Międzynarodowy Konkurs Filmowy

  /    /  Międzynarodowy Konkurs Filmowy

Filmy zaproszone do Międzynarodowego Konkursu Filmowego KFG 2012:

Filmy polskie zakwalifikowane do Międzynarodowego Konkursu Filmowego KFG 2012:

—————–

Nagroda Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym w wysokości 1000 Euro została ufundowana przez markę Patagonia.

I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym – 500 Euro.

Nagroda dla Najlepszego Filmu Wspinaczkowego w wysokości 250 Euro została ufundowana przez markę Petzl. O tę nagrodę rywalizują filmy z Konkursu Polskiego oraz Międzynarodowego.

Nagroda Publiczności została ufundowana przez markę Yeti1000 zł oraz kurtka puchowa Torre II. O tę nagrodę rywalizują filmy z Konkursu Polskiego oraz Międzynarodowego.

——————

Autana
Wielka Brytania, 2012, 58 min.
Reżyseria: Alastair Lee
Produkcja: Posing Production

Szalona podróż wspinaczkowa to wenezuelskiej dżungli. W rolach głównych Leo Houlding, Jason Pickles i Stanley Leary, czyli trójka doświadczonych Brytyjczyków, tym razem próbuje wytyczyć drogę na jednym z tamtejszych Tepui – Cerro Autana. Jak sam podsumowuje Leo: "To naprawdę była wyprawa do zaginionego świata – dużo niewiadomego, jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, pełne niezapomnianych momentów. Indiana Jones byłby z nas dumny." Czy to jeszcze film wspinaczkowy?

Dave
Polska/Wielka Brytania 2012, 13 min.
bouldering/styl życia
reżyseria i scenariusz: Wojtek Kozakiewicz i Łukasz Warzecha
Polished Project – polishedproject.com

DAVE Trailer from Polished Project on Vimeo.

Film z udziałem jednego z najbardziej wczechstronnych wspinaczy na świecie, Dave’a McLeoda, mającego na koncie zarówno drogi sportowe o wycenie 9a, free solo na 8c, bouldery 8C, jak i drogi tradowe E11. Dave opowiada o swoim podejściu do wspinania, dzieli się z widzami doświadczeniem z 20 lat działalności w górach i odkrywa klucz do swojego sukcesu.

Echoes – Outside is hot and sticky
Polska/Wielka Brytania 2012, 17 min.
wspinaczka/styl życia
reżyseria i scenariusz: Wojtek Kozakiewicz i Łukasz Warzecha
Polished Project – polishedproject.com

ECHOES . Outside is hot and sticky (TRAILER) from Polished Project on Vimeo.

Film przedstawia jedną z ikon brytyjskiego wspinania – Nicka Bullocka. Nick dzieli się z nami historią swojego niezwykłego, ale i pokrętnego życia. Przechodzi transformację z dostatniego, choć niezbyt spokojnego życia, na zawodowego wspinacza specjalizującego się we wspinaczce tradowej oraz wysokogórskiej. Nick jeździ po świecie i poszukuje nowych projektów, które wydają się zbyt trudne albo zbyt szalone, żeby się ich podjąć.

Honnold 3.0
USA, 2012, 27 min.
Realizacja: Peter Mortimer, Nick Rosen, Josh Lowell, Alex Lowther
Produkcja: Sender Films / Reel Rock Tour 7

Alex Honnold znany jest jako najodważniejszy solista swojej generacji. W tej niebezpiecznej grze nie wiadomo do końca, w jaki sposób znajduje on równowagę pomiędzy ambicjami a instynktem samozachowawczym. Od wspinaczki highballe po przejścia free solo dróg o trudnościach 5.13, od historycznych tradowych dróg aż po rekordy szybkościowe na Nosie – Alex Honnold wciąż walcząc z powyższym dylematem przygotowuje się do swojej największej dotychczasowej przygody – the Yosemite Triple. Ostatecznie swoją wielką łańcuchówkę – drogi na Mt. Watkins, El Cap i Half Dome – pokonuje w czasie 19 godzin, w 95% free solo…

La Dura Dura
USA, 2012, 32 min.
Reżyseria: Josh Lowell
Produkcja: Big Up Production / Reel Rock Tour 7

Chris Sharma przez 15 ostatnich lat "królował" w świecie wspinaczki sportowej. W ostatnim czasie skupił się na tworzeniu najtrudniejszych dróg w okolicy swojego nowego domu w hiszpańskiej Katalonii. Tym razem odwiedza go 19-letni Adam Ondra. Panowie szybko znajdują wspólny język i razem toczą wspólną batalię o wytyczenie pierwszej na świecie drogi 9b+ – "La Dura Dura". W tym czasie panie – Sasha DiGiulian i Daila Ojeda udanie radzą sobie z pokonaniem swoich wspinaczkowych rekordów.

Last Light
USA, 2011, 6 min.
Reżyseria: Ben Sturgulewski
Produkcja: Nick Waggoner
Sweetgrass Production

Promienie zachodzącego słońca nadają górom piękną poświatę. Ten ulotny spektakl starają się wykorzystać narciarze – Stephan Drake, Forrest Shearer i Johan Jonsson, szukający niesamowitych linii na swoje zjazdy w Haines na Alasce.

La Voie Bonatti
Francja, 2011, 52 min.
Reżyseria: Bruno Peyronnet – realpiniste.com
Scenariusz: Christophe Dumarest, Bruno Peyronnet
Zdjęcia: Bruno Peyronnet
Produkcja: Eliocom/Christophe Salomon

W tym dokumentalnym filmie dwóch młodych francuskich wspinaczy Christophe Dumarest i Yann Borgnet oddają hołd najsłynniejszemu, włoskiemu alpiniście Walterowi Bonattiemu. Francuzi wspinają się na trzy drogi Bonattiego otwarte w latach 50. i 60. w masywie Mount Blanc. Obraz w spektakularny sposób przywraca wyczyny sprzed 50 lat, a wszystko to odbywa się w dostojnej górskiej scenerii Alp.

Non Cosi’ Lontano (Nie tak daleko)
Włochy, 2012, 38 min.
Reżyseria: Herve Barmasse – hervebarmasse.com
Scenariusz: Enrico Camanni
Zdjęcia: Giacomo Berthet
Produkcja: A.S.D. Les Yeux du Mont Cervin

Włoski alpinista Herve Bermasse przekonuje, że aby przeżyć piękną, górską przygodę nie trzeba jechać na inne kontynenty. Wraz z nim odkrywamy zatem nowe alpejskie linie – La Clasica Moderna na Mont Blanc, na południowo-wschodniej ścianie Monte Rosa oraz na południowej ścianie Matterhornu.

Verticalmente Démodé
Włochy, 2012, 19 min.
Reżyseria: Davide Carrari – davidecarrari.it
Produkcja: L’Eubage SRL

Verticalemte démodé – trailer from L'Eubage srl on Vimeo.

To nie jest najtrudniejsza droga na świecie, to po prostu najtrudniejsza sportowa droga, jaką udało mi się pokonać. Z tą wspinaczką wiąże się długa historia, która swój początek bierze w chwili, kiedy to zadałem sobie pytanie – jak wygląda miejsce, w którym każdego dnia zachodzi słońce? To właśnie tam skrywa się wieczność – w tym pełnym samotności, zapomnianym krajobrazie górskim znajduje się mała, pionowa, "staromodna" droga, pomiędzy miejscem, gdzie przyszedłem na świat a miejscami, gdzie przyszło mi żyć." Tymi słowami, którym towarzyszą obrazy skalnych ścian, Maurizio "Manolo" Zanolla opowiada o swojej motywacji, emocjach związanych z otwarciem linii, którą wypatrzył wiele lat temu i którą przez lata uważał za niemożliwą do poprowadzenia.

Wide Boyz
Wielka Brytania, USA, 2012, 48 min.
Reżyseria: Paul Diffley
Produkcja: Hot Aches

Dwóch angielskich wspinaczy Pete Whittaker i Tom Randall fascynują się dzwiną subkulturą wspinania przerysami, z ang. offwidh. Wyruszają na wyprawę do USA, gdzie dokonują pierwszego przejścia Century Crack, od tej pory uważanej za najtrudniejszego offwidtha na świecie.

W skale
Polska 2012, 9 min.
wspinaczka górska
Reżyseria: Maciej Stoczewski
Scenariusz: Maciej Stoczewski i Konstanty Strzelski

Bohaterem filmowej etiudy dokumentalnej jest Marian Bała. Postać będąca legendą polskiego alpinizmu od wielu dziesięcioleci związana z Tatrami i schroniskiem w Morskim Oku. W filmie bohater opowiada o swoich przeżyciach związanych z górami, które szczerze pokochał i, z którymi związał swoje całe życie. Słowa Mariana Bały ilustrowane filmowymi zdjęciami gór, układają się w uniwersalną opowieść o życiu i śmierci.