzenia reklamacji, które jednoznacznie muszą być odrzucone. By uchronić użytkowników przed popełnianiem błędów, które – niezależnie od skutków reklamacji – mogą być przyczyną niebezpiecznych wypadków, poświęcimy słów parę temu zagadnieniu.
Niedziela, 4 grudnia, godz. 13:20-14:20, sala nr 8

***

„Warsztaty lawinowe: Avaluator 2.0″
Przewodnicy zespołu FREERAJDY

freerajdy rgb
Avaluator 2.0 jest narzędziem wspierającym podejmowanie decyzji w terenie zagrożonym lawinowo, a powstał w 2010 roku w wyniku prac ekspertów Canadian Avalanche Centre. Został opracowany z myślą o ludziach, którzy mają elementarną wiedzę na temat lawin i zagrożenia lawinowego, ale potrzebują efektywnie przełożyć ją na wybór drogi w terenie i konkretne decyzje. W Kanadzie narzędzie to jest podstawową strategią lawinową i ponad 90% szkoleń lawinowych jest realizowanych z jego wykorzystaniem. Istotą projektu było uchwycenie i zintegrowanie kluczowych aspektów oceny stosowanych przez zawodowych przewodników górskich i narciarskich (głównie certyfikowanych przez IVBV). To podejście pozwoliło wykorzystać w budowie Avaluatora wiedzę i doświadczenie zgromadzone przez pokolenia przewodników górskich.

avaluator

Po dwóch zimach testów decydowaliśmy się na zakup licencji i wydanie Avaluatora w wersji polskiej, bo w naszej ocenie to podejście ma wiele zalet w porównaniu do obecnych i rozpowszechnionych w Europie strategii lawinowych. Kluczową zaletą jest wynikająca z genezy powstania tego narzędzia realna łatwość aplikacji w realnych sytuacjach. Mamy nadzieję, że Avaluator przyjmie się w polskim środowisku. Liczymy też na współpracę szkół górskich oraz osób zajmujących się edukacją lawinową w propagowaniu go.
Niedziela, 4 grudnia, godz. 13:15-14:45, sala nr 9