Międzynarodowy Konkurs

  /    /  Międzynarodowy Konkurs

Filmy Międzynarodowego Konkursu Filmowego 13. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

  • A Line Across the Sky
  • Adventures of the Dodo – PREMIERA
  • Citadel – PREMIERA
  • K2 and the Invisible Footmen – PREMIERA
  • Ninì
  • Orbayu – PREMIERA
  • Panaroma
  • Redemption. The James Pearson Story
  • So High – PREMIERA
  • Solo. Escalada a la vida – PREMIERA
  • Życie dla pasji. Wiesław Stanisławski

Listę polskich filmów, które wezmą udział w Międzynarodowy Konkursie Filmowym 13. KFG:

  • Ikar, reż. Wojtek Kozakiewicz, Jacek Matuszek – PREMIERA
  • Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór, reż. Bartosz Szwast i Robert Żurakowski
  • Manaslu, reż. Jerzy Porębski
  • Neil Gresham’s Freakshow, reż. Wojtek Kozakiewicz, Łukasz Warzecha
  • Scottish Mountain Story, reż. Wojtek Kozakiewicz, Łukasz Warzecha
  • No ski no fun, reż. Dariusz Załuski
  • Ojcowie i synowie, reż. Jakub Brzosko
  • Tagas. Explored, reż. Paweł Petryna – PREMIERA

***

Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Filmowym:

Grand Prix 13. KFG
1000 euro oraz statuetka
ufundowane przez PZU

logo-pzu-szare-tlo-kfg-2015-haslo

II Nagroda
500 euro
ufundowana przez Marmot

marmot-logo-new

Nagroda dla najlepszego filmu wspinaczkowego
300 euro
ufundowana przez wspinanie.pl

wspinanie-logo

***

A Line Across the Sky
USA, 2015, 41 min
Reżyseria: Peter Mortimer i Josh Lowell

Produkcja: Sender Films i Big UP Productions

Uchodzący za niezdobyty, wymarzony przez wielu, próbowany przez garstkę, wielki trawers Fitz Roy’a. Kreśląca jeden z najbardziej znanych skalnych konturów grań Fitz Roya i sześciu jego satelickich szczytów rozciąga się na ponad 5 kilometrów i wymaga pokonania blisko 4 kilometrów w pionie po skale, śniegu i lodzie. Ta wielka graniówka stanowi również wyzwanie topograficzne i wymaga niekończących się zjazdów. W lutym 2014 roku swoich szans na trawersie spróbował dream team – Tommy Caldwell i Alex Honnold. Zespół dokonał, wykorzystując niezwykle rzadkie długie okno pogodowe, pierwszego przejścia w pięciodniowej wspinaczce.

Pokaz filmu: Sobota, 5 grudnia, Blok II, Główna sala festiwalowa, godz. 15:15-16:50

—————–

Adventures of the Dodo
Belgia, 2015, 55 min
Reżyseria: Sean Villanueva O’Driscoll

Cztery lata po zakończonej sukcesem wyprawie eksploracyjnej na grenlandzkich klifach Nico Favresse, Olivier Favresse, Ben Ditto i Sean Villanueva wspólnie z kapitanem Bobem Sheptonem powrócili na 10-metrowym jachcie „Dodo’s Delight” na Grenlandię, a następnie dotarli na Ziemię Baffina. Sprawdzony scenariusz wyprawy także tym razem przyniósł wiele ciekawych wspinaczek, choć nie obyło się bez wycofów i nieprzewidzianych zdarzeń – nie brakuje gór lodowych, niedźwiedzi polarnych, sztormów i poszukiwania „Świętego Grala”, czyli nietkniętych skalnych ścian i muzycznego uniesienia. Znakiem rozpoznawczym ekipy jest bezpretensjonalne podejście do wspinania, dystans i humor. W filmie będzie więc dużo muzyki, dowcipu i prawdziwej przygody. Ważnym elementem jest również postać kapitana Boba, czego przedsmak można zobaczyć w trailerze.

Pokaz filmu: Sobota, 5 grudnia, Blok II, Główna sala festiwalowa, godz. 18:15-20:45

—————–

Citadel
Wielka Brytania, 2015, 60 min.

Reżyseria: Alastair Lee
Produkcja: Posing Productions

Nowy obraz uznanego twórcy filmów górskich Alastaira Lee. Kamera podąża za dwójką brytyjskich alpinistów, Mattem Hellikerem i Jonem Bracey’em podczas ich wyprawy na dziką Alaskę. Zespół obrał za cel północno-zachodnią grań szczytu The Citadel, zagubionego gdzieś w odległym Paśmie Neacola. Wyjątkowe ujęcia, dbałość zarówno o rozmach, jak i detale (po raz pierwszy do nagrania filmu górskiego użyto kamery 4K) – to wszystko sprawia, że Citadel będzie wielką gratką dla miłośników czystego alpejskiego wspinania.

Pokaz filmu: Piątek, 4 grudnia, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 21:20-22:45

—————–

K2 and the Invisible Footmen
Pakistan, USA, Brazylia, 2015, 55 min
Reżyseria: Iara Lee
Produkcja: Cultures of Resistance Films

Film dokumentuje wysiłek tragarzy, którzy od dziesięcioleci pracują podczas wypraw na drugi co do wysokości szczyt na Ziemi. Śledzi również losy wyprawy składającej się, po raz pierwszy w historii, z samych byłych pakistańskich wspinaczy. Ich trud został nagrodzony, wyprawa zdobyła K2 w 2014 roku, uświetniając 60. rocznicę pierwszego wejścia na szczyt. Codzienna, niezwykle skromna i trudna egzystencja tragarzy i ich rodzin kontrastuje z piękną scenerią gór. Obraz jest szczerym i świeżym spojrzeniem na kulturę oraz tradycję Pakistanu – kraju, który najczęściej pojawia się w światowych mediach przy okazji konfliktów religijnych lub zamachów terrorystycznych. Film został dedykowany Amirowi Mehdiemu, tragarzowi wysokościowemu, który stracił palce u stóp podczas pierwszej zakończonej sukcesem wyprawy na K2 w 1954 roku.

Pokaz filmu: Niedziela, 6 grudnia, Blok II, Główna sala festiwalowa, godz. 12:40-13:40

—————–

Ninì
Włochy, 2015, 65 min
Reżyseria: Gigi Giustiniani
Produkcja: La Fournaise

Latem 1932 roku podczas wspinania na Mont Blanc spotkali się Gabriele Boccalatte i Ninì Pietrasanta. Wyprawa na najwyższy szczyt Europy stała się początkiem ich wielkiej miłości. Przez następne cztery laty odbyli wiele wymagających alpejskich wspinaczek. Mieli zwyczaj fotografowania, filmowania oraz zapisywania swoich wspinaczkowych eskapad. Ninì, jedna z nielicznych kobiet  wspinających się w tamtych czasach, zabierała na wspinaczki kamerę 16 mm. W 1937 roku urodził się im syn Lorenzo. Rok później Gabriele zginął, odpadając od ściany. Od tamtego czasu Ninì zerwała ze wspinaczką. Kilka lat po jej śmierci, w 2000 roku, Lorenzo natknął się na schowane w starej walizce archiwalne zdjęcie i nagrania…

Pokaz filmu: Sobota, 5 grudnia, Blok II, Główna sala festiwalowa, godz. 18:15-20:45

—————–

Orbayu
Hiszpania, 2015, 26 min
Reżyseria: Mathieu Rivoire
Produkcja: Nina Caprez, Cédric Lachat

Masyw Naranjo de Bulnes w górach Picos de Europa często spowija delikatna mgiełka. To właśnie ta mżawka – Orbayu – stanowi o specyfice tego miejsca, ale jest jeszcze jeden element na stałe związany z Naranjo de Bulnes – trudne wspinanie! 500-metrowa turnia skalna wznosi się na wysokości 2000 m n.p.m., oferując 13 wymagających wyciągów, o trudnościach sięgających 8b+. Wspinanie podkreśla niesamowita ekspozycja. Wiosną 2014 roku swoich sił na Orbayu spróbowali Szwajcarzy Nina Caprez i Cédric Lachat. Wspinacze przekonali się, że sukces zależy nie tylko od skalnych umiejętności, ale również od trudnej do osiągnięcia równowagi ciała i umysłu.

Pokaz filmu: Piątek, 4 grudnia, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 21:20-22:45

—————–

Panaroma
Hiszpania, 2015, 30 min
Reżyseria: Jon Herranz
Produkcja: Namuss Films Production

Jeden z najlepszych wspinaczy sportowych na świecie Edu Marin ma niezwykłego partnera wspinaczkowego – jego 62-letni ojciec jest prawdopodobnie najsilniejszym wspinaczem w swojej grupie wiekowej. Tak wyjątkowy zespół obrał sobie za cel głośną Pan Aromę 8c na Cima Ovest w Dolomitach. Pan Aroma, ustanowiona w 2007 roku przez Alexa Hubera, uznawana jest za jedną z najtrudniejszych dróg wielowyciągowych świata. Film opowiada o mocnej emocjonalnej relacji ojca z synem i jednym z ich wspólnych osiągnięć wspinaczkowych, pokonaniu Pan Aromy.

Pokaz filmu: Piątek, 4 grudnia, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 15:30-18:50

—————–

Redemption. The James Pearson Story
Wielka Brytania, 2014, 53 min
Reżyseria: Paul Diffley i Chris Prescott
Produkcja: Hot Aches Productions

James Pearson to jeden z najbardziej znanych brytyjskich wspinaczy. Zadziwił świat prowadzeniem najtrudniejszych dróg tradowych, jak choćby Walk of Life, którą wycenił na E12! Jednak szybko zaczęto kwestionować trudności dróg jego autorstwa, a wokół osoby Pearsona pojawiło się wiele kontrowersji. Film jest spowiedzią wspinaczkową Brytyjczyka, szczerym przyznaniem do błędów młodości, zarazem próbą odbudowania wspinaczkowego morale. Dokumentuje też jego powrót do kraju i walkę z legendarną drogą Rhapsody E11. Być może właśnie sukces na słynnej drodze pomoże przywrócić Pearsonowi zaufanie społeczności wspinaczkowej…

Pokaz filmu: Sobota, 5 grudnia, Blok II, Główna sala festiwalowa, godz. 15:15-16:50

—————–

So High
Francja, 2015, 37 min

Reżyseria: Pierre Cadot

Mekka boulderingu, amerykański rejon Joshua Tree przyciąga od lat miłośników pięknych krajobrazów i wspinaczkowych wyzwań. Do takich z pewnością należy 10 tamtejszych boulderów high ball – to bardzo wysokie bloki, oferujące trudne i psychiczne wspinanie. Romain Desgranges większość czasu poświęca na trening i doskonalenie swojego wspinania. Ma wiele tytułów na koncie. W pewnym momencie zapragnął jednak oderwać się od trudów treningu, pucharowych startów, pechowych ześlizgnięć i zawodniczego stresu. Wyruszył do Joshua Tree, gdzie postanowił wspiąć się na tamtejsze high ball’e, czyli tam gdzie „ześlizgnięcie” może kosztować o wiele więcej niż tylko miejsce w klasyfikacji zawodów.  Jak sam przyznaje, to miała być podróż, gdzie głównym wyzwaniem będzie psychika i wspinanie pod innego rodzaju presją. Presją, w której powodzenie wspinaczki nie będzie jedynie jedną z możliwości, a stanie się po prostu JEDYNYM rozwiązaniem.

Pokaz filmu: Piątek, 4 grudnia, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 15:30-18:50

—————–

Solo. Escalada a la vida
Hiszpania, 2014, 48 min
Reżyseria: Jordi Varela
Produkcja: Magicline films

Wspinaczka skalna to nie tylko wyzwanie stricte atletyczne, wymaga jeszcze wyjątkowego zaangażowania mentalnego i często duchowego. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia ze wspinaniem „na żywca”, czyli bez asekuracji. To właśnie wtedy wspinacz musi zapanować nad strachem przed śmiercią. Takie wyzwania to sens życia katalońskiego wspinacza Jordi Salasa „Pelóna”. Film opowiada historię tego wyjątkowego outsidera. W rozmowach nad istotą wspinaczki, prowadzącej do pełnej kontroli umysłu, a także uwalniającej pokłady życiowej kreacji i szczęścia, uczestniczą również tej klasy wspinacze co Chris Sharma i Dani Andrada.

Pokaz filmu: Piątek, 4 grudnia, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 15:30-18:50

—————–

Życie dla pasji. Wiesław Stanisławski
Słowacja, 2014, 60 min
Reżyseria: Pavol Barabáš
Produkcja: K2 Studio

Filmowy hołd dla wybitnego, przedwojennego taternika Wiesława Stanisławskiego. Na poszukiwania pasji Stanisławskiego ruszają w zimowe Tatry czołowi słowaccy wspinacze: Michal Sabovčík i Adam Kadlečík. Szukają tego samego, co Stanisławski przed 80 laty – trudnych przejść, przygody, prawdziwej przyjaźni i pasji. Efektownie filmowaną wspinaczkę zespołu uzupełniają refleksje Michala i Adama oraz przypominające postać Stanisławskiego historyczne komentarze Wojciecha Szatkowskiego i Huberta Jarzębowskiego. Całość dopełnia poezja tragicznie zmarłego w 1933 roku w Dolinie Batyżowieckiej wybitnego wspinacza taternika.

Pokaz filmu: Piątek, 4 grudnia, Blok I, Główna sala festiwalowa, godz. 15:30-18:50