Bogumił „Bobas” Słama

  /    /  Bogumił „Bobas” Słama

Urodził się w 1948 roku w Warszawie. Przygodę z górami rozpoczął od turystyki, aby 8 lat później wraz z pełnoletniością wkroczyć w świat taternictwa. Od tamtego czasu, z różną częstotliwością, aż do dnia dzisiejszego kontynuuje działalność górską, opartą w największej mierze na wspinaczce w Alpach (m.in. pierwsze polskie przejście Filara Gervasuttiego na Mont Blanc de Tacul wraz z Andrzejami Czokiem i Skłodowskim oraz Krzysztofem Pankiewiczem, wiele innych powtórzeń na ścianach Mont Blanc, Les Droites czy Grande Jorasses) i Tatrach (przynajmniej po jednej drodze na większości słynnych ścian tatrzańskich).

Bogumił Słama

Wspinał się również w Dolomitach, na ścianach Tofana di Rozes, Marmolady i Civetty. Niewątpliwie Opus Magnum popularnego Bobasa jest nowa droga na ścianie Alam Kuh (4848 m) w górach Elburs w Iranie, którą pokonał wraz z grupą przyjaciół. Aktualnie jest aktywnym przewodnikiem wysokogórskim, jednym z założycieli i członków PSPW oraz instruktorem alpinizmu PZA.

Wyprawa na K2, 1982 (fot. arch. Bogumił Słama)

Bogumił Słama znany jest nie tylko z działalności wspinaczkowej, ale również szeroko pojętej działalności około górskiej i szkoleniowej, dzięki której zyskał opinię gawędziarza, erudyty oraz mistrza ciętej riposty. Z pewnością przyczynił się do tego dwudziestoletni okres kierowania popularną Betlejemką, czyli centrum górskiej myśli szkoleniowej w naszym kraju.

W bogatej kolekcji doświadczeń górskich posiada również wspinaczki w Himalajach, Pamirze i Karakorum, gdzie uczestniczył m.in w wyprawie na K2.