Łukasz Dudek

  /    /  Łukasz Dudek
Łukasz Dudek na wielowyciągowej “Tortour” 8c (fot. Piotrek Deska Outdoor Photography)

Jeden z naszych czołowych wspinaczy, z pierwszym polskim 9a (Martin Krpan, Osp, 2009 r.) i największymi krajowymi ekstremami na koncie. Ten najnowszy, otwarty w listopadzie br., to Utyje szarańcza VI.8 – najtrudniejsza droga Podkarpacia.

Równie często Łukasz romansuje z górami. W ubiegłych latach tworzył zgrany team z Jackiem Matuszkiem. W ramach Alpine Wall Tour przeszli wiele trudnych wielowyciągowych klasyków, wytyczyli też własną drogę na słynnej Cima Grande – Premiere 7b. Tymczasem w mijającym roku Łukasz zaskoczył wybornym przejściem solowym.

W czerwcu pokonał samotnie drogę Tortour (8c, 280 m) na południowo-zachodniej ścianie Schartenspitze. Dokonał przy okazji prawdopodobnie pierwszego powtórzenia.Kilka miesięcy później poprowadził Jet Stream X-/X na Jastrzębiej Turni. Mówił później: „Droga, do której czuję olbrzymi respekt i nie ukrywam, napawa mnie lękiem. Myślę, że jest mocno niedoceniona”. Rok wcześniej, także na Jastrzębiej Turni, zmierzył się z sukcesem z najtrudniejszą drogą Tatr, Coroną XI-.