K2. Góra pamięci

Zima 2020/21 zapisze się w światowym himalaizmie kartą, która wertowana będzie jeszcze przez wiele lat. 16 stycznia  Nepalczycy weszli na K2 zimą po raz pierwszy w historii. W trakcie tej samej wyprawy życie straciło pięciu wspinaczy. Dwóch z nich zginęło na skutek wypadku, trzech zaginęło w trakcie ataku szczytowego w dotychczas niewyjaśnionych okolicznościach. Filmowiec Oswald Rodrigo Pereira pojechał latem na miejsce tych wydarzeń, żeby opowiedzieć historię tych, którzy nigdy nie wrócili do domu. Towarzyszył też ich rodzinom. „K2: Góra Pamięci” to reportażowa opowieść o tych, którzy w górach zostali na zawsze, ale też o tych, którzy muszą mierzyć się ze stratą najbliższych osób.


Reżyseria: Oswald Rodrigo Pereira

Wspina się i filmuje w nich od 2018 roku. To właśnie wtedy relacjonował narodową zimową wyprawę na K2. Uczestniczył potem jeszcze w trzech wyprawach z ramienia programu Polski Himalaizm Zimowy imienia Artura Hajzera: Nanda Devi East, Lhotse i Batura Sar. W grudniu 2020 roku wrócił z kamerą na K2. W czasie wolnym biega ultramaratony, wspina się, czyta albo… zajmuje się psami w schronisku.

JPolak, ale też Portugalczyk, choć urodzony w Belgii. Studiował prawo, natomiast swoje powołanie odnalazł w pracy dziennikarza telewizyjnego. Poszukiwanie najbardziej nurtujących ludzkich historii i inspirujących dokonań zaprowadziło go tam, gdzie nigdy nie myślał, że wyląduje – pod najwyższe góry świata.

Reżyseria:

Oswald Rodrigo Pereira

Produkcja:

Polska

Rok produkcji:

2021

Czas:

22:00