Międzynarodowy konkurs filmowy 11. KFG

  /    /  Międzynarodowy konkurs filmowy 11. KFG

Filmy zaproszone do Międzynarodowego Konkursu Filmowego KFG 2013:

 • Bavarian Direct, 75 min, reż. Max Reichel
 • Exposed to Dreams, 26 min, reż. Alessandro Filippini i Marianna Zanatta
 • High Tension, 36 min, realizacja: Josh Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen, Zachary Barr
 • Into the Mind, 84 min, reż. Eric Crosland i Dave Mossop
 • Wenezuela Jungle Jam, 58 min, realizacja: Sean Villanueva O’Driscoll
 • Spice Girl, 24 min, realizacja: Josh Lowell, Alex Lowther, Rob Frost, Brett Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen
 • Steps, 25 min, reż. Sten Smola
 • The Last Great Climb, 60 min, reż. Alastair Lee
 • The Sensei, 26 min, realizacja: Josh Lowell, Alex Lowther, Brett Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen, Chuck Fryberger
 • The Wide Boyzski, 12 min, reż. Paul Diffley
 • Valhalla, 70 min, reż. Ben Sturgulewski i Nick Waggoner

Lista polskich filmów zakwalifikowanych do konkursu międzynarodowego:

 • Artur Hajzer. Subiektywnie, 26 min, reż. Dariusz Kmiecik
 • Biegaczka, 4 min, reż. Wojtek Kozakiewicz, Łukasz Warzecha
 • Negatyw, 33 min, reż. Łukasz Gabryelski
 • Two on K2, 43 min, reż. Dariusz Załuski
 • Wolverine (Rosomak), 9 min, reż. Wiktor Skupiński

Filmy będą oceniane przez Jury w składzie:

 • Jerzy Surdel – przewodniczący,
 • Martyna Wojciechowska,
 • Marcin Koszałka,
 • Krzysztof Wielicki.

———————–

Nagroda Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym w wysokości 1000 Euro została ufundowana przez markę Marmot.

I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym w wysokości 500 Euro została ufundowana przez markę Petzl.

Nagroda dla Najlepszego Filmu Wspinaczkowego w wysokości 1000 zł została ufundowana przez portal wspinanie.pl. O tę nagrodę rywalizują filmy z Konkursu Polskiego oraz Międzynarodowego.

Nagroda dla Najlepszego Filmu Freeride w wysokości 1000 zł została ufundowana przez PURE oraz Powder.pl. O tę nagrodę rywalizują filmy z Konkursu Polskiego, Międzynarodowego oraz pokazu filmów freeride.

Nagroda Publiczności1000 zł. O tę nagrodę rywalizują filmy z Konkursu Polskiego oraz Międzynarodowego.

——————–

Bavarian Direct

Niemcy, 2013, 75 min

Reżyseria: Max Reichel

Produkcja: Timeline Productions

Bracia Thomas i Alexander Huberowie oraz Mario Walder jako pierwsi pokonali klasycznie Bavarian Direct na południowej wieży Mount Asgard na Ziemi Baffina. Alex pisał później o wyprawie – „Wspaniały czas na wspaniałej ścianie. Ta droga dorównuje najlepszym liniom na El Capie!”. Pełen emocji i efektownych scen wspinaczkowych film Maxa Reichela jest niezwykle ciekawym obrazem, ukazującym sukces braci Huberów „od kuchni”.

Exposed to Dreams

Włochy, 2013, 26 min

Reżyseria: Alessandro Filippini i Marianna Zanatta

Produkcja: 25 fps

Simone Moro to wybitny himalaista, którego drugą wielką pasją jest pilotowanie helikoptera. Jego projekt Himalayan Rescue Team przyniósł spektakularne akcje ratownicze – choćby pierwszą przeprowadzoną na wysokości 7800 m n.p.m. Mimo tego, że niedługo potem helikopter uległ wypadkowi, Simone udowadnia, że słowo „niemożliwe” dla niego nie istnieje. „Exposed to Dreams” to również próba refleksji nad współczesnym himalaizmem, w konfrontacji ze starymi dobrymi czasami, które uosabia alpinista Mario Curnis.

High Tension

USA, 2013, 36 min

Realizacja:
Josh Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen, Zachary Barr

Produkcja: Reel Rock Tour

Mount Everest stał się w tym roku miejscem bezprecedensowego wydarzenia, jakim była bójka wspinaczy z grupą Szerpów. Incydent wydarzył się nad obozem II, a uczestniczyli w nim wybitni alpiniści, Ueli Steck i Simone Moro. W filmie możemy prześledzić to dramatyczne wydarzenie, poznać racje zaangażowanych w wypadki wspinaczy, Szerpów oraz komercyjnych przewodników. To unikalny dokument pokazujący, do czego może doprowadzić zderzenie eksploracyjnego alpinizmu z komercją.

Into the Mind

USA, 2013, 84 min

Reżyseria: Eric Crosland i Dave Mossop

Produkcja: Sherpas Cinema

Ekipa najlepszych freeridowców dotarła do najbardziej odległych zakątków świata w poszukiwaniu spektakularnych zjazdów i perfekcyjnych warunków śnieżnych. Narciarze odwiedzili Boliwię, Himalaje oraz Alaskę. Into The Mind próbuje odpowiedzieć na pytanie – co sprawia, że niektórzy z nas z własnej woli narażają się na niebezpieczeństwo.

Wenezuela Jungle Jam

Belgia, 2013, 58 min

Realizacja: Sean Villanueva O’Driscoll

Ekipa czterech szalonych wspinaczy, zaginiona gdzieś w środku wenezuelskiej dżungli, postawiła sobie za cel poprowadzenie klasycznej linii na 500-metrowej ścianie Amuri Tepui. Dzikie zwierzęta, chmary owadów, męczące podejście, zwariowane noce w portaledgach, ryzykowne loty… to tylko niektóre „atrakcje”, na które narażeni są wspinacze – Nicolas Favresse, Sean Villanueva O’Driscoll, Stéphane Hanssens i Jean-Louis Wertz.

Spice Girl

USA, 2013, 24 min

Realizacja: Josh Lowell, Alex Lowther, Rob Frost, Brett Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen

Produkcja: Reel Rock Tour

Brytyjska scena znana jest z rygorystycznego podejścia do etyki wspinaczkowej. Nie brakuje na niej niebezpiecznych dróg, a młodzi wspinacze podejmują często ogromne ryzyko. To właśnie na Wyspach Hazel Findlay robi świetne przejścia. Jest pierwszą kobietą, która pokonała brytyjskie E9. Jest również koneserką wspinaczek w kruchej skale, z niepewną asekuracją i niebezpiecznymi runout’ami. Po sukcesie na morskich klifach wybiera się z Emily Harrington do Maroka, aby spróbować sił na wielowyciągowych drogach w wąwozie Taghia.

Steps

Szwajcaria, 2013, 25 min

Reżyseria: Sten Smola

„Steps” to wg autorów pierwszy przyjazny klimatowi film freeridowy. Zamiast szukać po całym świecie idealnego śniegu, ekipa postanowiła eksplorować rodzime, alpejskie stoki. Narciarze podróżują komunikacją publiczną i wspinają się na wysokie i piękne szczyty bez korzystania z helikopterów. Nagrodą są spektakularne zjazdy i, co równie ważne, ograniczony do minimum negatywny wpływ na środowisko.

The Last Great Climb

Wielka Brytania, 2013, 60 min

Realizacja: Alastair Lee

Leo Houlding wraz z Seanem Leary oraz Jasonem Pickles, wspierani przez filmowca Alastaira Lee, wyruszają na Antarktydę, aby zmierzyć się z niezdobytą granią szczytu Ulvetanna na Ziemi Królowej Maud. Niesamowite granitowe turnie wyrastające z morza lodu stają się fantastyczną scenerią dla wspinaczkowych wyczynów Brytyjczyków. Jeśli dodamy do tego kamerę zeszłorocznego zdobywcy Gran Prix KFG staje się jasne, że film jest lekturą obowiązkową dla miłośników kina górskiego.

The Sensei

USA, 2013, 26 min

Realizacja: Josh Lowell, Alex Lowther, Brett Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen, Chuck Fryberger, Alex Russek

Produkcja: Reel Rock Tour

Yuji Hirayama, legenda wspinania lat 90., w wieku 44 lat planuje wyprawę w celu dokończenia swojego wielkiego projektu – linii biegnącej na jednej z turni w masywie Mount Kinablu na Borneo. Jego partnerem jest Daniel Woods, należący do czołówki wspinaczy boulderowych i skalnych, ale nie mający doświadczenia górskiego. Wybiera się więc w podróż do Japonii, aby sprawdzić, czy nadaje się na „ucznia” Hirayamy – tytułowego „Sensei”. Szybko zdobywa zaufanie swojego przyszłego mentora i razem wyruszają na ekspedycję.

The Wide Boyzski

Wielka Brytania, 2013, 12 min

Reżyseria: Paul Diffley

Produkcja: Hot Aches Productions

Znany zespół miłośników wspinaczki w przerysach, Peter Whittaker i Tom Randall, tym razem wybiera się na Hejszowinę i do pobliskich czeskich Teplic. Brytyjczycy swoich sił próbują na znanej drodze Jan Sebastian Dach

Valhalla

USA, 2013, 70 min

Reżyseria: Ben Sturgulewski i Nick Waggoner

Produkcja: Sweetgrass Productions

Kiedy patrzyliście na pierwszy śnieg oczami dziecka, odczuwaliście prawdziwą radość. Co stało się z tą naturalną, radosną prostotą? Bohater filmu rusza w podróż na daleką Północ, żeby odnaleźć utracone szczęście. „Valhalla” to nie tylko eksplozja kolorów, niesamowitych widoków, ciekawych postaci, nostalgii i poezji, ale także fenomenalne ujęcia narciarskie i snowboardowe.