Jury

  /    /  Jury

Podczas 17. Krakowskiego Festiwalu Górskiego odbędą się 2 konkursy filmowe – polski i międzynarodowy. Oto tegoroczne jury.

Międzynarodowy Konkurs Filmowy:

  • Michael Pause – dyrektor Bergfilm Tegernsee / Tangernsee International Mountain Festival
  • Steve Scott – dyrektor Kendal Mountain Festival
  • Robert Sowa – dyrektor Pracowni Filmu Animowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
  • Piotr Trybalski – podróżnik, dziennikarz, pisarz
  • Jan Wierzejski – scenograf, grafik, malarz, filmowiec

Polski Konkurs Filmowy:

  • Robert Sowa – dyrektor Pracowni Filmu Animowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
  • Piotr Trybalski – podróżnik, dziennikarz, pisarz
  • Jan Wierzejski – scenograf, grafik, malarz, filmowiec


Michael Pause – dziennikarz, autor, reżyser i twórca filmów górskich. Od 1984 r. do 2008 r. był redaktorem naczelnym Zeitschrift Berge. W Niemczech jest znany głównie jako prezenter, a później redaktor popularnego programu Bergauf-Bergab oraz audycji radiowej. W zeszłym roku, po 20 latach pełnienia tych funkcji przeszedł na emeryturę. W swojej karierze napisał niezliczoną ilość artykułów dla różnych magazynów, przewodniki oraz kilka książek o tematyce górskiej. Jest również dyrektorem artystycznym Internationalen Bergfilmfestivals Tegernsee od jego powstania w 2003 r. Góry towarzyszyły mu całe życie, na polu zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Pasja stała się profesją, która w ciągu ostatnich 40 lat nie przeszkodziła mu w równoczesnym zdobywaniu kolejnych gór.

Michael Pause (fot. Thomas Plettenberg)

Steve Scott – dyrektor słynnego brytyjskiego festiwalu Kendal Mountain Festival, z którym związany jest od 2004 r. W przeszłości był projektantem, dyrektorem kreatywnym oraz konsultantem marek outdoorowych. Prowadził również gościnne wykłady na uczelniach wyższych. Jego kwalifikacje „outdoorowe” są również niczego sobie: Steve był członkiem narciarskiej reprezentacji narodowej, trenerem narciarskim, pilotem paralotniowym, a w Alpach, gdzie spędził 10 lat swojego życia, założył i rozwinął szkołę narciarską, paralotniową i wspinaczkową. Dzisiaj oprócz pracy związanej z tworzeniem festiwalu w Kendal, swój czas dzieli pomiędzy rodzinę, liczne prelekcje i działania proekologiczne.

Steve Scott (fot. Twitter)

Piotr Trybalski – dziennikarz i pisarz, fotograf i podróżnik, dyrektor Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju. Pisał i fotografował m.in dla: „Outside”, „Polityka”, „Przekrój” „National Geographic”, „National Geographic Traveler”, „Podróże”, „Magazyn Górski”, „Ski Magazyn”. Jest autorem książek: „Fotograf w podróży”, „Podróże z Adrenaliną”, „Ja, pustelnik”, „Wszystko za K2”. Prowadzi warsztaty fotograficzne i fotowyprawy. Finalista i laureat konkursów fotograficznych (m.in. Grand Press Photo, Wielki Konkurs National Geographic, Leica Street Photo), zdobył tytuł Travel Photographer of The Year.

Piotr Trybalski (fot. arch. Piotr Trybalski)

Robert Sowa – zajmuje się filmem animowanym, malarstwem i fotografią. Jest również autorem animacji do filmów dokumentalnych i projektów multimedialnych łączących animację z muzyką współczesną. Kieruje Pracownią Filmu Animowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od 2019 roku sprawuje również funkcję dyrektora artystycznego Centrum Animacji Kraków. Prezentował swoje filmy w wielu miejscach na świecie, m.in.: Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Festival del Film Locarno w Szwajcarii, Anima Mundi Gallery w Rio de Janeiro i Sao Paulo, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Współpracuje między innymi z Center for Digital Arts & Experimental Media University of Washington w Stanach Zjednoczonych. Działania artystyczne łączy z podróżami i uprawianiem wspinaczki sportowej.

Robert Sowa (fot. arch. Robert Sowa)

Jan Wierzejski – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, scenograf, filmowiec, fotograf. Autor filmów górskich nagradzanych m.in. na KFG, w Lądku-Zdroju czy Cannes Corporate TV&Media Awards. Animator kultury w Zakopanem. Organizator akcji społecznych, właściciel Galerii Tamok, współzałożyciel grupy artystycznej Popatrz. Współtwórca 5+Szkoły Górskiej. Prywatnie mąż kierowniczki schroniska Pięć Stawów Marty Krzeptowskiej, alpinista i narciarz. 

Jan Wierzejski (fot. arch. Jan Wierzejski)