Jury konkursów filmowych 11. KFG

  /    /  Jury konkursów filmowych 11. KFG

Jerzy Surdel – przewodniczący

Uznany, wielokrotnie nagradzany reżyser i operator, himalaista i podróżnik. Jego twórczość filmowa jest w dużej części odbiciem jego pasji – podróży, gór i alpinizmu. Twórca kultowego Tryptyku Tatrzańskiego – „Dwóch” (1967), „Odwrót” (1968) i „Akcję” (1972). Za obraz „Odwrót” otrzymał w 2004 roku Grand Prix słynnego Banff Mountain Film Festival. Sam jest jurorem wielu międzynarodowych festiwali w Polsce i na świecie. W 2005 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą Camera Extreme. W 1971 roku wziął udział – jako operator filmowy – w wyprawie na Mount Everest (notując ówczesny wysokościowy rekord polski). Uczestnik wielu wypraw, m.in. w Himalaje, do Ameryki Południowej, Arktyki oraz Antarktyki – był na biegunie północnym i południowym (dwukrotnie).

Martyna Wojciechowska

Podróżniczka, dziennikarka, redaktor naczelna polskiej edycji magazynów National Geographic, National Geographic Traveler i Kaleidoscope, miłośniczka sportów ekstremalnych. Jako druga Polka, po Annie Czerwińskiej, zdobyła tzw. trudniejszą Koronę Ziemi – określaną tak wg listy Reinholda Messnera, w której najwyższym szczytem Australii i Oceani jest Carstensz Pyramid. Autorka cyklicznego programu „Kobieta na krańcu świata”.

Marcin Koszałka

Jeden z najzdolniejszych dokumentalistów młodego pokolenia. Mistrz operatorstwa. Reżyser i scenarzysta. Autor świetnych, wielokrotnie nagradzanych dokumentów, w tym debiutanckiego „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Imienin”, „Jakoś to będzie”, „Do bólu”. Za zdjęcia do filmu Magdy Piekorz „Pręgi” otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Koszałka był także autorem zdjęć do „Rewersu” Borysa Lankosza „Rewers”, za co otrzymał m.in. Złotą Kaczkę, Złote Lwy, oraz Brązową Żabę na Camerimage. Reżyser „Deklaracji nieśmiertelności”, obrazu nagradzanego na wielu festiwalach filmów dokumentalnych i górskich.

Krzysztof Wielicki

Jeden z najbardziej utytułowanych himalaistów na świecie. Jako piąty człowiek na świecie, i zarazem drugi Polak (po Jerzym Kukuczce) zdobył Koronę Himalajów, czyli czternaście ośmiotysięczników. Najwyższe szczyty Ziemi kolekcjonował w latach 1980-1996. Jest pierwszym zimowym zdobywcą Lhotse (1988), Kangchendzöngi (1986) oraz Mount Everestu (1980). Należy do elitarnego The Explorers Club. W 2013 był kierownikiem zimowej wyprawy na Broad Peak.