Mathieu Mémé Maynadier

  /    /  Mathieu Mémé Maynadier

Mémé to wszechstronny alpinista młodego pokolenia, który urodził się w sercu południowych Alp. Górskie rzemiosło, które szybko stało się jego sposobem na życie, szlifował od najmłodszych lat, dzięki czemu dzisiaj może pochwalić się obszernym zbiorem doświadczeń i przejściami najwyższej klasy w różnych pasmach górskich świata.

***

Mathieu Maynadier już jako nastolatek wspinał się na wyżyny sportów górskich. Swoją przygodę rozpoczął od nart: przez cztery lata był członkiem francuskiej kadry narodowej w skialpinizmie, dwukrotnie zdobył tytuł Mistrza Francji, zdobył srebro w Europejskich Mistrzostwach Juniorów. Starty w zawodach narciarski dały mu doskonała bazę wytrzymałościową, którą w poźniejszych latach wykorzystywał i nada wykorzystuje, podczas wypraw wspinaczkowych. Choć nadal lubi łączyć różne dziedziny alpinizmu, dzisiaj jego ulubioną dyscypliną jest wspinanie mikstowe.

Mathieu Mémé Maynadier

Wspinał się w całej Europie, w USA, Chinach, Nepalu, Peru, Meksyku, na Ziemi Baffina i na Alasce. Na codzień pracuje jako przewodnik w Alpach i trener francuskiej kadry narodowej we wspinaczce górskiej. Organizuje również Ice Climbing Ecrins, największy festiwal wspinania lodowego we Francji. Jak mówi, góry są dla niego nieskończonym źródłem inspiracji.

Ważniejsze wyprawy Mathieu Maynadiera:

Ważniejsze przejścia skalne:

  • trzecie klasyczne powtórzenie Logical Progression 7c+ (27 wyciągów) na El Gigante w Meksyku,
  • klasyczne i szybkie (7 godzin) przejście La Route del 84 na La Esfingue (5380 m), Perù,
  • nowa droga na Chimère Tower (5500 m) – La Scoumoune 7B, A1,500 m,
  • nowa droga na Pathan Peak w dolinie Lachit, Pakistan – The Pathan Pillar 900 m, 6B, A1,
  • wyprawa na południową Grenlandię pod żaglami, podczas której padło wiele przejść, między innymi Saga Africa 7B+, A1 i 1000-metrowy klasyk Moby Dick VI 5.13-.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje wspinaczka na Latok II (7108 m) z 2012 roku, podczas której zespół w składzie Mathieu Maynadier, Bletton Antoine, Pierre Labbre i Sebastien Ratel pprzeszedł drogę Theoreme de la Peine oraz pierwsze wejście na Lunag II (6830m) drogą Close the door ED 1200 m, za które zespół w składzie Max Belleville, Mathieu Detrie, Mathieu Maynadier i Sebastien Ratel otrzymał nominację do Złotego Czekana w 2011 roku.

Goldfish M6+, A1 na południowej ścianie Meru South (6660 m)

W 2023 roku zespół Mathieu Maynadier, Roger Schaeli i Simon Gietl dokonał świetnego przejścia na południowej ścianie Meru South (6660 m). Powstała linia Goldfish M6+, A1. Podczas 22. edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego będziemy mieli okazję zobaczyć film z tej wyprawy „Meru. The Ascent of the Goldfish” (w reżyserii Juliena Nadiras) i porozmawiać z Mémé o wyprawie i filmowych kulisach.

Mathieu Maynadier, Roger Schaeli i Simon Gietl dokonał świetnego przejścia na południowej ścianie Meru South (6660 m)

Wśród najnowszych przejść na uwagę zasługuje wytyczenie nowej drogi na północno-wschodniej ścianie Civetty w Dolomitach w styczniu tego roku. Christian Casanova, Francesco Favilli i Mathieu Maynadier zrobili w ciągu dwóch dni Mixte feeling M6+/WI5, 560 m.

*

Mémé jest przede wszystkim mistrzem mikstu, ale nigdy nie porzucił nart. Dla odmiany lubi też wyskoczyć na sportowe drogi w Verdon. Powtarzał alpejskie klasyki, otwierał nowe drogi, zaliczał trudne wielowyciągi skalne, wspinał się w Tatrach. Wszechstronny i ambitny – prawdopodobnie jeden z najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia.