Michał Sośnicki

  /    /  Michał Sośnicki

Rodowity krakowianin, od kilku lat mieszkającym pod królową Beskidów – Babią Górą, w Zawoi. Fotografią zajmuje się od 2008 roku a zawodowo od 2015. Absolwent kursu Fotografii Artystycznej Zbigniewa Pozarzyckiego, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie. Tematem przewodnim jego prac są: krajobraz, pejzaż, architektura – głównie drewniana, przydrożne kapliczki oraz krzyże. Wykonuje także fotografie reklamową oraz ślubną.

Michał Sośnicki (fot. arch. Michał Sośnicki)

Najbardziej kocha fotografować góry i w górach, o wschodzie i o zachodzie słońca… Prowadzi plenery i warsztaty fotografii krajobrazowej. Od początku przygody z fotografią, używ aparatów marki PENTAX (obecnie K1 i K3) oraz obiektywów tej samej marki.

Od grudnia 2017 roku jest Ambasadorem Premium marki Pentax oraz Ambasadorem marki Benro.

Współpracuje, bądź współpracował, m.in.: z National Geographic Polska, Magazynem Turystyki Górskiej „npm”, Wydawnictwem Kartograficznym Compass, Finisz Studio w Krakowie , Centrum Górskim Korona Ziemi, Outdoormagazyn.pl, Portalem Tatrzańskim, Portalem Górskim, Tatrzańskim Parkiem Narodowym, Babiogórskim Parkiem Narodowym, ze schroniskami górskimi na Markowych Szczawinach , Trzy Korony, Kudłacze.

Jestem pomysłodawcą i twórca Świtaków, czyli zimowych oraz letnich wyjść na wschód słońca w górach (m.in. Babia Góra, Rysy, Śnieżka).

Jego fotografie były nagradzane w konkursach fotograficznych, m.in.: II miejsce „Sztuka Natury” na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii I Filmu Przyrodniczego – Toruń 2017; I miejsce „Nasze Loreto – ogólnopolski szlak dzwonnic loretańskich 2017”; „Poznaj Podhale 2017” – wyróżnienie; National Geographic Polska „Nasze Karpaty 2014” – wyróżnienie; „Najpiękniejsza Góra Świata 6/2014” – fotografia znalazła się wśród 30 finałowych prac; „Skarby Małopolski 2014” – fotografie na wystawie pokonkursowej; „XIV Biennale Fotograficzne – Z dala od zgiełku… Beskidy w obiektywie 2013” – II miejsce; „Zabytki znane i nieznane – odkryj skarby kultury materialnej Podbabiogórza 2013” – I miejsce; „Tatrzańska jesień 2014” – II miejsce oraz prezentowane były na wielu wystawach pokonkursowych (m.in.: Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze czy Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym im. Jana Sunderlanda w Nowym Targu).

Wystawa fotograficzna „Krajobraz światłem malowany” gościła: w Kasztelu w Szymbarku, Pijalni w Wapiennem, Zamku w Suchej Beskidzkiej, Gorczańskim Parku Narodowym w Porębie Wielkiej, Informacji Turystycznej w Zawoi Wilcznej, Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju, Pijalni Artystycznej w Piwnicznej – Zdrój. Wystawa „Góry moje, góry…” zawitała do najpiękniejszego, tatrzańskiego schroniska PTTK w Dolinie Roztoki.

Współpraca z Babiogórskim Parkiem Narodowym, zaowocowała wystawą fotograficzną „Góry moje, góry…”, która od 2015 roku, gości w wielu miejscach w Polsce oraz wydaniem kalendarza na 2018 rok.