Steve House

  /    /  Steve House

Steve House, uważany za jednego z najwybitniejszych alpinistów świata, jest przede wszystkim gorącym propagatorem stylu alpejskiego we wspinaniu. Wszystkie jego wspinaczki są odbiciem tej ideologii.

Steve House (fot. arch. Steve House)
Steve House (fot. arch. Steve House)

Wśród wybitnych przejść House’a trzeba wymienić przede wszystkim samotne wytyczenie nowej drogi na południowo-zachodniej ścianie K7 w Dolinie Charakusa w 2004 roku (41-godzinna akcja z bazy do bazy, trudności drogi VI 5.10- M6 WI4 A2). Za to wejście otrzymał nagrodę publiczności podczas wręczania Złotego Czekana za rok 2004.

Samą nagrodę francuskiego Złotego Czekana (Piolet d’Or) otrzymał rok później za zrobienie w stylu alpejskim wspólnie z Vincem Andersonem nowej drogi na ponad 4000-metrowej ścianie Rupal (Nanga Parbat). Przejście to uznano wówczas za jedno z najlepszych osiągnięć himalajskich ostatnich lat. Droga Anderson/House (5.9, WI4) powstała w ciągu 6 dni, bez użycia poręczówek i butli tlenowych.

Steve podczas jednej ze swoich zimowych wspinaczek (fot. arch. Steve House)
Steve podczas jednej ze swoich zimowych wspinaczek (fot. arch. Steve House)

W 2007 roku House dokonał pierwszego wejścia na K7 West w Dolinie Charakusa. Rok później wspólnie ze swoim stałym partnerem Andersonem wytyczyli nową drogę (WI5+ M8 R/X, 1000 m) na północnej ścianie Mount Alberta w Górach Skalistych, w Kanadzie.

To tylko niektóre z osiągnięć Steve’a House. Serię niesamowitych dokonań Amerykanina przerwał w 2010 roku groźny wypadek podczas wspinaczki na Mount Temple, z  którego cudem uszedł z życiem (przebite płuco, złamane żebra, złamanie miednicy, uszkodzenie kręgów). Nastąpiła długotrwała rehabilitacja, walka o powrót do zdrowia, sprawności i wspinania.

Szerszy portret Steve’a House’a zaprezentujemy przed 10. KFG. Dodajmy tylko, że Steve House jest nie tylko wspinaczem, ale również przewodnikiem górskim, narciarzem, podróżnikiem i pisarzem (jego Beyond the Mountain nagrodzona została Boardman Tasker Prize i wyróżniona nagrodą literacką podczas Banff Festiwal 2009).