Ines Papert

  /    /  Ines Papert

Nie jest łatwo przedstawić Ines Papert w kilku słowach. Lista dokonań tej wszechstronnej i niesłychanie utalentowanej alpinistki jest bardzo długa.

Ines Papert podczas wspinaczki w Patagonii – „Riders of the Storm” (fot. Thomas Senf, Franz Walter)

Ines Papert urodziła się w 1974 roku w niemieckiej Saksonii. Z początkowych trekkingów, wypraw rowerowych i skitourowych narodziła się prawdziwa pasja do gór, a później także do wspinaczki lodowej. Wspinanie lodowe pochłonęło ją całkowicie. Szybko stała się najlepszą zawodniczką w tej dyscyplinie. Została czterokrotną mistrzynią świata, a Puchar Świata wygrała trzy razy.

Papert jako pierwsza kobieta pokonała mikstowe trudności M13, prowadząc Law and Order. W 2015 roku ustawiła wysoko poprzeczkę przejściem Ritter der Kokosnuss M12 (asekurując się jedynie przy pomocy kości i haków) oraz tradowego The Hurting XI /11.

W 2006 roku skierowała swoją uwagę na wielkie ściany. Wśród jej ostatnich dokonań są: pierwsze powtórzenie, a zarazem pierwsze zimowo-klasyczne przejście drogi Border Control (ED, WI 5, M7, 650 m) na Great Walls of China oraz nowa droga Lost in China (ED, WI 5+, M6. 1200 m, jej partnerem był Luka Lindič). Papert i Lindič dokonali też pierwszego powtórzenia linii Supercombo (M7, R, 800 m) na północnej ścianie Piz Badile oraz zimowo-klasycznego przejścia kombinacji No siesta i Bonatti-Vaucher (M7) na północnej ścianie Grandes Jorasses.

„Scaramouche”, techniczny majstersztyk Ines Papert (fot. Frank Kretschmann)

Duży respekt budzi wszechstronność Niemki. Symphonie de Liberte 8a na północnej ścianie Eigeru, Pellisier 8b na Cima Grande di Laveredo, Schwarze Madonna 8a+ na południowo-zachodniej ścianie masywu Untersberg (Alpy Berchtesgadeńskie) – to tylko część wybitnych osiągnięć Ines.

W 2016 Ines Papert poprowadziła Scaramouche 8a, słynną alpejską linię otwartą przez braci Huberów na zachodniej ścianie Hoher Göll. W tym samym roku dokonała również piątego w historii przejścia sławnej Riders on The Storm na Torres del Paine. Pomimo że próba odhaczenia drogi się nie powiodła, było to zasługujące na uznanie, wysokiej klasy przejście.

W czerwcu br. wytyczyła tradową drogę w RPA – Ruby Supernova ED1 7b+.

Spotkanie z Ines Papert – 1 grudnia, godz. 20:15, Główna sala festiwalowa