Matt Helliker

  /    /  Matt Helliker

Wielka Brytania wydała na świat wielu doskonałych wspinaczy, zapisując się wielokrotnie w historii podbojów gór i pokonywania kolejnych stopni trudności. Matt Helliker z pewnością kontynuuje ten trend. To wspinacz kompletny i nałogowiec. Nieustanie poszukuje nowych wyzwań.

Matt Helliker (fot. arch. Matt Helliker)

Matt dorastał w południowo-zachodniej Anglii. Wspólnie z ojcem eksplorował Lake District, Park Narodowy Snowdonia i góry Szkocji. Wspinanie szybko stało się stylem życia i motorem napędowym młodego Brytyjczyka. Drogi tradowe oraz zimowe wyprawy w położne na północy góry ukierunkowały główne obszary jego wspinaczkowych zainteresowań. W trudnym i wymagającym terenie odnalazł prawdziwą pasję.

Wspinaczki na Wyspach oraz w Alpach szybko dopełniły bagaż doświadczeń Matta Hellikera. Przyszła pora na dalsze wyprawy. Do Południowej Ameryki, na Alaskę czy w Himalaje – niejednokrotnie owocowały powstaniem nowych i trudnych dróg. To właśnie wyznaczanie nowych linii od zawsze było głównym celem Anglika. Jak mówi, powtarzanie istniejących już dróg sprawia przyjemność, ale satysfakcja z ukończenia nowej drogi jest nieporównywalna. Niektóre z jego pierwszych przejść otrzymały nominację do Złotego Czekana.

Matt Helliker podczas mikstowej wspinaczki w Szkocji (fot. arch. Matt Helliker)

Wśród największych dokonań Matta Hellikera warto wyróżnić: przejście The Demon Direct (IX/9) w Szkocji, rzadkie powtórzenie Beyond Good and Evil (ED3, 600 m) na Aiguille des Pélerins w Alpach Francuskich czy Night Fever (M8) na Tour Ronde.

Jednak Matt słynie przede wszystkim z pierwszych przejść tak ekstremalnych linii jak: There’s a Moose Loose about thus Hoose (ED4), For Whom the Bell Tolls (AI5 M6+) i Meltdown (AI5 M7) na Alasce. W masywie Mont Blanc wytyczył między innymi Eyes Wide Shut (ED1 M6). Natomiast w Peru dokonał głośnego przejścia Death or Glory (ED2 M5) na Huantsan Sur.

Jednym z jego najśmielszych wyczynów było pierwsze przejście drogi Cartwright Connection (ED4, M6, AI6, 5.8, A2) na północnym filarze Mount Hunter na Alasce. Towarzyszył mu Jon Bracey, z którym wspólnie spędzili w ścianie 6 dni. Matt wspomina tę wspinaczkę jako najdłuższą i najtrudniejszą w swoim życiu.

Filmową relację z tej wyprawy pt. „Citadel” mieliśmy przyjemność oglądać podczas zeszłorocznego KFG:

Liczne sukcesy Matta wynikają z wyjątkowego talentu, ale również z intensywnego i systematycznego treningu. Wszechstronne podejście do górskiej aktywności tego alpinisty przejawia się również w jego startach w górskich biegach długodystansowych oraz wymagających zjazdach narciarskich.

Matt Helliker na co dzień jest przewodnikiem górskim (IFMGA Mountain Guide). W 2001 roku otrzymał nagrodę „Denali Pro Mountaineer of the Year” za pomoc w akcji ratunkowej wspinaczy uwięzionych na wysokości 6000 m na zboczu Denali.

Spotkanie z Mattem – 2 grudnia, godz. 14:45, Główna sala festiwalowa