Andrzej Bargiel

  /    /  Andrzej Bargiel

Doskonały skialpinista, trzykrotny mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim. Mijający rok to znów historyczny wyczyn Polaka – jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z K2 (8611 m), drugiej co do wysokości góry Ziemi. Przed nim żadnemu ze skialpinistów nie udało się pokonać tej trasy w całości.

Andrzej Bargiel po zjeździe z K2 (fot. Marek Ogień)

Andrzej to także rekordzista wśród zdobywców Śnieżnej Pantery (5 najwyższych szczytów byłego ZSRR). A Panterę błyskawicznie skompletował w 2016 roku. 16 lipca wszedł na Pik Lenina. 25 lipca zdobył znajdujący się w Tadżykistanie Pik Korżeniewskiej. 2 sierpnia wszedł na najwyższy w projekcie Pik Komunizma (7495 m). 10 sierpnia dołożył czwarty szczyt, Chan Tengri. Projekt zakończył wejściem na Pik Pobiedy, na granicy Kirgistanu i Chin.

Górne partie K2 sfilmowane podczas jednego z rekordowych lotów drona pilotowanego przez Bartka Bargiela (fot. Bartek Bargiel)

Osobny rozdział w dorobku Andrzeja zajmują Himalaje. Tegoroczny sukces na K2 to już kolejny wyczyn Bargiela w górach najwyższych. W 2013 roku wejściem i zjazdem na nartach z centralnego wierzchołka Shisha Pangma (8013 m) rozpoczął realizację pięcioletniego projektu „Hic sunt leones”. W 2014 roku zrealizował w jego ramach kolejny cel – nie tylko zdobył Manaslu (8156 m) w ekspresowym czasie 14 godz. i 5 min, ale też rekordowo szybko pokonał trasę baza – szczyt – baza (zmieścił się w czasie 21 godz. i 14 min). W 2015 roku stanął na wierzchołku Broad Peak (8051 m) i dokonał trzygodzinnego, pierwszego w historii zjazdu z tego szczytu.

Sunt Leones K2 Ski Challenge

Projekt zakładający zjechanie na nartach z drugiego pod względem wysokości szczytu Ziemi – K2 (8611 m n.p.m.). Coś, czego nie zrobił dotąd żaden człowiek. Ta niebywała sztuka ta udała się w tym roku Andrzejowi Bargielowi.

W wyprawie K2 Ski Challenge towarzyszyli Andrzejowi: Janusz Gołąb – alpinista, członek legendarnego „Dream Team”, pierwszy zimowy zdobywca Gasherbruma I (8068 m); Bartek Bargiel – brat Andrzeja, odpowiadający na wyprawie za dokumentację filmową z powietrza, jako operator drona odegrał ważną rolę w akcji poszukiwawczej Ricka Allena, który w tym samym czasie uległ wypadkowi na Broad Peaku; Marek Ogień – profesjonalny fotograf, współpracujący z największymi markami sportowymi i outdoorowymi na świecie; Piotr Pawlus – wspinacz górski i filmowiec.