Jim Herrington

  /    /  Jim Herrington

Jim Herrington urodził się w 1963 roku w Salisbury, wychował zaś w Charlotte w Karolinie Północnej. Pierwszy raz zakosztował wspinania, mając trzynaście lat i od tego czasu skały i góry pozostają jego drugą wielką miłością, zaraz po muzyce lat 30., 40. i 50. W fotografowaniu uwielbia moment niepewności, co za chwilę się wydarzy i pod tym względem przyrównuje to zajęcie do wspinania. Jego pierwszą inspiracją w kierunku obydwu aktywności było zdjęcie opublikowane w którymś z archiwalnych numerów magazynu „Life”, przedstawiające alpinistę, wznoszącego nad głowę czekany w geście zwycięstwa.

Jim Herrington (fot. Sara Zmudzinski)

W 1998 roku wspinał się ze swoim idolem z czasów dzieciństwa, Royalem Robbinsem na Temple Crag (3957 m) w Sierra Nevada w Kalifornii, a portret Robbinsa stał się pierwszym zdjęciem, które zapoczątkowało serię „The Climbers”. Skompletowanie albumu wydanego w 2017 roku zajęło mu blisko dwie dekady. Uchwycił w nim intymne portrety najważniejszych postaci środowiska górskiego, aktywne wspinaczkowo od lat 20. do 70. XX wieku, między innymi Douga Scotta, Ricarda Cassina, Jima Bridwella czy Pertemba Szerpę.

Kancha Szerpa (fot. Jim Herrington)

Podkreśla, iż przeszłość inspiruje go silniej niż teraźniejszość. Podczas fotografowania podąża za swoim bohaterem, proces robienia zdjęcia traktując jako przygodę i sposób na bliższe poznanie danej osoby. Swoich bohaterów uwiecznia na kliszy w ich rodzinnych stronach – w tym celu odwiedził kilkanaście krajów, udał się między innymi do Katmandu w Nepalu, by sfotografować ostatniego żyjącego Szerpę – Kancha Szerpę, uczestnika ekspedycji Edmunda Hillary’ ego na Mount Everest z 1953 roku.

Jim Birdwell (fot. Jim Herrington)
Thomas Hornbein (fot. Jim Herrington)

Poza środowiskiem górskim znany jest jako fotograf gwiazd. Portretował między innymi aktorów Iana McKellena czy =Morgana Freemana, gitarzystę Keitha Richardsa, piosenkarkę Dolly Parton, artystkę burleskową Mosh, pisarza i scenarzystę Cormaca McCarthy’ego, rowerzystę Lance’a Armstronga czy prezentera radiowego Joe Franklina. Często wykonuje także zdjęcia stanowiące okładki płyt muzycznych. Jego zdjęcia publikowane były w periodykach „Vanity Fair”, „The Rolling Stone”, „Esquire”, „Men’s Journal” czy „Outside”.Pracuje wyłącznie na lustrzankach, a jego fotografie w przeważającej mierze utrzymane są w plastycznych tonacjach szarości.

Okładka albumu „The Climbers” autorstwa Jima Herringtona

Mieszka w Nowym Jorku, gdzie regularnie wystawia swoje kolekcje zdjęć portretowych. Jego album „The Climbers” otrzymał główną nagrodę w konkursie książkowym na Banff Mountain Festival oraz entuzjastyczne recenzje od BBC News czy magazynu „Wall Street Journal”.

Ilona Łęcka