Kraków Mountain Award i Kraków Climbing Award

  /  Kraków Mountain Award i Kraków Climbing Award

Krakowski Festiwal Górski co roku przyciąga rzeszę wspinaczy, alpinistów, trekkersów, skitourowców, biegaczy górskich, grotołazów – jednym słowem ludzi, którzy najlepiej czują się w górach. Dlaczego więc tak licznie odwiedzają centrum zatłoczonej aglomeracji? Dlatego, że Kraków to miasto od lat wyjątkowo silnie związane ze środowiskiem alpinistycznym – z racji historii i położenia, a KFG to jedna z nielicznych okazji, by spotkać się i porozmawiać o swoich przygodach, obejrzeć inspirujące filmy oraz posłuchać wybitnych sportowców, którzy opowiadają o przeżyciach, przygodach i sukcesach z minionego sezonu.

Droga do tych wspinaczkowych sukcesów to nierzadko ciężki, mozolny trening, a także ból i wyrzeczenia. Przy tym determinacja i upór. Ambicja, odwaga i podążanie za niemożliwym. Ale tak właśnie osiąga się życiowe cele i tak powstają przełomowe przejścia, o których pamiętamy przez lata.

KFG 2018, Jerry Moffatt odbiera Krakow Climbing Award (fot. Adam Kokot / KFG)

Postanowiliśmy wyrazić szacunek dla tych, którzy mają wizję i nie boją się jej realizować. A przy okazji robią fenomenalne rzeczy – takie, które nierzadko zostawiają trwały ślad w historii wspinania. Nagrody mają być wyróżnieniem i przed wszystkim docenieniem wybitnych sportowców. Chcielibyśmy – organizatorzy festiwalu i redakcja wspinanie.pl – w ten sposób podkreślać to, co we wspinaniu pozytywne, inspirujące i twórcze.

W tym roku powyższy zestaw nagród uzupełni niezwykle ważne wyróżnienie. Wszak wyczyny sportowe to tylko jeden z elementów górskich i skalnych wyzwań. Niemniej ważne są zasady etyki, fair play, niesienie pomocy innym, przełamywanie barier. To filary, które wyznaczają to co w górach jest lub powinno być najważniejsze. Nowa nagroda “Mountain Values” stworzona jest zmyślą o tych, którzy są najbliżsi ideałom górskich wartości.

Na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Górskim wręczymy cztery nagrody:

  • Kraków Mountain Award / Krakowska Nagroda Górska – za wyczyn roku
  • Kraków Climbing Award – Lifetime Achievement / Krakowska Nagroda Wspinaczkowa – za wkład w historię wspinania i osiągnięcia wspinaczkowe
  • Kraków Climbing Award – Best Season 2019 / Krakowska Nagroda Wspinaczkowa – za osiągnięcia w mijającym sezonie
  • Kraków Mountain Award – Mountain Values / Krakowska Nagroda Górska – Góry wartości

Na nagrodę składa się statuetka, zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza Jacka Dudka oraz czek na kwotę 4000 zł! Głównym partnerem nagrody jest Miasto Kraków – Miasto Gospodarz KFG. Nagrodę Mountain Values wsparł również główny sponsor festiwalu – PZU.

Kto otrzyma pozostałe te wyróżnienia? O tym dowiecie się już podczas 17. KFG, w dniach 5-8 grudnia. Ceremonia wręczenia zaplanowana jest na sobotni wieczór, 7 grudnia, a uczestniczyć w niej będą również wybitni himalaiści i wspinacze. Zapraszamy!