Marek Raganowicz

  /    /  Marek Raganowicz

Postać nietuzinkowa. Nie tylko świetny wspinacz z naciskiem na przejścia hakowe, ale też barwny gawędziarz i zajmujący pisarz. Z jednej strony dusza towarzystwa, z drugiej samotnik, szukający wyzwań na wielkich ścianach i w odległych rejonach.

Marek Raganowicz, Dolina Yosemite 2022 (fot. arch. M. Raganowicz)
Marek Raganowicz, Dolina Yosemite 2022 (fot. arch. M. Raganowicz)

Jest zdobywcą Polskiego Złotego Czekana, wyróżniono jego dwa dokonania: solowe przejście północnej ściany Ship’s Prow na Ziemi Baffina – Secret of Silence oraz pierwsze zimowe przejście solowe Trollvegen. W tym roku wrócił Ziemię Baffina, gdzie wytyczył MikroKozmik Variations (A4+, M5), częściowo nową linię na Polar Sun Arm.

Marek Raganowicz na Ziemi Baffina (fot. arch. M. Raganowicz)
Marek Raganowicz na Ziemi Baffina, 2022 (fot. arch. M. Raganowicz)

Regan ma na koncie także świetne wspinaczki zespołowe zrealizowane z Marcinem Tomaszewskim: Superbalance (VII bigwall, A4, M7+) na północnej ścianie Polar Sun Spire na Ziemi Baffina w 2012 roku, Bushido (A4, VII+, VII bigwall) na pn.-zach. ścianie Great Trango Tower (6286 m) w Karakorum w 2013 roku, Katharsis (M7/A4) na 1100-metrowej północnej ścianie Trollveggen w Norwegii.

Ma za sobą kilkanaście solowych przejść na ścianie El Capitana w Yosemite, na czele z Surgeon General (A5) i Plastic Surgery Disaster (5.8/A5, modern). Niedawno zrobił swoją trzynastą solówkę w dolinie – Lunar Eclipse (A4).

Jest autorem dwóch książek, Zapisany w kręgach (2017) i Znikając (2021).