Polski konkurs

  /    /  Polski konkurs

Lista zakwalifikowanych filmów do Polskiego Konkurs filmowego 17. Krakowskiego Festiwalu Górskiego:

  • Harda, 14 min, reż. Marcin Polar
  • Jeszcze lecimy, 33 min, reż. Mirosław Dembiński
  • Dziewiąty, 33 min, reż. Miłka Raulin
  • Nakręcony, 3 min, reż. Michał Kołakowski
  • Nanda Devi East. Góra szczęścia, 23 min, reż. Oswald Rodrigo Pereira
  • Ostatnia Góra, 83 min, reż. Dariusz Załuski
  • Połączeni, 19 min, reż. Aleksandra Maciejczyk
  • Sailing in mountains, 45 min, reż. Łukasz Pereszczak
  • Tajemnica śmierci na Górze Ducha, 24 min, reż. Robert Jałocha
  • Wiatr. Thriller dokumentalny, 74 min, reż. Michał Bielawski

Dodatkowo do Międzynarodowego Konkursu Filmowego zostały wybrane obrazy:

  • Harda, 14 min, reż. Marcin Polar
  • Ostatnia Góra, 83 min, reż. Dariusz Załuski

Jury Polskiego Konkursu Filmowego:

  • Robert Sowa – dyrektor Pracowni Filmu Animowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
  • Piotr Trybalski – podróżnik, dziennikarz, pisarz
  • Jan Wierzejski – scenograf, grafik, malarz, filmowiec

Harda
Polska, 2019, 14 min
Reżyseria: Marcin Polar

Harda niesie za sobą wiele znaczeń: niepokorna, złośliwa, odporna, nieugięta, mocna, wytrzymała, chłodna, twarda. Nie bez powodu bohater filmu nazwał tak swoje odkrycie – to miejsce, któremu stawia czoła, i którego cechy może odczuć na własnej skórze. Pobudza ono jego wyobraźnię i popycha go naprzód w obsesyjny sposób. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz wyraźniej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii.


Jeszcze lecimy
Polska, 2018, 33 min
Reżyseria: Mirosław Dembiński

Janusz Orłowski „Praszczur” jest wyjątkowy, zaczął latać na paralotni po siedemdziesiątce. Wyróżniał się w gronie młodych, wysportowanych paralotniarzy na Monte Grappa we Włoszech, po prostu był najstarszy. Dziesięć lat później, w wieku 88 lat, zamarzył polecieć z Olimpu. Chociaż trudno było mu się wspiąć na górę Zeusa, to rozwinął swoje skrzydło na szczycie i poszybował w powietrze. W wieku 91 lat wzbił się na wysokość 326 m nad ziemię, czym wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa. Film „Jeszcze lecimy…” opowiada historię Praszczura i opisuje jednocześnie metaforyczną drogę człowieka w stronę wieczności. [Janusz Orłowski zmarł 17 września 2019 r.]

Kadr z filmu „Jeszcze lecimy”

Dziewiąty
Polska, 2019, 33 min
Reżyseria: Miłka Raulin

Wszystko na tej górze robi się źle. Źle się chodzi, źle śpi, źle oddycha. Synonimem słowa Everest jest słowo ból… „Dziewiąty” to opowieść o wielkich górskich marzeniach, z pozoru niedoścignionych z perspektywy inżynier kolejnictwa, mamy trzynastolatka. To historia o wielkiej przyjaźni i pożegnaniu, ale i o wytrwałości oraz wyzwaniu, jakie trzeba podjąć, by stanąć na wierzchołku góry gór.


Nakręcony
Polska, 2019, 3 min
Reżyseria: Michał Kołakowski

Krótka animacja ukazująca bohatera, który dąży do celu – ten cel znajduje się na szczycie góry. Droga okazuje się trudna i niebezpieczna…

Kadr z filmu „Nakręcony”

Nanda Devi East. Góra szczęścia
Polska, 2019, 23 min
Reżyseria: Oswald Rodrigo Pereira

Film opowiada historię rocznicowej wyprawy na Nanda Devi East w Indiach (7434 m), 80 lat po zdobyciu tego siedmiotysięcznika przez pierwszą polską wyprawę, do Indii pojechało dziesięciu wspinaczy z Polski, wśród nich wnuk jednego z pierwszych zdobywców Jan Lenczowski. 27 czerwca 2019 r. na szczyt weszli kierownik wyprawy Jarosław Gawrysiak i Wojciech Flaczyński.

Kadr z filmu „Nanda Devi East. Góra Szczęścia”

Ostatnia Góra
Polska 2019, 83 min
Reżyseria: Dariusz Załuski

Akcja „Ostatniej Góry” rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2. Grupa kilkunastu wspinaczy próbuje dokonać historycznego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierając do obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę. Jednak upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie grupy. Dodatkowe napięcie wprowadzają media, które tragedię w górach przerabiają na atrakcyjny spektakl.


Połączeni
Polska, 2018, 19 min
Reżyseria: Aleksandra Maciejczyk

W filmie „Połączeni” obserwujemy parę 50-latków, Krzysztofa i Wiolę, podczas jazdy na nartach. Krzysztof jest niewidomy, a Wiola jest jego przewodniczką. Krzysztof montuje na kaskach zestawy bluetooth, które zapewnią im łączność. Wjeżdżają na szczyt góry wyciągiem krzesełkowym. Im wyżej się znajdują, tym więcej dowiadujemy się o ich życiu. Jednocześnie zmieniają się warunki. Kiedy Wiola i Krzysztof w końcu docierają na szczyt muszą się odnaleźć we mgle. Krótka, prosta forma dokumentalna o miłości.


Sailing in Mountains
Polska 2019, 45 min
Reżyseria: Łukasz Pereszczak

To film wyjątkowy z kilku względów. Najistotniejsze jest pokazanie procesu wytyczania nowych dróg na góry, po których nikt wcześniej się nie wspinał. W „Sailing in Mountains” wspinacze eksplorują Grenlandię. Po drugie, to film o kooperacji środowiska wspinaczy i żeglarzy. „Siłą projektu są ludzie – kierownik wyprawy Marcin Tomaszewski oraz kapitan jachtu S/Y Berg, Artur Bergier. Siłą napędową – młodzi polscy wspinacze Konrad Ociepka (wspinacz sportowy) i Wojtek Malawski. Ich zmaganiom, rozmowom przy śniadaniu, przygotowaniom i przede wszystkim akcjom wspinaczkowym towarzyszy kamera. Wszystko po to, by „Sailing in Mountains” był filmem pełnym sportowych emocji, naturalnym i autentycznym.


Tajemnica śmierci na Górze Ducha
Polska 2019, 24 min
Reżyseria: Robert Jałocha

Rita Bladyko zmarła 28 września 2019 r. na Manaslu na wysokości ok. 6700 m. Jak Polka, która z zawodu była krawcową, znalazła się na tym nepalskim ośmiotysięczniku? Czy wyjście w góry było odpowiednio przygotowane? Jak wyglądały jej ostatnie chwile na górze? Twórcy reportażu próbują to odtworzyć dzięki nagraniom i relacjom świadków, którzy na Manaslu mieli z nią kontakt.

Kadr z filmu „Tajemnica śmierci na Górze Ducha”

Wiatr. Thriller dokumentalny
Polska, Słowacja, 2019, 74 min
Reżyseria: Michał Bielawski

Halny to najbardziej nieprzewidywalny z żywiołów w polskich górach. Pojawia się cyklicznie, wiosną i jesienią. Szczególnie doświadcza mieszkańców Zakopanego i okolic, zamieniając malownicze szlaki górskie w scenerię nieposkromionego spektaklu natury. Ludzie stają się niespokojni, wzrasta spożycie alkoholu, pojawia się więcej objawów agresji, współczynnik samobójstw osiąga najwyższy poziom, a do szpitali trafia wielu pacjentów chorych na serce. W filmie poznajemy ludzi skazanych na działanie wiatru: górali z Podhala, ratowniczkę medyczną i meteorologa. Śledzimy ich walkę z żywiołem i doświadczamy napięcia towarzyszącego nadejściu wiatru. Z ludzkich zachowań uwagę przenosimy na zmieniającą się naturę: wystraszone zwierzęta, drzewa przechylane przez wiatr, skłębione chmury majestatycznie przesuwające się nad Tatrami i formujące wał zwiastujący nadejście halnego.

„wiatr. Thriller dokumentalny” – materiały prasowe