Daniel Jung

  /    /  Daniel Jung

Daniel Jung (rocznik 1983) mówi o sobie: „przez ostatnie 15 lat pokonałem tysiące kilometrów, samolotem, samochodem lub wędrując z jednego miejsca na drugie, przez miesiące mieszkałem w samochodzie, namiocie, a nawet w jaskiniach – po prostu ciesząc się wspinaniem”. Dla sympatycznego Niemca wspinaczka i poznawanie nowych miejsce (nie tylko tych o charakterze sportowym, ale też dalszych zakątków, np. Patagonii) to najlepszy sposób na życie.

Daniel Jung (fot. Bernardo Gimenez)

Daniel Jung (fot. Bernardo Gimenez)

Daniel zaczął się wspinać w 1997 roku. Z bratem Markusem przemierzył niemal całą Europę, od rodzinnych Niemiec, przez Luksemburg, Słowenię, Włochy, Francję, po Hiszpanię. Zdążył w tym czasie poprowadzić wiele trudnych dróg, w tym również własnego autorstwa. Tę najtrudniejszą pokonał w tym sezonie i to nie byle jaką, bo słynną La Ramblę 9a+ w Siuranie. Stał się tym samym 12. pogromcą hiszpańskiego klasyka.

Daniel Jung na "La Rambla" (fot. Bernardo Gimenez)

Daniel Jung na „La Rambla” (fot. Bernardo Gimenez)

Droga do La Rambli był długa. W ciągu sześciu lat Jung przeszedł osiem dróg cenionych na 9a. Zaczął w 2008 roku od Los Incorformistas w Rodellarze, robiąc zresztą pierwsze powtórzenie, w 2010 roku wymyślił boulderową Jungle Speed 9a w Siuranie, sezon 2011 to INGA w Gorges du Loup i autorska Karamba w niemieckim Phantasialand. W roku 2012 przeszedł Estado critico w Siuranie i Kick Ass 9a w Gorges du Loup. W tym samym sezonie wspiął się na The Elder Statesman na Frankenjurze, rok później dodał jeszcze jedną „jedenastkę”, The Essential.

Na "Tom et je ris" 8b+ w Verdon (fot. Udo Neumann)

Na „Tom et je ris” 8b+ w Verdon (fot. Udo Neumann)

Ma też w dorobku inne autorskie linie, w tym kilka w Siuranie, między innymi; Chocolate caliente 8c+ z 2010 roku (chwalona za urodę, mająca kilka polskich powtórzeń), Super Cowboy 8c+ (2009) i Leche caliente 8c (2009).

Dorota Dubicka / wspinanie.pl