Frederic Degoulet i Helias Millerioux

  /    /  Frederic Degoulet i Helias Millerioux

Frederic Degoulet to świetny wspinacz mikstowy i lodowy, autor dróg w rejonach całego świata, przewodnik górski, jeden z właścicieli Ecrins Prestige, firmy przewodnickiej z siedzibą w Briançon. Równie wysokiej klasy alpinistą jest drugi z Francuzów, Helias Millerioux, także skialpinista i przewodnik górski. Obaj tworzą z kolegami po fachu team znany pod nazwą Gang Wąsaczy (fr. Le Gang des Moustaches).

Frederic Degoulet (fot. arch. F. Degoulet)

W 2014 roku Frederic Degoulet i Helias Millerioux, wspólnie z Robinem Revestem, otworzyli w stylu alpejskim 900-metrową drogę w Cordillera Huayhuash, w Peru. Była to pierwsza linia w całości biegnąca wymagającą zachodnią ścianą Siula Chico (6265 m). Jej trudności sięgają M7 i WI6.

Helias Millerioux (fot. arch. H. Millerioux)

W 2017 roku Degoulet i Milleriux, tym razem wspomagani przez Benjamina Guigonneta, wytyczyli w stylu alpejskim trudną technicznie drogę na południowej ścianie Nuptse (7742 m), osiągając północno-zachodni wierzchołek. Przejście to okrzyknięto jednym z najlepszych dokonań w Himalajach w sezonie 2017 i nagrodzono prestiżowym Piolet d’Or w Lądku-Zdroju.

Frederic Degoulet, Benjamin Guigonnet i Helias Millerioux

Frederic był już wcześniej nominowany do Złotego Czekana za wytyczenie w 2015 roku (wspólnie z Benem Brochardem i Jonathanem Joly) nowej drogi na północnej ścianie Pic Sans Nom w masywie Écrins w Alpach Francuskich – powstała wówczas Le Prestige du Ecrins (M6 5, 1000 m).

Tak wyglądała zaawansowana próba w 2016 roku: