Jury konkursów filmowych

  /    /  Jury konkursów filmowych

Oto Jury 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Jurorzy będą oceniać filmy pokazywane w ramach Międzynarodowego i Polskiego Konkursu Filmowego.

Jerzy Surdel (fot. arch. Jerzy Surdel)

Jerzy Surdel (fot. arch. Jerzy Surdel)

Jerzy Surdel

Uznany, wielokrotnie nagradzany reżyser i operator, himalaista i podróżnik. Jego twórczość filmowa jest w dużej części odbiciem jego pasji – podróży, gór i alpinizmu. Twórca kultowego Tryptyku Tatrzańskiego – „Dwóch” (1967), „Odwrót” (1968) i „Akcję” (1972). Za obraz „Odwrót” otrzymał w 2004 roku Grand Prix słynnego Banff Mountain Film Festival. Sam jest jurorem wielu międzynarodowych festiwali w Polsce i na świecie. W 2005 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą Camera Extreme. W 1971 roku wziął udział – jako operator filmowy – w wyprawie na Mount Everest (notując ówczesny wysokościowy rekord polski). Uczestnik wielu wypraw, m.in. w Himalaje, do Ameryki Południowej, Arktyki oraz Antarktyki – był na biegunie północnym i południowym (dwukrotnie).

Marcin Koszałka (fot. arch. Marcin Koszałka)

Marcin Koszałka (fot. arch. Marcin Koszałka)

Marcin Koszałka

Jeden z najzdolniejszych dokumentalistów młodego pokolenia. Mistrz operatorstwa. Reżyser i scenarzysta. Autor świetnych, wielokrotnie nagradzanych dokumentów, w tym debiutanckiego „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Imienin”, „Jakoś to będzie”, „Do bólu”. Za zdjęcia do filmu Magdy Piekorz „Pręgi” otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Koszałka był także autorem zdjęć do „Rewersu” Borysa Lankosza „Rewers”, za co otrzymał m.in. Złotą Kaczkę, Złote Lwy, oraz Brązową Żabę na Camerimage. Reżyser „Deklaracji nieśmiertelności”, obrazu nagradzanego na wielu festiwalach filmów dokumentalnych i górskich. W 2015 roku zadebiutował jako reżyser obrazem „Czerwony pająk”.

18janusz-majer

Janusz Majer (fot. arch. Janusz Majer)

Janusz Majer

Alpinista, himalaista i podróżnik. Współzałożyciel (wraz z Arturem Hajzerem) firmy Alpinus oraz współwłaściciel marki HiMountain. Szef programu „Polskie Himalaje”, którego częścią został program Polski Himalaizm zimowy im. Artura Hajzera. Organizator i kierownik wypraw w góry wysokie, m.in. Broad Peak (wejście na szczyt, 1984), K2 (droga „Magic Line” 1986), Annapurna Wschodnia (1988). Organizator (wraz z Hajzerem) pierwszego w Polsce  Festiwalu Filmów Górskich w Katowicach (1988, 1990, 1992). Członek wielu jury górskich festiwali filmowych w Polsce i Europie.

Tomasz Augustynek (fot. arch. Tomasz Augustynek)

Tomasz Augustynek (fot. arch. Tomasz Augustynek)

Tomasz Augustynek

Operator filmowy, ma na swoim koncie takie produkcje jak “Wataha”, “Prokurator”, “Oczy mojego ojca”, “Ostatnie Piętro” czy “Odwróceni”. Nie wstydzi się również, że swój warsztat doskonalił na planie setek reklam na całym świecie. Każdą wolną chwilę poświęca wspinaniu, a najbardziej lubi łączyć obie pasje. Jest współautorem zdjęć do filmu “Deklaracja nieśmiertelności”, autorem scen wspinaczkowych w serialu “Ratownicy”, a ostatnio reżyserował nawet reklamę znanego piwa z udziałem ratowników GOPR w trakcie lodowej wspinaczki.

Hubert Jarzębowski (fot. Marcin Mazurkiewicz)

Hubert Jarzębowski (fot. Marcin Mazurkiewicz)

Hubert Jarzębowski

Przewodnik tatrzański, filolog słowiański, polonista, tłumacz, kolekcjoner płyt i kaset z heavy metalem oraz miłośnik przedzierania się przez kosówkę w dzikich ostępach Tatr Zachodnich. Debiutował w czasopiśmie „Góry” opowiadaniem „Skała ucieka spod mych stóp”. Autor świetnej powieści „Carolus Victor” (Stapis) inspirowanej życiem największego polskiego taternika przełomu XIX/XX wieku – Karola Englischa, za którą otrzymał wyróżnienie na XX Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju.