ORGANIZATORZY:

KONTAKT:

ORGANIZACJA
Dyrektor KFG
Rafał Ziobro
biuro@kfg.pl
rafal.ziobro@wyd.pl
tel. 12 628-51-95
kom. 609 777 315

PROGRAM
Dyrektor Art. KFG
Piotr Turkot
pt@wspinanie.pl
redakcja@wspinanie.pl
tel. 12 422-21-76
kom. 600 356 626


FAKTY:

Termin: 8-10 XII 2006
Widownia: 6 tys. osób
Parterzy merytoryczni: KW Kraków, PZA, TOPR, TPN

KLEM LOSKOT

Austriak KLEM LOSKOT to jeden z najlepszych a zarazem najciekawszych bulderowców i wspinaczy skalnych świata. Autor wielu ekstremalnych bulderów i dróg o trudnościach dochodzących do 9a. Ale także wielki entuzjasta podróży, odkrywania nowych rejonów, wspinaczki DWS czyli Deep Water Soloing, narciarstwa freeride oraz surfingu. Klem jest również autorem książek i wielu filmów - o jego wspinaczkowych wyczynach i artystycznej wrażliwości będziecie się mogli przekonać oglądając jego pokaz na IV KFG.

KLEM LOSKOT

Ur. 11.05.1974, Salzburg, Austria

Klem dorastał w małej wiosce w okolicy Salzburga. Od dziecka uwielbiał spędzać czas na łonie natury. W 1989 roku, kiedy skończył 15 lat, dzięki znajomym odkrył inny świat – świat skał. Od tamtej chwili cały swój wolny czas poświęcał wspinaczce w skałach wokół Salzburga, niemal zapominając o koleżankach... Kiedy jego znajomi ze szkoły szli imprezować, on podróżował po Europie. Najbliższe rejony skałkowe jednak szybko mu się znudziły i Klem rozpoczął poszukiwania nowych skał. To właśnie ODKRYWANIE nowych wspinaczkowych miejsc stało się jego wielką pasją.


Szczególne miejsce, odwiedzane tylko przez Aborygenów... i nas, Zachodnia Australia
(fot. U. Loskot)

W wieku 16 lat wystartował w swoich pierwszych zawodach i od razu zajął 3. miejsce w mistrzostwach Austrii. Dzięki temu został reprezentantem kraju i rozpoczął starty w Pucharze Świata. Szybko jednak zdał sobie sprawę, że to nie jest jego sposób na życie. Wraz z przyjaciółmi wrócił w skały, gdzie zaczął pracować nad otwieraniem nowych dróg.


Ciągle poszukuję... (fot. P. Thomas)

Aby podtrzymać swoją fascynację wspinaniem Klem co pewien czas bierze rozbrat ze wspinaniem. Wtedy oddaje się swoim dwóm, innym ukochanym sportom – surfingowi i narciarstwu.

W 1997 roku po kilku latach spędzonych w swoich „sekretnych laboratoriach” – w rodzinnych lasach i na oceanach świata – Klem szybko powtórzył większość trudnych i słynnych dróg, a jego nazwisko stało się znane w wspinaczkowym świecie. W następnych latach dał się poznać jako autor ekstremalnych dróg, o trudnościach do 9a, twórca wielu trudnych bulderów w nowych i nieznanych dotąd rejonach skalnych całego świata. W 2000 roku Magazyn „Climbing” pisał o nim jako o jednym z najlepszych bulderowców i wspinaczy sportowych świata.


Majorka - Mekka DWS (fot. C. Dobner)

W 2000 roku, po 10 latach wspinania na najwyższym poziomie, Klem zadał sobie pytanie – „Czy to o to chodzi?”. Postanowił wtedy wraz z Udo Neumannem napisać książkę „Der Elfte Grad” („Jedynasty Stopień”; www.udini.com ). Książka ta ukazuje 365 dni z życia ekstremalnego wspinacza, opowiada o podróżach, osobistych doświadczeniach w poszukiwaniu nowych wspinaczkowych ruchów, analizuje wiele przechwytów z najtrudniejszych dróg ale w szczególności wyjaśnia fenomem specyficznego wspinaczkowego sposobu na życie.


Narciarstwo i surfing to wspaniałe odskocznie od wspinania... (fot. K. Loskot)

Obecnie, po ukończeniu studiów na wydziale Sportu i Geografii, Klem nie rozstaje się ze swoją cyfrową kamerą, próbując uchwycić projekty, które rodzą się w jego głowie. Teraz jego motywacje nie dotyczą jedynie bycia lepszym wspinaczem, Klem przed wszystkim marzy o – pięknie ruchu w skale, odkrywaniu nowych rejonów, tworzeniu nowych styli wspinania, radości życia i przenoszeniu tego wszystkiego na taśmę filmową lub papier...


Klem Loskot - gdzieś na Oceanie Indyjskim... (fot. U. Loskot)

Drogi, m.in.:
Vakuumgeist 9a 1998
Intermezzo 9a 1997

Buldery, m.in.:
Libre 8B+? 2005
Ray of Light 8B 2005
Cave Rave 8B+ 1999
Nanuk 8B+, 1997

EMOTIONAL LANDSCAPES

Ostatnią książką Klema jest album "Emotional Landscapes", pełen emocji zapis chwil związanych z największymi pasjami Klema, począwszy od bulderingu, poprzez DWS, surfing, narciarstwo aż po odkrywanie innych kultur i miejsc na ziemi. Wszystko to przyozdobione spostrzeżeniami i myślami żyjącego w ciągłym "stanie emocjonalnego napięcia" autora...

168 stron,
format 130x180 mm,
oprawa welurowa

zamówienia

oprac. Piotr Turkot (wspinanie.pl)