Jury

  /    /  Jury

Jerzy Surdel
Uznany, wielokrotnie nagradzany reżyser i operator, himalaista i podróżnik. Jego twórczość filmowa jest w dużej części odbiciem jego pasji – podróży, gór i alpinizmu. Twórca kultowego Tryptyku Tatrzańskiego – „Dwóch” (1967), „Odwrót” (1968) i „Akcję” (1972). Za obraz „Odwrót” otrzymał w 2004 roku Grand Prix słynnego Banff Mountain Film Festival. Sam jest jurorem wielu międzynarodowych festiwali w Polsce i na świecie. W 2005 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą Camera Extreme. W 1971 roku wziął udział – jako operator filmowy – w wyprawie na Mount Everest (notując ówczesny wysokościowy rekord polski). Uczestnik wielu wypraw, m.in. w Himalaje, do Ameryki Południowej, Arktyki oraz Antarktyki – był na biegunie północnym i południowym (dwukrotnie).

Marcin Koszałka
Jeden z najzdolniejszych dokumentalistów młodego pokolenia. Mistrz operatorstwa. Reżyser i scenarzysta. Autor świetnych, wielokrotnie nagradzanych dokumentów, w tym debiutanckiego „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Imienin”, „Jakoś to będzie”, „Do bólu”. Za zdjęcia do filmu Magdy Piekorz „Pręgi” otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Koszałka był także autorem zdjęć do „Rewersu” Borysa Lankosza „Rewers”, za co otrzymał m.in. Złotą Kaczkę, Złote Lwy, oraz Brązową Żabę na Camerimage. Reżyser „Deklaracji nieśmiertelności”, obrazu nagradzanego na wielu festiwalach filmów dokumentalnych i górskich.

Dariusz Załuski
Himalaista, filmowiec. Uczestnik zimowych wypraw: na Nanga Parbat (1997/98), Makalu (2000/2001) i K2 (2002/03). Zdobywca czterech ośmiotysięczników: Mount Everest, Lhotse, Gasherbrum II oraz Cho Oyu. Jest autorem wielu dokumentów o tematyce górskiej. Za obraz „Annapurna na lekko” otrzymał Grand Prix na 6. Krakowskim Festiwalu Górskim oraz nagrody w kategorii najlepszy film górski na festiwalach w Vancouver i w Bratysławie (2009 rok).

Wojciech Słowakiewicz
Dziennikarz, wspinacz górski i skałkowy. Współzałożyciel portalu wspinaczkowego wspinanie.pl, współwydawca magazynu 4outdoor oraz przewodników wspinaczkowych. Dyrektor KFG.

Piotr Turkot
Dziennikarz i wspinacz, współzałożyciel portalu wspinaczkowego wspinanie.pl, współwydawca magazynu 4outdoor oraz przewodników wspinaczkowych. Prezes stowarzyszenia Polish Outdoor Group. Dyrektor programowy KFG.

Bernadette McDonald
U nas znana głównie jako autorka głośnej Freedom Climbers [wydanej w Polsce pod tytułem Ucieczka na szczyt], w świecie alpinistycznym ceniona od wielu lat za popularyzację filmu i literatury górskiej. W 1986 roku objęła funkcję Dyrektora Festiwalu Filmów Przygodowych w Whistler (Whistler Adventure Film Festival) w Kolumbii Brytyjskiej. Dwa lata później została dyrektorem słynnego Festiwalu Filmów Górskich w Banff. W 1994 roku założyła Banff Mountain Book Festival. Na kanwie tej inicjatywy, trzy lata później powstało Banff Centre for Mountain Culture, którego McDonald została wiceprezesem. Jako członkini/założycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Górskiego zainaugurowała na Zgromadzeniu Ogólnym OZN w 2001 roku Międzynarodowy Rok Gór. Od 2006 roku Kanadyjka poświęciła się wyłącznie pracy pisarskiej. Laureatka prestiżowych nagród literackich – Kekoo Naoroji Award, Banff Mountain Film and Book Festival oraz brytyjską Boardman Tasker Prize.
[Bernadette będzie oceniać filmy w Międzynarodowym Konkursie Filmowym].