Andy Kirkpatrick

  /    /  Andy Kirkpatrick

Andrew Kirkpatrick jest dowodem na to, że poważne górskie wyczyny i sceniczny styl bycia oraz nieco ironiczne podejście do rzeczywistości nie muszą się wykluczać.

Andy Kirkpatrick (fot. arch. A. Kirkpatrick)

Mówi się o nim, że jest najlepszym komikiem wśród wspinaczy. Jego prelekcje przybierają formę one-man show, choć to, o czym opowiada, powoduje, że ręce pocą się od samego słuchania.

„Andy jest jednym z najzabawniejszych brytyjskich wspinaczy ze ścisłej czołówki; reprezentuje to, co najlepsze we współczesnym wspinaniu na Wyspach: odwagę, nowatorstwo, poczucie humoru, pogardę dla świętości, poświęcenie i apetyt na ryzyko” – powiedział o nim Chris Bonington.

Swoje czterdzieste urodziny postanowił uczcić wspinając się samotnie na Ścianie Trolli w Norwegii. Przesolował wówczas 17 z 18 wyciągów drogi Suser Gjennom Harryland (A3, 6, 650 m). Wycofał się 50 metrów od szczytu, o czym opowiada z dużym dystansem.

Dwa lata później, w styczniu 2013 r., wraz z Brytyjczykami Aleksandrem Gammem i Tormodem Granheim’em, dokonał pierwszego zimowego przejścia tej drogi. Dla jego partnerów było to pierwsze wspinanie bigwall’owe.

Andy w bigwallu i wspinaniu zimowym jest za to specjalistą. Pionowe 1000-metrowe ściany i mocno ujemne temperatury to jego żywioł. Na słynnego El Capitana w Yosemitach wspiął się ponad 30 razy. Pięć razy przeszedł ścianę samotnie. Ma na swoim koncie także jej szybkie, jednodniowe przejście (w 18 godzin) oraz wspinaczkę ze swoją 13-letnią córką i jej niewidomym przyjacielem.

Andy podczas jednej ze swoich zimowych, bigwallowych wspinaczek (fot. arch. A. Kirkpatrick)

Dwanaście dni poświęcił na solowe przejście drogi Reticent Wall (VI 5.7 A5), uważanej wtedy (2001 r.) za jedną z najtrudniejszych dróg tego typu na świecie, a do tej pory za jedną z najtrudniejszych na ścianie El Capitana. 
Wspinaczka ta stała się tematem jego debiutu literackiego, autobiografii „Psychovertical”, w której w charakterystyczny dla siebie, ironiczny sposób opowiada o swoim życiu – od dzieciństwa w blokowisku po ekstremalne wyczyny wielkościanowe.

W kolejnej książce „Zimne wojny” w podobnym, kabaretowym stylu opowiada o wyprawach wspinaczkowych z lat 2002-2005, ubarwiając je historiami z nizin. A te są ciekawe i nieraz bardzo abstrakcyjne. Kirkpatrick pracował w filmie i telewizji m.in. jako kaskader na planie „Charlie i fabryka czekolady”.

Jego dowcipny styl literacki został doceniony. Andy jest dwukrotnym zdobywcą Boardman Tasker Prize for Mountain Literature.

Kirkpatrick wspinał się ponadto w Patagonii, na Alasce. W 2014 r. dokonał pierwszego pełnego przejścia południowej grani Ulvetanna (2931m) na Antarktydzie. Na nartach przeszedł Grenlandię.

W 2014 r. zabrał walijską prezenterkę Alex Jones na drogę Moonlight Buttress ((V 5.12+, 9 wyciągów) w Parku Narodowym Zion (Utah, USA) zbierając 1,9 mln funtów dla fundacji Sport Relief.

Swój udział w Krakowskim Festiwalu Górskim zapowiedział w typowy dla siebie sposób: „I’m off to a Polish mountain film festival! That must mean I’m either hard core and relevant, or just getting old and fat! „
Wszystko stanie się jasne, podczas prelekcji (w piątkowy wieczór, 6 grudnia, o godz. 21.20) tego charyzmatycznego gościa festiwalu, na którą serdecznie zapraszamy.