Hazel Findlay

  /    /  Hazel Findlay

Hazel Findlay to z pewnością jedna z najlepiej wspinających się kobiet na Wyspach. Mimo młodego wieku (26 lat) swobodnie porusza się na wielu wspinaczkowych płaszczyznach, ze wskazaniem na trady (wspinanie z zakładaniem własnej asekuracji). O tym jak doceniana jest we wspinaczkowym świecie świadczy fakt, że w 2013 roku otrzymała prestiżową nagrodę Golden Piton, przyznawaną przez amerykański magazyn Climbing za wybijające się przejścia minionego sezonu.

Hazel Findley podczas wspinaczki w Lake District (fot. Dom Bush)

Hazel Findley podczas wspinaczki w Lake District (fot. Dom Bush)

Hazel Findlay jest pierwszą kobietą, której udało się pokonać trudności E9. Pokonała dwie drogi w tym stopniu. W 2011 roku poprowadziła Once Upon a Time in the Southwes E9 6c Dave’a Birketta w Dyer’s Lookout w hrabstwie Devon. Dwa lata później potwierdziła przynależność do tradowej czołówki, przechodząc Chicama E9 6c na Treaddur Bay.

Trad to tylko wycinek wspinaczkowej historii Hazel Findlay, choć póki co odbijający się pewnie najgłośniejszym echem. Równie dobrze Brytyjka radzi sobie na drogach sportowych, o czym świadczy pokonanie przez nią Fish Eye 8c w Olianie w 2014 roku (znów pierwsze brytyjskie kobiece 8c).

Hazel Findlay na pierwszym wyciągu drogi "The Free Route" (25) na Totem Pole, Półwysep Tasmana, Tasmania (fot. arch. Hazel Findlay)

Hazel Findlay na pierwszym wyciągu drogi „The Free Route” (25) na Totem Pole, Półwysep Tasmana, Tasmania (fot. arch. Hazel Findlay)

Swój ślad Hazel zostawiła też na wielkiej ścianie, na słynnym El Capitan w Yosemite. W 2011 roku wspólnie z Austriakiem Hansjörgiem Auerem pokonała Golden Gate (VI, 5.13b, 41 wyciągów) braci Alexa i Thomasa Huberów. Rok później w zespole brytyjskim, w skład którego obok Hazel weszli James McHaffie i Neil Dyer, przeszła drogę Pre-Muir (5.13d, 33 wyciągi). I wreszcie sezon 2013, kiedy z sukcesem zakończyła przygodę (wspólnie z Jamesem Lucasem) z Freeriderem (VI 5.12d, 37 wyciągów).

Dorota Dubicka / wspinanie.pl