Freeride

Bargiel i Ostrowski o zjazdach w Himalajach

Krakowski Festiwal Górski startuje już 5 grudnia i jak co roku, mocnym akcentem swoją obecność zaznaczy na nim freeride. Fanów dalekich eskapad z pewnością zainteresuje opowieść Olka Ostrowskiego, który 29 września 2014 wspiął się na himalajski ośmiotysięcznik Cho Oyu, by zjechać z niego na nartach. Tym samym, został pierwszym Polakiem, który tego dokonał oraz jest aktualnym posiadaczem polskiego rekordu wysokości z jakiej udało się dokonać zjazdu.

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Drugim, równie mocnym akcentem łączącym Himalaje i narciarstwo, będzie spotkanie z Andrzejem Bargielem, który w niesamowitym stylu zdobył i zjechał na nartach ze szczytu Manaslu (8156 m n.p.m.), ustanawiając tym samym rekord czasowy na trasie baza-szczyt-baza wynoszący 21 godzin i 14 minut! Andrzejowi towarzyszyć będzie cała ekipa projektu Hic Sunt Leones, nie zabraknie więc świetnych zdjęć Marcina Kina, filmu autorstwa Darka Załuskiego i relacji brata Andrzeja, Grzegorza.

Olek Ostrowski (fot. arch. Olek Ostrowski)

Olek Ostrowski (fot. arch. Olek Ostrowski)

Cała prawda o freeridzie na Alasce

Bardzo ciekawa będzie także prelekcja dotycząca spełnienia marzeń każdego freeridera – czyli heliskiingu na Alasce. Podczas tej części KFG, będzie można posłuchać relacji z pierwszej ręki od osób, które same przekonały się jak wyglądają tamtejsze realia. Robin Kaleta, światowej klasy narciarz freeride’owy z Czech od kilku lat organizuje komercyjne narciarskie wyprawy na Alaskę, zna więc temat od podszewki.

Robin Kaleta (fot. Robin Kaleta)

Robin Kaleta (fot. Robin Kaleta)

Drugi z prelegentów, Igor Bucki, ubiegłej zimy na własną rękę eksplorował możliwości jakie daje narciarstwo z użyciem helikoptera na Alasce, a także sobie tylko znanym sposobem zdołał przekonać miejscowych przewodników, by zabrali go w miejsca do których nie mają dostępu zwykli klienci firm heliskiingowych. Obaj narciarze z pewnością potwierdzą lub rozwieją wiele mitów jakie funkcjonują na temat legendarnej freeride’owej mekki.

Igor Bucki (fot. arch. Igor Bucki)

Igor Bucki (fot. arch. Igor Bucki)

Filmowa uczta

Oprócz spotkań z ciekawymi ludźmi, na odwiedzających czekają także filmy freeride’owe. W programie znajdzie się austriacka produkcja „Trial and Error” opowiadająca o przygodach narciarzy poszukujących śniegu nie tylko w Alpach, ale także w zachodniej Azji, Gruzji czy Rosji.

Robin Kaleta w akcji (fot. arch. Robin Kaleta)

Robin Kaleta w akcji (fot. arch. Robin Kaleta)

Drugi z filmów to snowboardowy „Heavy Mental”, w którym zobaczymy śmietankę światowego snowboardingu, olbrzymią ilość puchu i mocno buntowniczy klimat – a wszystko to okraszone świetną muzyką. Kolejną produkcją będzie francuska „Sedna” której tytuł nawiązuje do starej grenlandzkiej legendy. Film opowiada historię grupy narciarzy, którzy w poszukiwaniu nowych wyzwań i linii postanowili przy pomocy jachtu eksplorować przybrzeżne góry Grenlandii.

Widzowie zobaczą także zjawiskowe dzieło Sweetgrass Productions pt. „Afterglow”. Filmowcy i narciarze w całości zrealizowali film nocą, a zbocza podświetlone zostały całą feerią kolorowych świateł, co dało niesamowity i niespotykany dotąd w sportowej kinematografii efekt. Freeride’owy blok filmowy na XII KFG zamknie produkcja z Czech pt. „Few Days”. Na ekranie zobaczymy jak wyglądają heliskiing i skitury w Szwecji w wykonaniu czołówki czeskich freeriderów, w tym gościa KFG Robina Kalety!

Program freeride’owych atrakcji podczas 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

Sobota, 6 grudnia

Cho Oyu na nartach, Olek Ostrowski
Główna sala festiwalowa, 12:10 – 12:55, wstęp wolny

Heliskiing na Alasce – fakty i mity, Robin Kaleta i Igor Bucki
Pawilon C, Nowa Aula, 17:00 – 17:50, wstęp wolny

Blok filmów freeride’owych, bilety 20 zł (filmy w wersji oryginalnej)
Pawilon C, Nowa Aula, 18:00 – 22:00

  • Trial and Error, Austria 2014, 65 min, reż. Simon Platzer
  • Heavy Mental, Szwajcaria 2014, 35 min, produkcja: Absinthe Films
  • Sedna, Francja 2014, 60 min, reż. Laurent Jamet i Thibaud Duchosal
  • AfterGlow, USA 2014, 11 min. produkcja: Sweetgrass Production
  • Few Days, Czechy 2014, 30 min., reż. Tomas Galasek/Alternative Now

Niedziela 7 grudnia

Rekord na Manaslu, Andrzej Bargiel, Grzegorz Bargiel, Marcin Kin, Dariusz Załuski
Główna sala festiwalowa, 11:30 – 12:30, bilety

***

Filmy freeride

Trial and Error (narciarski)
Austria, 2014, 65 min
Reż.: Simon Platzer
Produkcja:  Whiteroom Productions

Dla ekipy „Trail and Error” sezon był zdominowany przez  nowe doświadczenia – epicki puch, kontuzje i porażki, niesamowite linie, irytujące negocjacje w odległych krajach, dużej ilości zabawy i bólu. w filmie występują Fabian Lentsch, Daniel Regensburger, Joi Hoffmann, Max Zipser, Alex Hoffmann, Roman Rohrmoser, David Pitschmann, Neil Williman, Michael Trojer, Jochen Mesle, Björn Heregger and Raphael Webhofer podczas sezonu zimowego 2013/14. Zdjęcia zrobione w Austrii, Włoszech, Szwajcarii Zachodniej Azji, Gruzji i Rosji.
czas trwania 65 min

Heavy Mental (snowboardowy)
Szwajcaria 2014, 35 min
Produkcja: Absinthe Films

Niemal 20 lat doświadczeń w produkcji  filmów snowboardowych czyni szwajcarską wytwórnię Absinthe Films jednym z najważniejszych graczy w tej branży. Już sam zwiastun ich najnowszej produkcji, zatytułowanej ”Heavy Mental”, powoduje ciarki na plecach! Lista riderów to absolutna światowa czołówka specjalistów od jazdy w głębokim śniegu oraz trików rodem z gier komputerowych. W „Heavy Mental” wszystko jest olbrzymie – zarówno alaskańskie ściany, jak i kreatywnie wykorzystana do jazdy na snowboardzie architektura miasta. Victor De Le Rue, Bode Merril, Jason Robinson i reszta zawodników Absinthe doskonale wiedzą do czego służy snowboard! Ten zestaw nazwisk w połączeniu ze spektakularnymi zdjęciami i doskonałą muzyką, sprawi, że „Heavy Mental” niesamowicie podkręci apetyt na nadchodzącą zimę wszystkich fanów snowboardu!

Sedna (snowboardowo-narciarski)
Francja 2014, 60 min,
Reż.: Laurent Jamet/ Thibaud Duchosal
Produkcja: Eye Of The Storm

Ten film snowboardowo-narciarski z elementami żeglarstwa, został nakręcony w niesamowitych sceneriach fiordów Grenlandii, gdzie ekipa wybrała się żaglówką, dzięki której mieli możliwość jeździć po nietkniętych wcześniej stokach

AfterGlow (narciarski)
USA, 11 min
Produkcja: Sweetgrass Productions

„Afterglow” został w całości zrealizowany w nocy, a teren, w którym poruszają się narciarze oświetlono światłem o najróżniejszych, nieustannie zmieniających się kolorach! Jeżeli dołożymy do tego tysiące światełek LED zainstalowanych na pokonujących imponujące zjazdy narciarzach, to uzyskamy absolutnie niespotykany efekt. „Afterglow” to z pewnością najtrudniejszy w realizacji, najbardziej nowatorski i nieszablonowy film narciarski jaki został kiedykolwiek stworzony, a ekran kinowy to idealne miejsce by w pełni docenić kunszt filmowców i światowej czołówki zawodników!

Few Days
Czechy 2014, 30 min
Reż.: Tomas Galasek/Alternative Now

***

Organizatorzy panelu Freeride

powder pure