Dave MacLeod

  /    /  Dave MacLeod

Słynny szkocki wspinacz, mistrz wielu wspinaczkowych dyscyplin. W ciągu 20 lat zaznaczył swoją obecność w górach, skałach i na boulderach. Autor znakomitych, wyjątkowo trudnych przejść – począwszy od pierwszego światowego trada E11 po bigwallowe drogi w Patagonii, Alpach i Norwegii. Znany jest z profesjonalnego podejścia do treningu i wyjątkowej psychy. Mimo kilku groźnych wypadów za każdym razem wracał do wspinania jeszcze mocniejszy i jeszcze bardziej zmotywowany.

Dave MacLeod (fot. arch. D. MacLeod)

Jednym z jego najgłośniejszych osiągnięć jest Rhapsody E11 7a w szkockim Dumbarton, uważana za pierwszą tak trudną drogę na własnej asekuracji na świecie. Powstała w 2006 roku przez wyprostowanie klasyka rejonu Requiem E8 6b. Cztery lata później Szkot pojechał do Pembroke, gdzie przeszedł aspirujące do miana najbardziej wymagającego walijskiego trada Muy Caliente E10 6c. Jak fantastycznie potrafi się wspinać na własnej asekuracji pokazał na Ben Nevis, pokonując ekstremalną linię, tym razem drytoolową – Anubis XII 12.

Dave na drodze „Anubis” (fot. arch. D. MacLeod)

MacLeod przełamywał bariery głównie we wspinaczce tradowej, ale fantastyczne przejścia robił też na innych polach. W ramach treningu przed jednym ze swoich tradowych projektów potrafił przesolować drogę 8c – w 2008 roku w Margalefie padła bez asekuracji linia Darwin Dixit. Na boulderach sięgnął trudności 8C – choćby Practice of the Wild w Magic Woods (pierwsze 8C Szkota, zrobione w wieku 37 lat) czy własne Lithium w Arisaig Cave.

Dave MacLeod i tradowe zabawki (fot. arch. D. MacLeod)

Z górskich przejść warto wymienić takie drogi jak: Paciencia 8a na Eigerze i Bellavista 8c na  Cima Ovest di Lavaredo, obie zrobione w 2013 roku. Rok później wrócił w Dolomity, by wytyczyć nowy wariant do słynnej Pan Aromy – powstał Project Fear 8c.

Dave MacLeod jest Szkotem! Dave MacLeod (fot. arch. D. MacLeod)

W tym roku Szkot zrealizował projekt 24/8 Challenge. W ciągu 24 godzin pokonał kolejno następujące „ósemki” w swoim „przydomowym ogródku”: boulder 8A+, sportową drogę 8a, tradową E8, zimową VIII, 8 oraz zdobył 8 Munrosów – szczytów Szkocji liczących ponad 3000 stóp (914 m).