Krzysztof Starnawski

  /    /  Krzysztof Starnawski

Krzysztof Starnawski w Morskim Oku, 2015 (fot. arch. K. Starnawski)

Ratownik TOPR, nurek ekstremalny, podróżnik, organizator wypraw i rajdów przygodowych, konstruktor sprzętu do głębokiego nurkowania. Laureat Kolosa za 1999 w kategorii „Wyczyn Roku” oraz Kolosa 2016 w kategorii „Eksploracja jaskiń” za odkrycie najgłębszej jaskini świata – Hranickiej Propasti (404 m). Za to dokonanie został także uhonorowany nagrodą „Travelera” 2016 oraz znalazł się w ścisłej czołówce w plebiscycie „National Geographic Adventurer of the Year”.

Rekordzista świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym w wodach otwartych (Egipt, Morze Czerwone, 2011, 283 m, Włochy, Jezioro Garda, 2018, 303 m) oraz w jaskini (Albania, Viroit, 2016). Pochodzi spod Warszawy, obecnie mieszka w Krakowie, choć większość czasu spędza w podróży, wydzierając wnętrzu Ziemi jej ostanie, najgłębsze tajemnice.

Jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych nurków głębinowych na świecie. Także ratownik TOPR, instruktor, podróżnik. Ma na koncie imponujące rekordy, w tym odkrycie najgłębszej zalanej jaskini świata – Hranická Propast. To jednak nie rekordy są dla niego najważniejsze. Mówi o sobie: „Bardziej zależy mi na eksploracji, odkrywaniu tego co nieznane, pionierskie”.