Specjalny pokaz filmu „Sati”

  /  13. Krakowski Festiwal Górski   /  Specjalny pokaz filmu „Sati”

Specjalny pokaz filmu „Sati”

Na 13. Krakowskim Festiwalu Górskim nie zabraknie wspomnień o tragicznie zmarłych polskich himalaistach. Obok spotkania z Agnieszką Korpal, partnerką życiową Tomka Kowalskiego, która w niedzielę 6 grudnia opowiadać będzie o książce „magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości”, będziemy mieli okazję obejrzeć dokument Sati – wspomnienie o Piotrze Morawskim.

Sati powstał cztery lata po śmierci Piotra Morawskiego, który zginął na stokach Dhaulagiri (8167 m) w kwietniu 2009 roku. Obraz jest wspomnieniem żony Piotra, Olgi Morawskiej, zarejestrowanym zaledwie kilka tygodni po śmierci himalaisty. To połączenie archiwalnych nagrań z wypraw Piotra Morawskiego na Ama Dablam i Annapurnę w 2008 roku oraz wypełnionych poczuciem ogromnej straty i bólu monologów Olgi. Ten niezwykle szczery obraz wyreżyserował Bartosz Świderski, który jest również autorem scenariusza. Autorem zdjęć jest Dariusz Załuski.

Widzowie KFG będą mieli przyjemność obejrzeć polską premierę „górską” filmu. Sati nie był bowiem dotąd pokazywany na festiwalach górskich w naszym kraju. Zdążył natomiast zebrać oklaski na festiwalach międzynarodowych. W ubiegłym roku otrzymał Złotą Gencjanę w kategorii filmu alpinistycznego podczas 62. edycji słynnego festiwalu Trento Film Festival i nagrodę za najlepszy film górski na Bilbao Mendi Fim Festival.

Bartek Świderski, Olga Morawska i Inga Borgia z nagrodą z Trento dla filmu "Sati"

Bartek Świderski, Olga Morawska i Inga Borgia z nagrodą z Trento dla filmu „Sati”

I jeszcze na koniec fragment opisu:

Dokument zestawia ze sobą dwa kontrastujące światy. Widzowie poznają świat Piotra i jego ogromnej pasji, determinacji i poczucia spełnienia, wypływających ze spotkania z górą oraz mają okazję zobaczyć drugą stronę medalu. W opowieści Olgi Morawskiej cierpienie żony po utracie męża, gniew, rozpacz, złość są wręcz namacalne, a tytułowy, hinduski  rytuał „sati” polegający na spaleniu wdowy na stosie pogrzebowym męża, jawi się jako nieosiągalne wytchnienie.

Na pokaz specjalny filmu Sati zapraszamy w piątek 4 grudnia na Uniwersytet Ekonomiczny o godzinie 20.45.

Dorota Dubicka / wspinanie.pl

*Obecnie Olga Morawska prowadzi dwie fundacje – Fundację im. Piotra Morawskiego  wspierającą młodych podróżników i Fundację „Nagle Sami” wspierającą osoby w żałobie po stracie bliskich.

Plakat 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, autorstwa Wojtka Kołka

Plakat 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, autorstwa Wojtka Kołka