Adam Bielecki

  /    /  Adam Bielecki

Jeden z najmocniejszych polskich himalaistów wysokościowych. Już w 2000 roku w wieku 17 lat jako najmłodszy na świecie samotnie wszedł w stylu alpejskim na siedmiotysięcznik Chan Tengri. Później stanął na szczycie pięciu ośmiotysięczników, w tym dwa zdobył zimą – Broad Peak i Gasherbrum I (zarazem pierwsze wejścia zimowe). Wszedł także na K2, Makalu i Gasherbrum II.

Adam Bielecki na Gasherbrumie II (fot. A. Bielecki)

GII „padł” w tym roku. Adam z Felixem Bergiem wytyczyli przy okazji nowy wariant w kopule szczytowej, a o samej wyprawie Bielecki powiedział: „Wejście na GII dało mi zaskakująco dużo satysfakcji. Było fajną, samodzielną, prawdziwie górską przygodą. Uświadomiłem sobie, że 2-osobowy zespół jest w stanie mierzyć się nawet z największymi celami w górach wysokich”.

Adam Bielecki (fot. A. Bielecki)

Na przełomie 2017/2018 wziął udział w Narodowej Zimowej Wyprawie na K2, ostatni ośmiotysięcznik niezdobyty zimą. Wyprawa się nie powiodła, ale w jej trakcie Adam wspólnie z Denisem Urubko przeprowadzili niezwykle ryzykowną akcję ratunkową na stokach Nanga Parbat, skąd sprowadzili Elisabeth Revol.