Konkurs Filmu Polskiego

  /    /  Konkurs Filmu Polskiego

Lista polskich filmów zakwalifikowanych do Konkursu Międzynarodowego:

 • Dave, reżyseria i scenariusz: Wojtek Kozakiewicz i Łukasz Warzecha
 • Echoes – Outside is hot and sticky, reżyseria i scenariusz: Wojtek Kozakiewicz i Łukasz Warzecha
 • W skale, reżyseria: Maciej Stoczewski

Lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Filmu Polskiego:

 • Dave, reżyseria i scenariusz: Wojtek Kozakiewicz i Łukasz Warzecha
 • Dolomites Flashback, reżyseria i scenariusz: Tomasz Czaplicki
 • Echoes – Outside is hot and sticky, reżyseria i scenariusz: Wojtek Kozakiewicz i Łukasz Warzecha
 • Good Staw, reżyseria: Filip Kucharczyk
 • Kozica, reżyseria: Krzysztof Kokoryn i Wojciech Kliczka
 • Memoriał Wojtka Kozuba, reżyseria i scenariusz: Maciej Bieńkowski i Potr Wancerz
 • Nasz Kasprowy, scenariusz: Janusz Julo Sus i Włodzimierz Marek Gajewski
 • Niedźwiedź, reżyseria: Krzysztof Kokoryn i Wojciech Kliczka
 • Skazani w Tatrach, reżyseria: Bartek Solik
 • Sath Marau – Siedem zabitych, reżyseria i scenariusz: Albert Gałka
 • Stefan, nie …!, reżyseria: Marcin Tasiemski
 • Świstak, reżyseria: Krzysztof Kokoryn i Wojciech Kliczka
 • W skale, reżyseria: Maciej Stoczewski
 • Wyprawa na Mnicha, reżyseria i scenariusz: Maciej Stasiński

———————

I Nagroda w Konkursie Polskim – 1500 zł oraz kamera GoPro HERO3 Silver Edition ufundowana przez firmę Freeway.

II Nagroda w Konkursie Polskim – 800 zł oraz sweter puchowy ufundowany przez markę Yeti.

Nagroda dla Najlepszego Filmu Wspinaczkowego w wysokości 1000 zł została ufundowana przez markę Petzl. O tę nagrodę rywalizują filmy z Konkursu Polskiego oraz Międzynarodowego.

Nagroda Publiczności została ufundowana przez markę Yeti – 1000 zł oraz kurtka puchowa Torre II. O tę nagrodę rywalizują filmy z Konkursu Polskiego oraz Międzynarodowego.

—————————

Dave
Polska/Wielka Brytania 2012, 13 min.
bouldering/styl życia
reżyseria i scenariusz: Wojtek Kozakiewicz i Łukasz Warzecha
Polished Project – polishedproject.com
Film z udziałem jednego z najbardziej wczechstronnych wspinaczy na świecie, Dave’a McLeoda, mającego na koncie zarówno drogi sportowe o wycenie 9a, free solo na 8c, bouldery 8C, jak i drogi tradowe E11. Dave opowiada o swoim podejściu do wspinania, dzieli się z widzami doświadczeniem z 20 lat działalności w górach i odkrywa klucz do swojego sukcesu.

Dolomites Flashback
Polska 2011, 5 min.
paralotniarstwo
reżyseria i scenariusz: Tomasz Czaplicki
Przyjaźń, pasja i przygoda. Kilka ujęć z ubiegłorocznego tripu Karkonowskiego Klubu Paralotniowego w Dolomity, podczas którego dokonano przelotu nad Trzema Cimami.

Echoes – Outside is hot and sticky
Polska/Wielka Brytania 2012, 17 min.
wspinaczka/styl życia
reżyseria i scenariusz: Wojtek Kozakiewicz i Łukasz Warzecha
Polished Project – polishedproject.com
Film przedstawia jedną z ikon brytyjskiego wspinania – Nicka Bullocka. Nick dzieli się z nami historią swojego niezwykłego, ale i pokrętnego życia. Przechodzi transformację z dostatniego, choć niezbyt spokojnego życia, na zawodowego wspinacza specjalizującego się we wspinaczce tradowej oraz wysokogórskiej. Nick jeździ po świecie i poszukuje nowych projektów, które wydają się zbyt trudne albo zbyt szalone, żeby się ich podjąć.

Good Staw
Polska 2012, 12 min.
skialpinizm
reżyseria: Filip Kucharczyk
Tripy.cba.pl Production
Film za pomocą obrazów i dźwięków tatrzańskich stara się pokazać piękno pejzaży Tatr, z którymi za każdym razem idąc na „wyrypę” spotykamy się i głęboko je przeżywamy. Kadry są dopełnieniem jazdy freeridowej w Tatrach, wieńczy je niebezpieczna przygoda.

Kozica
Polska 2011, 2,30 min.
przyrodniczy
reżyseria: Krzysztof Kokoryn i Wojciech Kliczka
Tatrzański Park Narodowy
Zimowy piękny dzień w Tatrach. Z Kasprowego Wierchu dobiega ciągły szum – szaleją narciarze i snowboardziści, spacerują turyści, którzy wyszli z kolejki, słychać muzykę. Nawet kozice przyzwyczaiły się, że Kasprowy to rejon zatłoczony i lepiej go omijać. W bardziej odległych miejscach Tatr panuje spokój i cisza. Tutaj można spotkać żerujące i odpoczywające kozice. Taki cichy, dziewiczy szczyt wybrał sobie także narciarz wysokogórski. Ten „prawdziwy miłośnik Tatr” najpierw podchodzi, a potem zjeżdża trasą, radując się samotnością oraz dziewiczością stoku. Jakie konsekwencje dla dzikich zwierząt miał jego wyczyn?

Memoriał Wojtka Kozuba
Polska 2012, 7 min.
wspinaczka górska, trailrunning
reżyseria i scenariusz: Maciej Bieńkowski i Potr Wancerz
Timelapse Media
Film dokumentalny o Wojtku Kozubie, który 6 lipca 2011 roku zginął podczas zejścia z Mont Blanc. Tegoroczny bieg memoriałowy na Babią Górę stał się naturalną okazją do przywołania wspomnień o wybitnym polskim alpiniście, mężu, ojcu, człowieku z pasją…

Nasz Kasprowy
Polska 2012, 42 min.
reżyseria: Janusz Julo Sus
scenariusz: Janusz Julo Sus i Włodzimierz Marek Gajewski
Artsus
Historia ludzi związanych z losami kolei na Kasprowy Wierch.

Niedźwiedź
Polska 2011, 2,30 min.
przyrodniczy
reżyseria: Krzysztof Kokoryn i Wojciech Kliczka
Tatrzański Park Narodowy
Sierpniowe popołudnie w Tatrach, szlakiem żwawo maszeruje rodzina jakich wiele: grubaśny tato z wąsem, mama fotografująca wszystko co popadnie i rozmarudzony synek. Gdy zmęczona wędrówką rodzina zasiada do posiłku z zarośli wychyla się niedźwiedź… Krótka historia opowiedziana w niebanalny sposób, bez przynudzania i dydaktycznego zadęcia pokazuje to, co ważne dla świata przyrody: w górach, szczególnie w parku narodowym, jesteśmy tylko gośćmi, którzy winni są szacunek gospodarzom – dzikim zwierzętom.

Skazani w Tatrach
Polska 2011, 4,30 min.
reportaż – ludzie w górach
reżyseria: Bartek Solik
Tatrzański Park Narodowy
Skazani z zakładu karnego w Nowym Sączu pracują w czasie weekendów w Tatrach. pracy w górach mówią sami skazani, jak i pracownicy TPN. Wydaje się, że praca ta jest ważna i pożyteczna zarówno dla Parku i gór (np. skazani likwidują dzikie wysypisko śmieci), jak i dla mężczyzn, dla których wizyta i praca a Tatrach, mimo, że z pewnością męcząca, jest trochę jak oddech wolności.

Sath Marau – Siedem zabitych
Polska 2012, 48 min.
wspinaczka górska
reżyseria i scenariusz: Albert Gałka
„Sath Marau” – w języku Shina, oznacza „siedem zabitych” (sath – siedem, marau – zabijać). Nazwa wywodzi się z legendy o myśliwym, który po wielu dniach tropienia zwierzyny, jednym strzałem zabił siedem kozic. Okoliczni mieszkańcy, aby uczcić to wydarzenie i zachować w pamięci niezwykły wyczyn, nadali dolinie nazwę Sath Marau. Akcja filmu rozgrywa się w rejonie Batura Muztagh w Karakorum Zachodnim w Pakistanie. Celem wyprawy Batura Muztagh Pakistan 2011 była eksploracja i wspinaczka na dziewicze wierzchołki w otoczeniu lodowca Sath Marau. W filmie poruszone zostały również wątki społeczne i polityczne widziane oczami zwykłych Pakistańczyków – mieszkańców doliny. Wyprawa zorganizowana została przez członków Klubu Wysokogórskiego Kraków.

Stefan, nie …!
Polska 2012, 3 min.
reżyseria: Marcin Tasiemski
Film opowiada o tym, że prawda popłaca;), jest oparty na jedynym dowcipie wspinaczkowym „z mąką”. Dodatkowo wpleciony jest humor sytuacyjny – wspinaczkowy.

Świstak
Polska 2011, 3 min.
przyrodniczy
reżyseria: Krzysztof Kokoryn i Wojciech Kliczka
Tatrzański Park Narodowy
Wysoko w Tatrach ze swobody i słońca korzystają świstaki. Nisko w dolinach do polowania na chronione zwierzęta szykują się kłusownicy. Potrzebują świstaczego sadła. Zabawna historyjka dla dzieci o świstakach? Nie do końca. te dziki zwierzęta, mimo iż występują w parku narodowym, narażone są na śmierć wskutek działalności kłusowników. Dwaj „polowce” nocą wykopują zwierzęta z nory. W tym przypadku jednak historia kończy się szczęśliwie dla świstaków. Dla kłusowników – gorzej…

W skale
Polska 2012, 9 min.
wspinaczka górska
reżyseria: Maciej Stoczewski
scenariusz: Maciej Stoczewski i Konstanty Strzelski
Bohaterem filmowej etiudy dokumentalnej jest Marian Bała. Postać będąca legendą polskiego alpinizmu od wielu dziesięcioleci związana z Tatrami i schroniskiem w Morskim Oku. W filmie bohater opowiada o swoich przeżyciach związanych z górami, które szczerze pokochał i, z którymi związał swoje całe życie. Słowa Mariana Bały ilustrowane filmowymi zdjęciami gór, układają się w uniwersalną opowieść o życiu i śmierci.

Wyprawa na Mnicha
Polska 2011/2012, 24 min.
wspinaczka górska
reżyseria i scenariusz: Maciej Stasiński
Watra Maciej Stasiński
Realna i bardzo symboliczna wyprawa na Mnicha w polskich Tatrach w wykonaniu Józefa Pitonia, przewodnika, folklorysty, znawcy regionu Podhala. Wyprawa odbywa się w 80. urodziny bohatera! Niby zwykła relacja z wycieczki ale po obejrzeniu możnaodczuć metafizykę sytuacji…

—————

Filmy niezakwalifikowane do Konkursu Filmu Polskiego

Łowcy Przygód
Polska/Norwegia 2012, 27 min.
podróżniczy
reżyseria i scenariusz: Kuba Pietrzak i Mikołaj Molenda
Visit Norway/Pawlik PR
Film o parze blogerów, która wygrała konkurs Visit Norway „Łowca przygód”. Obraz jest zapisem ich aktywności realizowanych w Norwegii: jazdy na rowerze, spływu kajakowego, raftingu, nurkowania, whale safari i wspinaczki górskiej. To także spotkania z ciekawymi ludźmi, przewodnikami i badaczami.

No Fun
Polska 2012, 11 min.
video-art, film eksperymentalny
reżyseria i scenariusz: Dominik Ritszel
Bohaterzy filmu to sfrustrowani widzowie monotonnie przemieszczający się po pustych i wyschniętych krajobrazach. Zbierają się na wysokich wzniesieniach w formie niejasnej groźby i ostrzeżenia.

Pozory mylą
Polska 2012, 10 min.
reżyseria: Kamil Teodorowicz i Damian Pawlak i inni.
Film opowiada o artystach niepełnosprawnych Teatru Arka we Wrocławiu

Przez granice: Śnieżnik
Polska/Czechy 2012, 25 min.
podróżniczy
reżyseria: Kinga Wołoszyn-Świerk
TVP Wrocław
Masyw Śnieżnika i jego okolice, zwane kiedyś „zakątkiem Pana Boga”, zawsze miały magiczną moc przyciągania. W kazdej prawie miejscowości po obu stronach granicy z łatwością można spotkać ludzi, którzy po długich poszukiwaniach swojego miejsca na ziemi, zdecydowali się tu zostać na stałe.

Transandino
Polska 2011, 19 min.
podróżniczy
reżyseria: Kasper Piasecki, Kamil Kaczmarek
Usiądź wygodnie i pozwól zabrać się we wspaniałą podróż w Andy. Centralna Kolej Transandyjska, wybudowana w Peru w latach 1870-1908, uznawana jest za arcydzieło dziewiętnastowiecznej inżynierii. Pociąg rozpoczyna swój bieg w położonej na wybrzeżu Limie, następnie wspina się w górę i po zaledwie kilku godzinach dociera na wysokość 4781 m n.p.m. Film przybliża trasę Kolei i otaczający ją majestatyczny krajobraz. Obrazy zilustrowane są muzyką autorstwa Patryka Lichoty.