10. Krakowski Festiwal Górski (7-9 XII 2012)

  /    /  10. Krakowski Festiwal Górski (7-9 XII 2012)

Aż trudno uwierzyć, ale 10. Krakowski Festiwal dobiegł końca. Znów spotkaliśmy fantastycznych ludzi, oglądaliśmy świetne filmy, znów dało się odczuć niesamowity klimat ludzi gór. Było sporo emocji i wzruszeń, bo to przecież jubileuszowa edycja.

10 lat minęło… (fot. Adam Kokot / KFG)
10 lat minęło… (fot. Adam Kokot / KFG)

Festiwal zakończyła uroczysta gala, na lekko i z humorem poprowadzona przez Piotra i Adama Pustelników. Tradycyjnie ogłoszono na niej wyniki konkursów filmowych – Międzynarodowego Konkursu Filmowego i Konkursu Filmu Polskiego. Poznaliśmy laureatów nagród głównych, nagrody specjalnej dla najlepszego obrazu stricte wspinaczkowego i ulubieńca publiczności.  

Jak podkreślili przewodniczący jury Jerzy Surdel – „W tym roku konkurs polski obfitował w dużo interesujących filmów. Bernadette McDonald (członkini jury) skomentowała z kolei konkurs międzynarodowy – „Filmy były bardzo dobre. Należy pogratulować reżyserom za jakość i organizatorom za sprowadzenie takich produkcji”.

Grand Prix KFG 2012 (fot. Adam Kokot / KFG)

Zacznijmy od filmów zagranicznych. Główną nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Filmowym – Grand Prix KFG 2012 jury przyznało filmowi Autana w reżyserii Alastaira Lee. Trójka szalonych Brytyjczyków, Leo Houlding, Jason Pickles i Stanley Leary, wyrusza do Wenezueli, celem wytyczenia drogi na Cerro Autana. W uzasadnieniu jury czytamy:

Miło jest patrzeć, jak z każdym rokiem Alastair Lee rozwija się jako reżyser. „Autana” to film, który może być odbierany w trzech różnych wymiarach – jako czysta przygoda, wysokiej jakości dokument z bardzo trudnej wyprawy i zgłębienie charakterów, psychiki człowieka.

Jedźmy dalej, Pierwszą Nagrodę w Konkursie Międzynarodowym otrzymał pełen emocji film Verticalemente Demode Davide’a Carrariego, portretujący włoskiego mistrza skały Maurizio „Manolo” Zanollę na jego drodze życia – Eternit. Jury podkreśla:

Ten film przedstawia bardzo osobistą historię człowieka i jego pasji, która przeradza się w obsesję. To obraz artystyczny, subtelny i elegancki w formie.  

Nagroda specjalna, dla Najlepszego Filmu Wspinaczkowego trafiła do Petera Mortimera, Nicka Rosena i Josha Lowtera za film Honnold 3.0, który przedstawia jednego z najodważniejszych i najbardziej szalonych solistów współczesnego wspinania, Alexa Honnolda.

Ten perfekcyjnie skonstruowany film, przez jeden z najbardziej docenianych reżyserskich zespołów, jest jak spojrzenie w „przyszłość”. Pytanie brzmi” „Kto jest w stanie nadążyć za Alexem Honnoldem?”.

W Konkursie Filmu Polskiego spośród 14 obrazów za najlepszy (I Nagroda) jury uznało Wyprawę na Mnicha w reżyserii Macieja Stasińskiego, ukazującą symboliczną wyprawę na Mnicha w Tatrach w wykonaniu Józefa Pitonia, przewodnika, folklorysty, znawcy regionu Podhala.

„Byli chłopcy byli, ale się minęli. I my się miniemy po malutkiej chwili. Na szczęście ta chwila dla niektórych z nas bywa łaskawsza i trwa dłużej…” [słowa piosenki góralskiej] – o tym jak to bywało „drzewiej” opowiadają ludzie spod Tatr w czasie wędrówki na symboliczny dla nas szczyt – Mnicha nad Morskim Okiem.

Laureatem Drugiej Nagrody został film W Skale Macieja Stoczewskiego. Bohaterem filmowej etiudy dokumentalnej jest legenda polskiego wspinania, Marian Bała. Bała mówi o miejscu, które jest „scenografią” dla filmu – „Morskie Oko to mój drugi dom, zawsze tam wracam (…)”.

Od lewej: Jerzy Surdel i Marian Bała (fot. Adam Kokot / KFG)

Film o człowieku, którego znamy i lubimy…
O górach, które wszyscy kochamy…
O miejscu, które jest, było i będzie dla wielu z nas naszym drugim domem.

Jury zdecydowało się wyróżnić również film animowany Krzysztofa Kokoryna i Wojciecha Kliczki Kozica.

No i na koniec jeszcze jedna nagroda – Nagroda Publiczności, szczególnie ceniona przez twórców. W tym roku trafiła do Janusza Julo Sasa za film Nasz Kasprowy. To pełna archiwaliów i wspomnień opowieść o historii kolei na Kasprowy Wierch i przede wszystkim o ludziach z nią związanych.

***

Na gali odbyła się również dekoracja najlepszych polskich boulderowców. Złote medale Mistrzostw Polski zdobyli je w świetnym stylu Agata Wiśniewska i Andrzej Mecherzyński-Wiktor.

Rozegrane zawody były jednak również Mistrzostwami Młodzieżowców – najlepsi w tej kategorii okazali się Olga Weber Krzysztof Szalacha.

Na koniec nagrodzono najlepszych w rankingu Pucharu Polski 2012. Tu na najwyższym stopniu podium stanęli Agata Wiśniewska i Aleksander Romanowski.

Dorota Dubicka