Krzysztof Wielicki

  /    /  Krzysztof Wielicki

Jedna z najwybitniejszych postaci w historii polskiego i światowego himalaizmu. Jako piąty człowiek na świecie i zarazem drugi Polak wszedł na 14 najwyższych szczytów Himalajów i Karakorum. Koronę kompletował w latach 1980-1996.

kfg-2014-krzysztof-wielicki

Krzysztof Wielicki podczas 11. KFG (fot. Lesław Włodarczyk)

Jest pierwszym zimowym zdobywcą Mount Everestu (1980, wspólnie z Leszkiem Cichym), Kanczendzongi (1986, wspólnie z Jerzym Kukuczką) i Lhotse (samotnie, 1988). Iście sprinterskim wyczynem było jego rekordowe wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu doby. Dokonał tego wchodząc na Broad Peak w 1984 roku. W 1990 roku po samotnej wspinaczce w stylu alpejskim wytyczył nową drogę na wschodniej ścianie Dhaulagiri. Trzy lata później do swoich wielkich solowych osiągnięć dodał nową drogę na północno-wschodniej ścianie Shisha Pangmy – na głównym wierzchołku stanął po 20 godzinach wspinaczki!

kfg-2014-krzysztof-wielicki

Krzysztof Wielicki po zdobyciu Nanga Parbat (fot. arch. Krzysztof Wielicki)

Zdobywanie Korony zakończył brawurową, samotną wyprawą na Nanga Parbat. W 2013 roku kierował zimową wyprawą na Broad Peak, zakończoną sukcesem, ale i wielką tragedią. Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club.