Oto Jury 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Jurorzy będą oceniać filmy pokazywane w ramach Międzynarodowego i Polskiego Konkursu Filmowego.
Jerzy Surdel – przewodniczący
Uznany, wielokrotnie nagradzany reżyser i operator, himalaista i podróżnik. Jego twórczość filmowa jest w dużej części odbiciem jego pasji – podróży, gór i alpinizmu. Twórca kultowego Tryptyku Tatrzańskiego – „Dwóch” (1967), „Odwrót” (1968) i „Akcję” (1972). Za obraz „Odwrót” otrzymał w 2004 roku Grand Prix słynnego Banff Mountain Film Festival. Sam jest jurorem wielu międzynarodowych festiwali w Polsce i na świecie. W 2005 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą Camera Extreme. W 1971 roku wziął udział – jako operator filmowy – w wyprawie na Mount Everest (notując ówczesny wysokościowy rekord polski). Uczestnik wielu wypraw, m.in. w Himalaje, do Ameryki Południowej, Arktyki oraz Antarktyki – był na biegunie północnym i południowym (dwukrotnie).
Martyna Wojciechowska
Podróżniczka, dziennikarka, redaktor naczelna polskiej edycji magazynów National Geographic, National Geographic Traveler i Kaleidoscope, miłośniczka sportów ekstremalnych. Jako druga Polka, po Annie Czerwińskiej, zdobyła tzw. trudniejszą Koronę Ziemi, w której najwyższym szczytem Australii i Oceanii jest Carstensz Pyramid. Autorka cyklicznego programu „Kobieta na krańcu świata” oraz książek, m.in.: „Przesunąć horyzont”, „Misja Everest”, „Etiopia. Ale czat!”, „Kobieta na krańcu świata”, “Zapiski (pod)różne”,“Automaniaczka. Od rometa do rajdu Dakar”.
Katarzyna Kalwat
Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie (2011) i psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Debiutowała miniaturą sceniczną „Sen nocy letniej”, prezentowaną na XIII Festiwalu Szekspirowskim w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Dotychczas zrealizowała m.in. Himmelweg. „Drogę do nieba” J. Mayorgi w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, „Rechnitz” (Anioł Zagłady) E. Jelinek w ramach projektu „Próby otwarte. Dramaty Nowe” w Teatrze Nowym im. T. Łomnickiego w Poznaniu, „Królową ciast” B. Pintera w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie na Międzynarodowy Festiwal Demoludy oraz „Zażynki” A. Wakulik w Teatrze Polskim w Poznaniu. Dramat otrzymał nagrodę krytyki podczas „Metafor Rzeczywistości” w 2012 roku. Obecnie reżyseruje spektakl „Wasza Wysokość” inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz.
Marcin Koszałka
Jeden z najzdolniejszych dokumentalistów młodego pokolenia. Mistrz operatorstwa. Reżyser i scenarzysta. Autor świetnych, wielokrotnie nagradzanych dokumentów, w tym debiutanckiego „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Imienin”, „Jakoś to będzie”, „Do bólu”. Za zdjęcia do filmu Magdy Piekorz „Pręgi” otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Koszałka był także autorem zdjęć do „Rewersu” Borysa Lankosza „Rewers”, za co otrzymał m.in. Złotą Kaczkę, Złote Lwy, oraz Brązową Żabę na Camerimage. Reżyser „Deklaracji nieśmiertelności”, obrazu nagradzanego na wielu festiwalach filmów dokumentalnych i górskich.
Robert Sowa
Zajmuje się filmem animowanym, malarstwem i fotografią. Jest również autorem animacji do filmów dokumentalnych i projektów multimedialnych łączących animację z muzyką współczesną. Kieruje Pracownią Filmu Animowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prezentował swoje filmy w wielu miejscach na świecie, m.in.: Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Festival del Film Locarno w Szwajcarii, Anima Mundi Gallery w Rio de Janeiro i Sao Paulo, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Działania artystyczne łączy z podróżami i uprawianiem wspinaczki sportowej.