Peter Habeler

  /    /  Peter Habeler

Peter Habeler, wybitny austriacki alpinista, urodził się w 1942 roku w Mayrhofen, w dolinie Zillertal. Po górach zaczął chodzić, gdy miał 11 lat. Stopniowo zdobywał umiejętności i doświadczenie, by w wieku 16 lat pokonywać trudne skalne i lodowe drogi alpejskie.

Peter Habeler (fot. woerthersee.ws)

Mając 21 lat uzyskał dyplomy przewodnika alpejskiego i instruktora narciarskiego. Został najmłodszym szefem alpinistyczno-narciarskiego centrum szkoleniowego Österreichischen Berg- und Skiführeausbildung w Innsbrucku, którym kierował w latach 70. Wkrótce założył własną szkołę Skischule Mayrhofen, która istnieje do dziś. W 1999 roku za zasługi w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa w Alpach przyznano mu tytuł profesorski.

W klasycznym alpinizmie uznanie Habelerowi przyniosły szybkie przejścia ekstremalnych dróg, takich jak Centralny Filar Freney na Mont Blanc (1967 r., piąte przejście, z Michaelem Meierem) czy drogi Heckmaira na północnej ścianie Eigeru (1974 r., w 10 godzin, z Reinholdem Messnerem). Ten ostatni rekord pobili o godzinę dopiero Ueli Steck i Stephan Siegrist w 2004 roku. Habeler ma na koncie również przejście drogi Bonatti-Gobbi na Wielkim Filarze Narożnym (1977 r., z Michaelem Meierem).

Peter Habeler i Reinhold-Messner pod Gasherbrumami w 1975 r. (fot. himalaya-club.sk)

W 1969 roku Habeler przeszedł z Reinholdem Messnerem w Cordillera Huayhuash północno-wschodnią ścianę Yerupaja Grande (6634 m) i południowo-zachodnią ścianę Yerupaja Chico (6121 m). Jako pierwszy Europejczyk przeszedł Salathe Wall na El Capitan w Yosemitach (1970 r., z Dougiem Scottem).

W 1975 roku z Reinholdem Messnerem pokonał w stylu alpejskim północno-zachodnią ścianę Gasherbrum I (8080 m). Wspinaczka ta postrzegana jest przez wielu jako początek nowej ery w zdobywaniu ośmiotysięczników. Światową sławę zdobył w 1978 roku, gdy również z Messnerem dokonał pierwszego wejścia na Mount Everest (8848 m) bez dodatkowego tlenu. Wszedł także na Nanga Parbat (8126 m), Cho Oyu (8201 m) i Kanczendzongę (8586 m).

Do wyczynów Petera należy jego powtórne przejście historycznej drogi Heckmaira (ED2, V, A0, WI4, 1800 m) na północnej ścianie Eigeru. Habeler przeszedł ją w tym roku, w wieku 74 lat!

Peter Habeler i David Lama podczas przejścia północnej ściany Eigeru (fot. Bergwelten)

Peter Habeler posiada olbrzymi bagaż doświadczeń. Jego życie od najmłodszych lat obfitowało w górskie przygody najróżniejszego kalibru. Ten wyśmienity alpinista i himalaista nie tylko obserwował przemiany zachodzące w najciekawszym dla wspinania okresie, ale również sam aktywnie, współuczestniczył w jej tworzeniu.

Spotkanie z Peterem Hablerem – 2 grudnia, godz. 17:40, Główna sala festiwalowa