Łukasz Dudek

  /    /  Łukasz Dudek

Jeden z najciekawszych wspinaczy w Polsce ostatniej dekady. Od 10 lat nie schodzi z poziomu 9a. Od czasu, kiedy w 2009 roku wspiął się na Martina Krpana w Ospie (premierowe 9a wśród Polaków), pokonał jeszcze 17 tak trudnych linii.

Łukasz na “Pandemonium” VI.8, Gołębnik (fot. Wojciech Barczyński)

Jednocześnie potrafi z żelazną konsekwencją pokonywać rodzime ekstremy. Do niego należy m.in. pierwsze, i jak dotąd jedyne, powtórzenie głośnego Pandemonium VI.8 Rafała Moucki na Gołębniku – drogi, która czekała na drugiego pogromcę aż 13 lat. Sam jest autorem wielu bardzo trudnych dróg w rodzimym wapieniu, a także najtrudniejszego problemu boulderowego w kraju – Obsesji 8C w Kusiętach.

Łukasz z tatą, niezastąpionym partnerem – po przejściu “Corony” (fot. Ł. Dudek)

Łukasz to także zapalony wspinacz górski. Od kilku lat wspólnie z Jackiem Matuszkiem, w ramach projektu Alpine Wall Tour, dokonuje wartościowych przejść w Dolomitach. Natomiast we wrześniu tego roku błysnął fantastycznym przejściem w Tatrach. Powtórzył najtrudniejszą tatrzańską linię – Coronę XI-, biegnącą na Jastrzębiej Turni. Jej autorem jest mocny słowacki wspinacz Jozef  Krištoffy.