Po sześciu dniach samotnej wspinaczki w cieniu północnej ściany Grandes Jorasses, Charles Dubouloz staje na szczycie. Słońce, kawałek płaskiego terenu – proste, ale czasem do szczęścia nie trzeba nic więcej. Ten moment Charles wspomina jako najpiękniejszy w swojej górskiej karierze, skądinąd pełnej już – mimo nadal młodego wieku – fantastycznych wyczynów.
***
Charles Dubouloz urodził się w 1989 roku w Annecy, tak zwanej Wenecji Alp, gdzie nadal mieszka i pracuje jako przewodnik górski. Przygodę z górami zaczął od nart i biegania. Początkowo jego celem było jak najszybsze zdobywanie szczytów. Z czasem zaczął doceniać piękno wyzwań technicznych, a ponieważ od najmłodszych lat lubił się wspinać w skałach, naturalnie przeniósł tę pasję na wyższe wysokości i wyższy poziom.
Szybko dołączył do pokolenia młodych i ambitnych alpinistów wywodzących się z Alp. Dubouloz wspina się regularnie z przyjaciółmi, którzy – podobnie jak on – nie ustają w poszukiwaniach możliwości przesuwania granic. Jego częstymi partnerami od liny są między innymi Benjamin Vedrines, François Cazzanelli i Symon Welfringer.
Pierwotne nastawienie na przejścia szybkościowe Charlesa Dubouloz nie poszło w odstawkę. Dzisiaj 35-letni alpinista stara się łączyć szybkość i trudność. Jak mówi, nawet podczas wspinaczki w trudnym terenie, zawsze porusza się możliwie najszybciej.
Jedną z ostatnich ważnych wypraw Dubouloz była ta w Himalaje Nepalu. W maju tego roku, wspólnie z Symonem Welfringerem, wytyczył w stylu alpejskim nową drogę na Hungchi (7029 m). Trzydniowa wspinaczka zaowocowała powstaniem 1700-metrowej drogi Le Cavalier Sans Tête. Wspinacze osiągnęli szczyt w dniu 35. urodzin Charlesa. Czy jest lepszy sposób na świętowanie?
Trzy lata wcześniej Dubouloz wpinał się w Himalajach z Benjaminem Védrinesem. Zespół zrobił nową drogę na północnej ścianie Chamlang (7319 m). I tym razem Francuzi wspinali się w stylu alpejskim, a przejście trwało cztery dni. Powstała droga À l’ombre du mensonge WI 5+, M5+, 90°, ED.
Na szczególne wyróżnienie (listę przejść Charlesa znajdziecie poniżej) zasługuje również pierwsze powtórzenie i pierwsze przejście zimowe słynnej direttissimy północno-wschodniej ściany Grandes Jorasses z zeszłego roku. Po niemal 40 latach od pierwszej udanej wspinaczki Direttissimą (Bouvard/Gabarrou) w warunkach letnich, zespół Francuzów w składzie Dubouloz, Welfringer i Paulin spędził na Filarze Walkera pięć dni i cztery noce, by w temperaturach sięgających -24ºC uporać się z drogą – zimą i w pięknym stylu!
Na koniec kilka słów o przejściu z 2022 roku, od którego zaczęliśmy. Charlesa Dubouloz pokonał wtedy jako pierwszy samotnie (i na dodatek w środku zimy!) drogę Rolling Stones ED WI5+ 6a M8 A3. To poważna i trudna linia na Filarze Walkera, znajdująca się pomiędzy drogą Gousseault a Direttisimą zespołu Bouvard-Gabarrou, która nadal nie ma zbyt wielu powtórzeń. Solowa wspinaczka Dubouloz trwała sześć dni. Francuz zrobił wszystkie wyciągi z asekuracją. Przejście jednego ze skomplikowanych wyciągów w górnej części headwallu zajęło mu sześć godzin. Temperatury w ścianie spadały do -30 stopni C w nocy (-10 w ciągu dnia), a dni były krótkie. Dubouloz skomentował to przejście tak:
Sześć dni w ścianie, w cieniu i na wietrze. Na to osiągnięcie złożyło się wiele lat ciężkich treningów (…). Dzisiaj moje dłonie i stopy są zniszczone i obolałe, ale było warto. Spełniłem marzenie.
Podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego Charles Dubouloz opowie o swoich przygodach, zwłaszcza o ostatniej wyprawie – pierwotnie na Gyachung Kang (7952 m – najwyższy siedmiotysięcznik), a ostatecznie na wspomniany Hungchi. Będziemy mieli również okazję obejrzeć relację filmową z tej wyprawy – w Międzynarodowym Konkursie Filmowym KFG weźmie udział film The Headless Horseman w reżyserii Andy’ego Colleta.
*
Najważniejsze osiągnięcia Charlesa Dubouloz
Himalaje Nepalu
- Le Cavalier Sans Tête 1700 m – Hungchi (7029 m)
- À l’ombre du mensonge WI 5+, M5+, 90°, ED – Chamlang (7319 m)
Drogi mikstowe
- Directissime Grassi – wschodnia ściana Grandes Jorasses (1400 m, VI, WI6)
- Freynesie Pascale – południowa ściana Mont Blanc
- Ecaille Epique – północna ściana Droites (w jeden dzień)
- Pierwsze powtórzenie zimowe i klasyczne drogi Directissime de la Pointe Walker, wraz z Symonem Welfringerem i Clovisem Paulinem
Drogi skalne tradowe
- Divine Providence ED+, 7b, 900 m – Grand Pilier d’Angle (w jeden dzień)
- Manitua ED+, 7c, 1200 m – północna ściana Grandes Jorasses (w jeden dzień)
Zjazdy narciarskie
- Linceul (5.5) – północna ściana Grandes Jorasses
- Voie des Autrichiens (5.5) – Courtes
- Col Armand Charlet
Solowe przejścia zimowe
- Rolling Stones ED+, 1200 m – północna ściana Grandes Jorasses
- Pierre Allain TD+, 5c, 900 m – północna ściana Drus
Łańcuchówki
- Masyw Ecrins – 13 dniowa epopeja:
- Trawers Râteau / Meije / Pavé (solo)
- Północno-zachodnia grań Grande Ruine (solo)
- Południowy filar Barre des Écrins (solo)
- Devies Gervasutti – północna ściana Ailefroide
- Giraud aux Bans – przejście grani
- Mafia aux Rouies
- Lewa część północnej ściany Olan
- Ladybona – Dibona
- Masyw Mont-Blanc
- Jedna droga dziennie plus połączenia na linii: Fou-Drus-Petites Jorasses-Grandes Jorasses