Wiesław Burzyński, Piotr Lutyński i Michał Kochańczyk

  /    /  Wiesław Burzyński, Piotr Lutyński i Michał Kochańczyk

Rok 1984. Wyprawa Klubu Wysokogórskiego Kraków w składzie: Piotr Lutyński (kierownik Wyprawy), Wiesław Burzyński, Mirosław Falco Dąsal, Michał Kochańczyki i Jacek Kozaczkiewicz wytycza nową drogę na szczyt Fitz Roya w Patagonii. Było to pierwsze polskie wejście na wierzchołek. Droga (znana w literaturze alpinistycznej jako „Polaca”) ma 33 nowe wyciągi aż do przełęczy, na której łączy się z drogą Casarotto. Skalne zacięcia i kominy z dużą ilością wspinaczki w skale pokrytej lodem uczyniło tę drogę jedną z najbardziej ekstremalnych na Cerro Fitz Roy, która do dnia dzisiejszego nie doczekała się powtórzenia.

Fitz Roy w 1984 (fot. arch. Michał Kochańczyk)

Właśnie w tym roku wyszła bogato ilustrowana książka pt. „Fitz Roy” autorstwa Mirka Falco Dąsala, Wieśka Burzyńskiego, Michała Kochańczyka i Piotra Lutyńskiego, będąca jest pełną wrażeń historią, opowiadającą o całej dramaturgii tej akcji górskiej w wielkiej patagońskiej skalnej ścianie.

Podczas wytyczania nowej drogi na Fitz Roy w 1984 (fot. arch. Michał Kochańczyk)

Podczas spotkania Wiesław Burzyński, Piotr Lutyński i Michał Kochańczyk przedstawią prezentację obrazującą jeden z największych sukcesów polskich wspinaczy, czyli wytyczenie nowej drogi na szczyt Fitz Roy w Patagonii i o wejściu południową ścianą na Aconcagua.

Zespół na szczycie Fitz Roya,1984 rok (fot. arch. Michał Kochańczyk)