Warsztaty, wykłady, panele

Sobota, 2 grudnia

„Autoterapia w przeciążeniach wspinaczkowych”
Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia z fizjoterapeutami Beatą i Łukaszem Kaczmarkami z Centrum Rehabilitacji HOLIMEDICA.

holimedica-logo

Warsztaty praktyczne z zakresu autoterapii obejmują szereg prostych, a zarazem skutecznych ćwiczeń będących świetnym uzupełnieniem podstawowego treningu wspinaczkowego. Omówimy i przećwiczymy przede wszystkim techniki automasażu. Zachęcamy do zabrania ze sobą na zajęcia rollera, piłeczki golfowej, 2 piłeczek tenisowych oraz… jednej czystej skarpetki!

Sobota, 2 grudnia, godz. 09:00-09:35, sala główna

***

„Jest gorzej czy inaczej? Czyli polemika o tym, czy naprawdę niegdyś wspinacze byli dzielniejsi, góry wyższe, a śnieg bardziej biały…”
Waldek Niemiec (instruktor PZA, Szkoła Wspinania Kilimanjaro) i Tomek Nodzyński (wysokogórski przewodnik tatrzański SWPT, Szkoła Górska Morskie Oko)

Tomasz Nodzyński i Waldemar Niemiec

Tomasz Nodzyński i Waldemar Niemiec

W kolejnej, już 12. naszej prelekcji na KFG postanowiliśmy pozornie odejść od tematyki bezpieczeństwa w górach , której dotąd poświęcaliśmy nasze prezentacje. Tym razem mamy zamiar zastanowić się nad zmianami jakie zachodziły i nadal zachodzą w naszym podejściu do gór, wspinania czy turystyki wysokogórskiej. Zakładamy, że nie jest tylko socjologiczna ciekawostka czy temat do utyskiwań dla starych dziadów na “dzisiejsza młodzież” – te różnice w podejściu wpływają także na postrzeganie i przeciwdziałanie zagrożeniom jakie niosą ze sobą góry i nasza w nich obecność. A ponieważ z racji różnic w naszej aktywności zawodowej (instruktor vs przewodnik), a także – a może przede wszystkim różnicy naszych charakterów trochę inaczej postrzegamy te zmiany i ich efekty – na ten temat będziemy się kłócili… tzn. dyskutowali podczas naszej prelekcji…

Sobota, 2 grudnia, godz. 09:45-11:00, sala główna

***

„Autoterapia w przeciążeniach wspinaczkowych”
Beata i Łukasz Kaczmarkowie z Centrum Rehabilitacji HOLIMEDICA

holimedica-logo

Tradycyjnie na KFG wykład HOLIMEDICA będzie połączony z pokazem praktycznym. Tym razem skupimy się na różnych technikach autoterapeutycznych, czyli omówimy, w jaki sposób wspinacze mogą sami sobie pomóc w codziennych przeciążeniach wspinaczkowych. Omówimy zastosowanie masażu poprzecznego, kinesiotapingu, automasażu, rollera oraz rozciągania.

Sobota, 2 grudnia, godz. 10:00-11:30, sala nr 9

***

“O ludziach z zaginionego królestwa Lo w Himalajach” – Fundacja Szkoły na Końcu Świata
Magdalena Gołębiowska-Śmiałek

Fundacja Szkoła Faraway (Szkoły na Końcu Świata) powstała w 2011 roku. Historia zaczęła się niewinnie – szczęśliwym zbiegiem okoliczności pewna dziewczynka z Krakowa świętowała swoje ósme urodziny w szkole dla tybetańskich dzieci z himalajskiej prowincji Mustang w Nepalu. Po powrocie do domu okazało się, że jej rodzice nie mogą zapomnieć o radosnych, przyjacielskich i otwartych uczniach z Jharkot, a sukces pierwszej spontanicznej akcji charytatywnej „Przetrwać zimę w Himalajach” zachęcił do dalszych działań. Od 2012 roku finansujemy naukę młodzieży z Mustangu w szkołach ponadpodstawowych i zawodowych. By opowiedzieć o świecie, z którego pochodzą, organizujemy wystawy, warsztaty i odczyty. Podczas KFG opowiemy również o warsztatach fotograficznych z Piotrem Trybalskim w Mustangu.

Sobota, 2 grudnia, godz. 10:00-10:40, sala nr 8

***

“Zmiany w prezentacji stopnia zagrożenia lawinowego”
“Najczęstsze przyczyny wypadków w Tatrach – analiza wybranych zdarzeń”
Andrzej Maciata, Ratownik TOPR

Rośnie liczba wypadków. Podczas wykładu Andrzeja Maciaty – jednego z najbardziej doświadczonych ratowników TOPR, a przy tym świetnego propagatora zasad bezpieczeństwa – dowiemy się jakie są przyczyny wypadków oraz w jaki sposób warunki pogodowe wpływają na przebieg niekorzystnych zdarzeń. Poznamy również nową formę komunikatu lawinowego oraz usłyszymy jak interpretować informację zawartą w tego typu komunikatach.

Sobota, 2 grudnia, godz. 11:35-13:00, sala nr 9

***

“Koncentracja we wspinaniu”
Łukasz Gruszczyński

Łukasz Gruszczyński – 41 lat, absolwent dwuletnich studiów podyplomowych z zakresu Stosowanej Psychologii Sportu na wrocławskim oddziale Uniwersytetu SWPS. Wiedza zdobyta podczas studiów pochodzi od największych autorytetów z dziedziny, m.in.: M. Graczyka, J. Supińskiego, J. Blecharza, E. Wlazło, M. Krawczyńskiego, P. Habrata. Inspiracją do rozpoczęcia działalności w zakresie treningu mentalnego oraz stosowanej psychologii sportu była potrzeba wpierania wspinaczy oraz sportowców innych dyscyplin w podnoszeniu poziomu wykonania sportowego. Łukasz współpracuje indywidualnie ze wspinaczami dorosłymi oraz dziećmi, a także przedstawicielami innych dyscyplin sportowych, prowadzi również drużyny sportowe dorosłych oraz dzieci, głównie piłkarskie. Wspina się od kilkunastu lat, regularnie startuje w towarzyskich zawodach boulderowych. Prowadzi sekcję wspinaczkową dla średniozaawansowanych na wrocławskiej Zerwie.

Sobota, 2 grudnia, godz. 11:50-12:50, sala nr 8

***

“Trening himalaistów”
Karol Hennig, trener w Forma na Szczyt

 

Czy możliwe jest wytrenowanie organizmu na ośmiotysięcznik? Jak istotne są predyspozycje psychiczne oraz genetyczne podczas wspinaczki na najwyższe szczyty świata. Dzięki dostępowi do technologii oraz wiedzy z zakresu fizjologii wysokogórskiej, trening do wypraw górskich nabiera innego wymiaru.

Ekipa “Forma na Szczyt”, od lewej Robert Szymczak, Marta Naczyk i Karol Hennig (fot. arch. Forma na Szczyt)

Temat treningu himalaistów przybliży Karol Hennig, specjalista z zakresu przygotowania kondycyjnego do wypraw górskich, który wiedzę naukową łączy z górską praktyką i doświadczeniem we wspinaczce. Ma on pod swoją opieką trenerską m.in. członków Narodowej Zimowej Wyprawy na K2.

Sobota, 2 grudnia, godz. 14:00-15:00, sala nr 8

***

“Żywienie w drodze na szczyt”
Marta Naczyk, dietetyk w Forma na Szczyt

W górach równie ważne co tlen jest jedzenie. Co zjeść na szlaku, gdy nie wiadomo czego mniej – miejsca w plecaku czy apetytu. Jerzy Kukuczka z pewnością poleciłby golonkę, sprawdźmy jednak – z pomocą dietetyka sportowego – co dziś wiemy na temat górskiej diety.

Marta Naczyk (dietetyk w zespole Forma Na Szczyt) – Dietetyk sportowy łączący pasję do górskich wyzwań wraz z logistyką żywieniową. Zajmuje się żywieniem osób, które przygotowują się do wypraw wysokogórskich, wspinają się i uprawiają sporty wytrzymałościowe (biegi ultra, kolarstwo, triathlon). Współpracuje między innymi z członkami kadry Polskiego Związku Alpinizmu oraz przygotowuje zaplecze żywnościowe Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017/2018. W górach nie tylko czuwa nad żywieniem swoich podopiecznych, ale m.in. biega w zawodach ultra, skyrunning oraz realizuje swoje górskie projekty.

Sobota, 2 grudnia, godz. 15:10-16:10, sala nr 8

***

„Panel dyskusyjny – „Elektroniczny system rejestracji – ESR”
Tatrzański Park Narodowy

Zamiar wprowadzenia przez TPN elektronicznej książki wyjść taternickich wzbudził duże kontrowersje. Z pomysłem nie zgadzają się kluby wysokogórskie: KW Warszawa, KW Trójmiasto, KW Bielsko-Biała. TPN zaprasza na prezentację systemu rejestracji, a następnie na panel dyskusyjny poświęcony funkcjonowaniu tego systemu. Do udziału w dyskusji gorąco zachęca wszystkich zainteresowanych.

Sobota, 2 grudnia, godz. 15:50-17:05, sala nr 9

***

“Zagrożenia w górach – turystyka, łatwe wspinaczki”
Bogusław Kowalski, Instruktor PZA, Szkoła Wspinania “Pared” oraz Maciej Ciesielski, zawodnik Petzl Polska, alpinista, międzynarodowy przewodnik IVBV i instruktor alpinizmu PZA

Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski

Maciej Ciesielski

Maciej Ciesielski

Ten warsztat zacznie się od końca, dwoje wspinaczy bez doświadczenia taternickiego, wybrało się na teoretycznie łatwą, niemalże turystyczną drogę. W trakcie wspinaczki przydarzyło się nieszczęście, które okaże się tragiczne w skutkach. Podczas warsztatu będziemy poszukiwać przyczyn tego wypadku. Przeanalizujemy błędy począwszy od wyznaczenia celu, a skończywszy na braku umiejętności technicznych. Wskażemy drogę, która pozwoli unikać zagrożeń na tyle na ile jest to możliwe.

Sobota, 2 grudnia, godz. 17:10-18:10, sala nr 9

***

“Z miłości do wielkich filarów – 2x Barre Ecrins & Walker”
Wadim Jabłoński, KW Sakwa

Kto z Was nie marzył o setkach gwiazd nad głową i tysiącu metrów pod stopami? Takie jest właśnie wspinanie na alpejskich filarach! Wadim Jabłoński opowie o tym, jak czerpać radość z niewygód i skalno-lodowych trudności alpejskich olbrzymów. Ale nie spodziewajcie się tylko landszaftów i opisów mistycznych przeżyć.

Wadim Jabłoński

Jeżeli wydaje Wam się, że poważne alpejskie drogi nie są w Waszym zasięgu, zostaniecie wyprowadzeni z błędu. Dowiecie się, jak pokierować swoim wspinaczkowym rozwojem, aby dotrzeć na podniebne, skalne półki, dlaczego wspinanie zimą w Tatrach jest ważne oraz co mogą dać pokonane połacie rzęchu i kosówki. Będzie trochę praktycznych patentów, jak przyspieszyć wspinanie, co wrzucić do plecaka na długą drogę oraz jak zorganizować wyjazd “po studencku”.

A wszystko to w akompaniamencie pięknego masywu Ecrins oraz osławionej drogi Cassina pokonującej jedną z największych alpejskich ścian – Filar Walkera na Grandess Jorassess. Otrzymacie solidną dawkę inspiracji.
Sobota, 2 grudnia, godz. 18:30-19:20, sala nr 8

***

Niedziela, 3 grudnia

“Czy iść po szlaku? Czy tam, gdzie ślad? Gdzie bezpieczniej?”
Igor Marcin Józefowicz – ratownik Instruktor i szef szkolenia TOPR, instruktor i autor programów kursów lawinowych w Dolinie Pięciu Stawów, Szkoła Górska 5+

Warsztaty i konkurs poświęcone tematowi: właściwy wybór drogi w zagrożeniu lawinowym.

szkola-gorska-piec-plus

Niedziela, 3 grudnia, godz. 10:00-11:30, sala nr 9

***

“ABC zimowego turysty”
Łukasz Depta (Instruktor Alpinizmu PZA, TOPR), Jan Kuczera (Instruktor Alpinizmu PZA, TOPR), Wojtek Malawski (Instruktor Narciarstwa PZN, aspirant na przewodnika IVBV)

Jan Kuczera, Łukasz Depta i Wojtek Malawski

Góry zimą dostarczają wiele niesamowitych wrażeń. Przecieranie szlaku w świeżym śniegu, pokonywanie własnych słabości, niecodzienne widoki, radość z szusowania po “białych łąkach”. Ale ten piękny świat niesie ze sobą również wiele niebezpieczeństw. Lawiny, zalodzone, strome stoki, szybko zmieniające się warunki atmosferyczne, krótki dzień etc. W zwięzłej prezentacji, instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu ze szkoły HardRock, postarają się scharakteryzować poszczególne niebezpieczeństwa. Ponoć już sama świadomość zagrożenia czyni nas bezpieczniejszymi.

Niedziela, 3 grudnia, godz. 10:00-11:30, sala nr 8

***

“Mustang Art&Climb Expedition”
Paula Rettinger-Wietoszko

Mustang jeszcze kilkanaście lat temu był królestwem zamkniętym dla cywilizacji i świata zewnętrznego. Zatrzymany w czasie zachował energię i kulturę średniowiecznego Tybetu. To najgłębsza dolina świata, u stóp Annapurny i Dhaulagiri. Zapraszamy na opowieść o rzece Kali Gandaki, łączącej Chiny z Gangesem, niezwykłych formacjach, jakie rzeźbi w skale, o grotach medytacyjnych, sępach, pochówkach, poliandrii, prawdziwym księciu i duchach. I o dzieciach żyjących na granicy dwóch światów.

Paula Rettinger-Wietoszko (fot. arch. Paula Rettinger-Wietoszko)

Mustang Art.&Climb Expedition to zespół podróżników, wspinaczy, fotografików, filmowców, konserwatorów zabytków, archeologów i lekarzy, działający m.in. pod patronatem National Geographic Polska i Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Świt w Yara, Mustang (fot. Paula Rettinger-Wietoszko)

Groty okolic Yara, Mustang (fot. Paula Rettinger-Wietoszko)

Już trzykrotnie odwiedziliśmy Mustang, dokumentując życie i kulturę jego mieszkańców, eksplorując groty, które zamieszkiwali kilkaset lat temu, a których nikt od tamtego czasu nie odwiedzał i niosąc pomoc medyczną najbiedniejszym mieszkańcom. Ta opowieść ma wiele warstw i przyniosła nam moc refleksji, inspiracji i bardzo osobistych doświadczeń. Więcej na www.mustang2014.pl.

Niedziela, 3 grudnia, godz. 11:40-12:30, sala nr 8

***

“Akademia Wspinania Mazdy”
Andrzej Mecherzyński-Wiktor

Akademia Wspinania Mazda to swego rodzaju kompendium zbierające główne rodzaje ruchów i technik wspinaczkowych, ze szczególnym nastawieniem na poprawną prezentację omawianego przedmiotu, wytłumaczenie faz i składowych ruchu oraz wypunktowanie najważniejszych zasad i najczęściej popełnianych błędów.

Niedziela, 3 grudnia, godz. 12:40-14:10, sala nr 8

***

“Warsztat stanowiska i autoratownictwo”
Bogusław Kowalski, Instruktor PZA, Szkoła Wspinania “Pared” oraz Maciej Ciesielski, zawodnik Petzl Polska, alpinista, międzynarodowy przewodnik IVBV i instruktor alpinizmu PZA

Bogusław Kowalski

Bogusław Kowalski

Maciej Ciesielski

Maciej Ciesielski

Znakomita większość wyjść taternickich kończy się szczęśliwym powrotem do schroniska. Czasem jednak na skutek błędu lub nieprzewidzianych okoliczności przytrafia się wypadek. Może się okazać, że na pomoc trzeba będzie czekać bardzo długo, co może być groźne dla życia, a nawet zdrowia poszkodowanego. W takim przypadku pierwszym ratownikiem zawsze jest partner z zespołu. Dlatego tak ważne jest, aby każdy wspinacz znał techniki linowe pozwalające na dotarcie do rannego. A następnie, jeśli to konieczne, przetransportowanie go w miejsce, w którym będzie można możliwie bezpiecznie i wygodnie oczekiwać na ratowników. Warsztat “stanowiska i autoratownictwo” przeprowadzony zostanie na przykładzie wypadku, który wydarzył się w Tatrach, w piękny wrześniowy dzień.

Niedziela, 3 grudnia, godz. 14:00-14:40, sala nr 9

***

“Jak i czy warto samemu organizować wyprawy wspinaczkowe/trekkingowe na najwyższe szczyty świata? Korona Ziemi, dziewicze szczyty samemu czy w zorganizowanej ekspedycji?”
Miłka Raulin (“Siła Marzeń -Korona Ziemi”) i Piotr Sztaba (Szkoła Wspinania Kilimanjaro)

Miłka Raulin (fot. arch. Miłka Raulin)

Miłka Raulin podzieli się swoimi doświadczeniami z projektu „Siła marzeń”, którego celem jest zdobycie najwyższych szczytów na każdym kontynencie. Do ukończenia projektu został jej tylko i aż Everest. Górskie doświadczenie powalają jej patrzeć na początki swojej przygody z uśmiechem bo jak sama mówi pierwsze kilka szczytów zdobyła na wariata.

Piotr Sztaba (fot. arch. Piotr Sztaba)

Piotr Sztaba – instruktor taternictwa PZA i współwłaściciel Szkoły Wspinania Kilimanjaro.com.pl –  uczestnik kilku wspinaczkowych ekspedycji w odległe górskie zakątki ziemi opowie o strategii i taktyce w planowaniu takich ekspedycji. Prezentacja z duża dawką humoru, z cennymi podpowiedziami patentów przetestowanych na jej autorach. O górskiej naiwności, harcie ducha, o ludziach spotykanych na ścieżce, przygodzie i “Sile Marzeń”, która pcha nas w górę.

Niedziela, 3 grudnia, godz. 14:20-16:00, sala nr 8

***

“Nasze Skały”
Podsumowanie działalności Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” w 2017 roku

Niedziela, 3 grudnia, godz. 16:10-17:15, sala nr 8