Monika Witkowska

  /    /  Monika Witkowska

Zawodowo jest dziennikarką piszącą o podróżach, autorką książek podróżniczych, pilotem wycieczek i prelegentką. Swoje życie podporządkowała żeglowaniu, wyprawom w góry i w najdalsze zakątki świata. Była w około 180 krajach, zdobyła Koronę Ziemi, przepłynęła jachtem Atlantyk i Pacyfik, ma za sobą polarny rejs od Grenlandii na Alaskę i od arktycznej Kanady na Czukotkę (jako pierwsza na świecie).

Monika Witkowska (fot. arch. Monika Witkowska)

Laureatka wielu nagród podróżniczych, w tym nominacja do Travelerów i główna nagroda w kategorii Extreme na Media-Travel Festival (za opłynięcie Czukotki), nagrody Rejs Roku i Kolosy za udział (jako członek załogi) w rejsach przez Przejście Północno-Zachodnie i opłynięcie Przylądka Horn z zawinięciem na Antarktydę, nagrody Magellana i im. L. Teligi za książki.

Manaslu (fot. Monika Witkowska)

W tym roku zdobyła wraz z Joanną Kozanecką szczyt Manaslu. Dwie polskie podróżniczki działały w ramach własnej wyprawy „Manaslu 2018 Awilux Discover”. Wyprawa to także symboliczna wspinaczka dla niesprawnej od urodzenia 14-letniej Magdy Samoraj, którą los zmusił do heroicznej walki o zdrowie i życie. Wychodząc na Manaslu podróżniczki chcą zwrócić uwagę na potrzeby niepełnosprawnych i promują zbiórkę na sprzęt rehabilitacyjny dla Magdy. Wysokość Manaslu – 8156 m – to cel, który w przeliczeniu na złotówki jest kwotą potrzebną na zakup niezbędnego dziewczynce pionizatora.

Monika podczas zdobywania Manaslu (fot. arch. Monika Witkowska)

Prelekcja – MANASLU, AD 2018

Manaslu (8156 m), znajdująca się w Nepalu ósma góra świata, w rankingu najbardziej niebezpiecznych ośmiotysięczników, zajmuje niepochlebne piąte miejsce. Czy zasłużenie? Co się kryje w hasłach „Samogon” albo „Chińczyk na drabinie”? Co widać ze szczytu i jak wygląda na Manaslu akcja górska? Po pokazie Moniki będzie również okazja do zakupu jej książek, w tym świeżo wydanej „Góry z duszą – część III”.