Międzynarodowy Konkurs Filmowy

  /    /  Międzynarodowy Konkurs Filmowy

Filmy Międzynarodowego Konkursu Filmowego 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

  • Annapurna III – Unclimbed, reż. Jochen Schmoll
  • Above the Sea, reż. Josh Lowell – PREMIERA
  • Break on Through, reż. Nick Rosen, Matty Hong, Peter Mortimer – PREMIERA
  • Bonington – Mountaineer, reż. Brian Hall, Keith Partridge – PREMIERA
  • Coconut Connection, reż. Sean Villanueva O’Driscoll
  • Dhaulagiri, Ascent to the White Mountain, reż. Guillermo Glass, Christian Harbaruk
  • Dirtbag – The Legend of Fred Beckey, reż. Dave O’Leske – PREMIERA
  • Magnetic Mountains, reż. Steve Wakeford – PREMIERA
  • Psycho Vertical, reż. Jen Rendall – PREMIERA
  • Stirb Langsam, reż. Jakob Schweighofer, Simon Platzer – PREMIERA
  • The Lappnor Project, reż. Tommy Vänskä
  • The Last Honey Hunter, reż. Ben Knight

W Międzynarodowym Konkursie Filmowym udział wezmą również polskie filmy:

  • Chasing the Breath, 50 min, reżyseria Adrian Dmoch,
  • Mama46 min, reżyseria: Wojciech Kozakiewicz.

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmowego:

  • Claire Jane Carter,
  • Paul Diffley,
  • Natalie Halla,
  • Hubert Jarzębowski,
  • Jan Wierzejski,
  • Dariusz Załuski.

***

Nagrody 15. KFG w Międzynarodowym Konkursie Filmowym:

Grand Prix 15. kFG
1500 Euro – ufundowana przez PZU

Best Mountaineering Film / Najlepszy film górski
800 Euro – ufundowana przez Marmot

Best Climbing Film / Najlepszy film wspinaczkowy
500 Euro – ufundowana przez Polski Związek Alpinizmu

***

Nagroda Publiczności – People’s Choice Award
600 Euro / 2500 zł – ufundowana przez 5+ Szkoła Górska

***

Annapurna III – Unclimbed
Nepal, Austria, 2016, 13 min
Reżyseria: Jochen Schmoll
Produkcja: Red Bull Media House




David Lama słynie z tego, że zawsze stawia sobie bardzo ambitne cele. W zeszłym sezonie wybrał się z Hansjörgiem Auerem i Alexem Blümelem na południowo-wschodnią grań Annapurny III. Wyprawa nie zakończyła się co prawda sukcesem, ale dzięki nakręconemu podczas eskapady dokumentowi możemy oglądać niesamowite ujęcia górskiej wspinaczki – zdjęcia kręcone są tradycyjną kamerą, nie brakuje również kadrów z kamer zamocowanych na kaskach wspinaczy. Himalaje prezentują się niesamowicie!

Pokaz: Sobota, 2 grudnia, główna sala, 20:05-20:20

—————–

Above the Sea – PREMIERA
USA, 2017, 20 min
Reżyseria: Josh Lowell
Produkcja: Big UP ProductionsReelrocktour.com




Amerykańska legenda wspinaczki sportowej Chris Sharma powraca na Majorkę, jedno z najlepszych miejsc do uprawiania Deep Water Solo, czyli wspinania bez asekuracji na morskie klify. Po 10 latach od pokonania wizjonerskiej linii Es Pontas 9a+/b, Chris wraca do nadmorskiego solowania. Stawia przed sobą wyzwanie najwyższej próby – ustanowienie najtrudniejszej drogi DWS na świecie. Dzięki temu jesteśmy świadkami  emocjonującego wspinania i ryzykownych skoków do wody, a towarzyszą temu piękne majorkańskie nadmorskie krajobrazy.

Pokaz: Sobota, 2 grudnia, główna sala, 19:00-19:16

—————–

Break on Through – PREMIERA
USA, 2017, 20 min
Reżyseria: Nick Rosen, Matty Hong, Peter Mortimer
Produkcja: Big UP Productions i Sender FilmsReelrocktour.com




W lutym 2017 roku wspinaczkowy świat obiegła elektryzująca wiadomość – młoda Amerykanka Margo Hayes pokonała legendarną drogę La Rambla o wycenie 9a+. Tym samym Margo stała się pierwszą kobietą, która zapisała na swoje konto takie wspinaczkowe trudności. Dokument przybliża sylwetkę Amerykanki, ukazując jej zakończone sukcesem zmagania z La Ramblą, pokazuje również próby na innym wielkim klasyku, czyli Biographie (również 9a+), który Margo pokonała we wrześniu, potwierdzając swój wyjątkowy talent.

Pokaz: Piątek, 1 grudnia, główna sala, 15:15-18:10

—————–

Bonington – Mountaineer – PREMIERA
Wielka Brytania, 2017, 80 min
Reżyseria: Brian Hall, Keith Partridge
www.boningtonfilm.com




Legendarny wspinacz Sir Christian Bonington gościł na Krakowskim Festiwali Górskim w 2015 roku. Było to niezwykłe spotkanie, nie tylko ukazujące go jako wielkiego alpinistę, ale również jako ciepłego, pełnego energii, mimo swoich 83 lat, człowieka. Brytyjscy twórcy postanowili nakręcić dokument, w którym Chris opowiada o swojej wspinaczkowej karierze i partnerach górskich wypraw, wspomina też najważniejsze oraz najbardziej wzruszające chwile swojego życia. Film pełen jest archiwalnych materiałów, wypowiedzi towarzyszy Chrisa. Stanowi świetne podsumowanie dokonań Boningtona i jest hołdem dla jednego z najwybitniejszych wspinaczy XX wieku.

Pokaz: Niedziela, 3 grudnia, główna sala, 11:00-12:20

—————–

Chasing the Breath
Polska, 2016/2017, 50 min,
Reżyseria: Adrian Dmoch




Film o człowieku, który chce wygrać jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie. Dokument ukazuje treningi oraz mentalne przygotowania Roberta Celińskiego do startu w Tenzing Hillary Everest Marathon. Zdjęcia były realizowane w całości w Nepalu. Prawdziwość oraz emocje wciągają nas we wspólne treningi z bohaterem, proces aklimatyzacji, a także w sferę prywatną, która ujawnia się podczas najtrudniejszych momentów. „Chasing the Breath” to obowiązkowa pozycja nie tylko dla sportowców, ale również dla osób, które marzą o zdobyciu swojego, własnego Everestu. W filmie znajdziemy garść pozytywnych emocji oraz motywacji.

Pokaz: Sobota, 2 grudnia, sala nr 9, 21:05-22:45

—————–

Coconut Connection
Belgia, 2017, 38 min
Reżyseria: Sean Villanueva O’Driscoll




Każdego roku Sean Villanueva O’Driscoll wspólnie z Nico Favresse wyruszają w odległe rejony w poszukiwaniu przygody. Tym razem skierowali się na urwiska Ziemi Baffina, a w eskapadzie towarzyszyła im trójka nie mniej zafascynowanych wspinaniem Włochów, przedstawicieli legendarnych Ragni di Lecco: Matteo Della Bordella, Matteo De Zaiacomo, Luca Schiera. Wyprawa i dokonania tej międzynarodowej ekipy robią wrażenie. Wystarczy powiedzieć, że by dotrzeć do fiordu Sam Ford zespół musiał pokonać 350 km na nartach z Clyde River. Samo dojście pod ściany zajęło ekipie sześć dni. W ciągu dwóch miesięcy zespół wspinał się koncertowo, co dla znających styl Seana i Nico jest całkowicie zrozumiałe :-). Efekty zobaczymy w produkcji filmowej, która już tradycyjnie dowcipnie łamie standardy wyprawowych dokumentów.

Pokaz: Sobota, 2 grudnia, główna sala, 21:55-22:45

—————–

Dhaulagiri, ascent to the White Mountain
Argentyna, 2016, 73 min
Reżyseria: Guillermo Glass, Cristián Harbaruk




Himalaista i filmowiec Guillermo Glass rusza w podróż po Argentynie, aby odnowić relacje ze swoimi przyjaciółmi, z którymi w 2008 roku był na wyprawie w Himalajach. Przed Guillermo, Christianem oraz Sebastiánem stoi trudne zdanie, muszą bowiem powrócić wspomnieniami do tragicznych wydarzeń, jakie miały wtedy miejsce – podczas zdobywania w alpejskim stylu Dhaulagiri zginął ich przyjaciel Darío. Wyprawa była rejestrowana na taśmie filmowej, jednak po traumie spowodowanej tragedią prace na filmem zostały zarzucone. Ponowne spotkanie stało się okazją do rozważań na temat tamtych dramatycznych wydarzeń i do przywołania pamięci o Darío.

Piątek, 1 grudnia, główna sala, 15:15-18:10

—————–

Dirtbag – The Legend of Fred Beckey
USA, 2017, 95 min
Reżyseria: Dave O’Leske
dirtbagmovie.com




Fred Beckey (zmarł w październiku tego roku dożywając 94 lat) to wyjątkowa i bardzo ważna postać amerykańskiego wspinania. Miał na koncie setki nowych dróg, był autorem książek i przewodników wspinaczkowych. Wspinał się wspólnie m.in. z Yvonem Chouinardem (Beckey-Chouinard Route, South Howser Tower, Bugaboos 1961 ). Na Alasce jego imieniem został nazwany szczyt – Mt. Beckey. Reżyser Dave O’Leske spędził ostatnie 10 lat towarzysząc Fredowi podczas wspinaczkowych eskapad w Stanach, a nawet wyprawy do Chin. Kamera towarzyszyła amerykańskiemu wspinaczowi także na co dzień. Jego alternatywny styl życia najlepiej oddaje sam tytuł filmu „Dirtbag”, oznacza bowiem żula… Obraz wzbogacają animacje oraz wypowiedzi wybitnych wspinaczy, takich jak Yvon Chouinard, Layton Kor, Conrad Anker, Royal Robbins czy Reinhold Messner. Wszyscy oni potwierdzają legendarny status Freda oraz jego unikalny wkład w historię światowego alpinizmu.

Pokaz: Niedziela, 3 grudnia, główna sala, 13:45-15:35

—————–

Magnetic Mountains – PREMIERA
Wielka Brytania, 2017, 90 min
Reżyseria: Steve Wakeford
Produkcja: Everfield Production
www.magneticmountains.com




Dokument opowiada historię wspinacza, który po poważnym wypadku w Alpach Francuskich próbuje nie tylko powrócić do zdrowia, ale stara się również odnaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie o sens narażania życia podczas alpejskiej wspinaczki. Steve Wakeford (wspinacz, filmowiec) rozmawia z całą plejadą wybitnych wspinaczy, m.in.: Sir Chrisem Boningtonem, Tommy Caldwellem, Stevem Housem, Andy Parkinem, Nickiem Bullockiem, Liv Sansoz i Tomem Ballardem. Wśród jego rozmówców nie brakuje psychologów, przewodników górskich. Wszyscy zastanawiają się nad fenomenem górskiej pasji i ryzyka, jakie trzeba podjąć, aby ją realizować – czy warto to robić?

Pokaz: Sobota, 2 grudnia, główna sala, 15:55-17:30

—————–




Mama
Polska, 2017, 46 min
Reżyseria: Wojciech Kozakiewicz
Produkcja: Projektorownia

Wiele kobiet uprawiających sport staje przed wyborem: założyć rodzinę czy realizować swoją pasję? „Przede wszystkim jestem mamą, ale bez wspinania nie byłabym sobą, byłabym kompletnie inną osobą” mówi Kinga Ociepka-Grzegulska – jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania. Mając dwójkę dzieci, Kinga nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej. Opowieść o jednej z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania.

Pokaz: Sobota, 2 grudnia, sala nr 9, 21:05-22:45

—————–

Psycho Vertical – PREMIERA
Wielka Brytania, 2017, 65 min
Reżyseria: Jen Rendall
www.psychoverticalfilm.com
Produkcja: www.lightshedpictures.com




W 2016 roku ukazała się książka “Psychovertical. Przestrzeń obłędu” autorstwa Andy’ego Kirkpatricka, wyróżniona w 2008 roku prestiżową nagrodą Boardmana Taskera Prize. Jen Rendall postanowiła przybliżyć sylwetkę Andy’ego w filmowym dokumencie. Kamera towarzyszy mu podczas 18-dniowej wspinaczki na jeden z trudnych klasyków hakowych Yosemite – South Seas A4. Jednak wspinanie to tylko pretekst do rozważań Brytyjczyka na temat życia, rodzicielstwa oraz wspinania. Tę nietuzinkową postać świetnie oddają słowa Chrisa Boningtona: „Andy jest jednym z najzabawniejszych brytyjskich wspinaczy ze ścisłej czołówki; reprezentuje to, co najlepsze we współczesnym wspinaniu na Wyspach: odwagę, nowatorstwo, poczucie humoru, pogardę dla świętości, poświęcenie i apetyt na ryzyko”. Całość podkreśla delikatna i pełna wdzięku filmowa narracja reżyserki.

Pokaz: Piątek, 1 grudnia, główna sala, 21:40-22:45

—————–

Stirb Langsam – PREMIERA
Austria, Niemcy, 2017, 16 min
Reżyseria: Jakob Schweighofer, Simon Platzer
Produkcja: Whiteroom Production




Michi Wohlleben to młody niemiecki wspinacz, specjalizujący się alpinizmie. Na swoim koncie ma różne górskie wspinaczki, wśród których ważne miejsce zajmuje mikstowy, wielowyciągowy ekstrem Stirb Langsam (M11+/WI6+, 200 m) w austriackim Tyrolu. „Stirb Langsam” to filmowy portret Michiego, który opowiada o oddaniu wspinaczkowej pasji, ale także trudnych życiowych wyborach.

Pokaz: Piątek, 1 grudnia, główna sala, 19:30-20:05

—————–

The Lappnor Project
Finlandia, 2016, 31 min
Reżyseria: Tommy Vänskä
www.thelappnorproject.com
Produkcja: Blue Kangoo Films

https://www.youtube.com/watch?v=FM9k6D6e4MM

31-letni Nalle Hukkataival zajmuje szczególne miejsce w świecie boulderowców. Jeden z najsilniejszych w czołówce, wizjoner, wytyczający klasowe problemy, zarazem powtarzający najtrudniejsze linie na świecie. Przy tym bardzo oszczędny i ostrożny w wycenach. Swoje dwa najmocniejsze dotąd przejścia boulderów Gioia Christiana Core’a w Vararazze i autorskiego Bügeleisen SD w Maltatal – ocenił na 8C/C+. Tymczasem w fińskim Lappnor jesienią 2016 roku powstało coś wyjątkowego, co zdaniem Hukktaivala może sięgać poziomu 9A… – po wielu latach Fin otworzył bowiem Burden of Dreams. Dokument „The Lappnor Project” w świetny sposób oddaje wieloletni trud Nallego – kamera towarzyszy mu podczas kilku lat prób, momentów pełnych goryczy i zwątpienia. Przede wszystkim jednak ukazuje niesamowite oddanie i pasję Fina. Sam Burden of Dreams liczy dosłownie kilka metrów – jak zatem można poświęcić na jego przejście tyle lat? „The Lappnor Project” jest świetną odpowiedzią na to pytanie.

Pokaz: Piątek, 1 grudnia, główna sala, 15:30-18:15

—————–

The Last Honey Hunter
USA, 2017, 36 min
Reżyseria: Ben Knight
Produkcja: National Geographic

Uwaga trailer dokumentu: The Last Honey Hunters: Behind the Scenes




Aby dostać się do pszczelich gniazd przyklejonych do skalnych ścian w dolinie rzeki Hongou w Nepalu, łowcy miodu używają bambusowych drabinek zawieszonych nawet 90 metrów nad ziemią. Nie korzystają przy tym z żadnych zabezpieczeń czy kombinezonów chroniących przed użądleniami. Film opowiada historię jednego z takich łowców – Mauli Dhan Raiana, który jak sam wierzy, został wybrany przez bogów, aby wykonywać swoje trudne rzemiosło. Nieuchronny rozwój cywilizacji może w niedługim czasie spowodować zanik tego zwyczaju. Filmowcy podejmują próbę ukazania umiejętności legendarnych łowców miodu. Umiejętności, które robią niesamowite wrażenie!

Pokaz: Piątek, 1 grudnia, główna sala, 15:30-18:15